Červenec 2015

Video Jak píšu třetí román

31. července 2015 v 22:02 | Edith Holá |  Jak píšu třetí román
Dnes už tak málo lidí čte nějaký delší text, že si říkám, pokud chci něco sdělit mladým lidem, musím nahrávat videa. I ten můj šestiletý benjamínek už ví, co je to youtuber, fejsbůkář a denně se na pár videí podívá. Oba kluci mají už své oblíbence. Když jeden z nich na videu říká, že měl za rok 2014 přes 18 milionů shlédnutí, tak se člověku protočí panenky údivem. Poté, co jsem dnes zkusila sama natočit a namluvit tři videa, tak už se mi panenky protáčí jen obdivem. Vypadalo to jako něco jednoduchého, ale není. Dokonce si myslím, že ti nejlepší natáčí ix variant a pak tu nej dají ny youtube. Tím pádem se tomu věnují i více hodin, což bych zase raději strávila psaním a aktuálně dopsáním třetího románu.

Chtěla bych videa nejradši dělat v tomto ironickém duchu, tak snad se mi časem povede. Budu zkoušet:-)
Tady jen pár vět (39 sekund s mým hlasem):-)Druhé video vzniklo náhodně, protože už jsem neměla správnou bláznivou náladu dokončit to první.
Je tedy více komisní, o jedné lince v knize a to historické. Má téměř 4 minuty

Psát se dá kdekoliv

17. července 2015 v 15:44 | Edith Holá |  Jak píšu třetí román
Vždy mě pobaví otázka: Jaké rituály potřebujete pro své psaní? Jistě když jsem doma, tak si někdy i stihnu k psaní uvařit zelený čaj do největšího hrnku, co máme, zasednu a... dá-li múza, pak píšu. Jenže mám dvě děti, práci a k práci si přivydělávám další prací, ... atd... takže píšu "kde a kdy se dá". První dvě knihy se mi nejlépe psaly v MHD. Prostě on the road. Jen na cestě jsem konečně byla sama. I v přeplněném metru na jedné noze, ale sama ve svém nitru a nikdo po mně nic nehtěl, žádné mamíííí.

Před dvěma měsíci jsem si ještě myslela, že žádnou další knihu nenapíšu. Téma mě nenapadalo a představa psaní po nocích a pak stresu s úpravami textu před uzávěrkou, mě vůbec nemotivovala. Pak jsem ale potkala jednu ženu. Její děti se skamarádily s mými a my dvě se začaly tím pádem vídat častěji. Tato žena - říkejme jí třeba Marie - mi začala vyprávět zajímavé příběhy.

Takže už přes měsíc píšu, kde se dá, a když zrovna přijde múza, tak už vím, že ji musím chytnout a zapsat si, co mi v mysli vyčaruje. To je totiž opakovaná zkušenost, že pokud z nějakého důvodu to nezapíšete, už se nevrátí ta samá a některé části textu prostě nevysedíte. To chce i tu emoci.

Mým cílem je doslova a dopísmene naplnit citát Williama Styrona: Kniha by ve vás měla zanechat mnoho zkušeností a trochu vyčerpání. Při jejím čtení byste měli prožít několik životů.

Psaní nové kapitoly v Boreru:-) Děti běhají někde uvnitř.


Psaní v Alze, kde si kluci něco objednali a paří hry. Já píšu

psaní u koupaliště

Pro motivaci a pevnou vůli jsem si udělala obálku s pracovní názvem. K dnešnímu dni mám 20 817 slov a dělá to 65 normostran.

Učím se nečíst komentáře

16. července 2015 v 14:09 | Edith Holá |  Svět blogu
Téměř už nebloguji, byť jsem kdysi psala, že je blogování životní styl a možná jsem dokonce napsala, že bez něj si neumím představit život. Životní styl se mění, jako některé názory, zkušenosti,… Ale ráda na to období vzpomínám.

Někdy mi i chybí, ale už by to nebylo ono. Zkusila jsem to, ale bylo to nucené. Tak už jen píšu, když opravdu chci a buď to dám na některý z blogů na blog.cz nebo mám ještě jiný při jednom deníku /nezmiňuji raději název, abych nebyla nařčena, že dělám PR:-)/
Bylo to něčím hodně krásné období, z některých virtuálních přátelství se stala i osobní. S některými jsme známí. Bylo každopádně plodné. Vždyť díky komunitě tady vznikly i dvě knihy Pohádek pro kulíšky.
Jinde už jsem komunitu tohoto druhu neviděla. Komunity mají rub i líc. Čím více si vidíte do srdcí a myslí blogovými okny, tím více jste zranitelní, závidíte si, dloubnete si, někteří udělají podpásovky,… Komentáře jsou velmi zrádné a v běžných médiích vám rovnou řeknou, nečíst. Pro zachování duševní hygieny, hlavně nečtěte komentáře pod tím, co napíšete nebo v jiných diskuzích, které se vás týkají. Nečtěte komentáře na obrazovce, když běží besedy, reality show atd v TV.