Pravidla pozitivního sobectví

12. května 2015 v 19:22 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Když jsem na netu viděla název knihy "Pravidla pozitivního sobectví" hned jsem si pomyslela, že zase 100x recyklované téma - jak se mít rád - pro ty, co to neumějí a tak si to musí stále číst a učit se. Ten název ke mně doputovával zas a znova, tak jsem se rozhodla, že si ji přečtu. V dodatku pravidla "miluj bližního svého jako sám sebe" mám rovněž značné rezervy. (čtěte dále)


Slovo sobectví má negativní hodnotu a snažíme se této nálepce vyhnout. Tak nás to učí. Došlo to tak daleko, že se možná vůbec neodvažujeme mít se rádi, přiznat se k tomu, něco si dopřát, říkat ne a pečovat o sebe, abychom nebyli nazváni sobci. Kdyby tomu tak nebylo, neznali bychom termíny jako vyhoření, oběť, frustrovaná matka, únavový syndrom, deprese, pocity viny,… Nakonec tedy musíme dojít k termínu pozitivní sobectví nebo také zdravé sobectví, zdravá sebedůvěra, protože nemůžeme před lidmi říci prostě, já se mám rád, já si věřím. Kdo nemá rád sám sebe, nemůže mít rád bližního. Stává se z toho páchání dobra a často se z toho onemocní (na obou stranách: oběť dobra i pachatel dobra).
Autorka knihy Michaela Dombrovská začala psát pravidla před pár lety na blog a sklidila úspěch, jehož plodem je i tato její kniha. Je publicistkou, což dodává kapitolám na čtivosti a v závěru každé z nich najdeme odkaz, co si k tématu můžeme ještě přečíst za jiné knihy. Mnohé z nich známe i já sama jsem je četla. Autorka některé myšlenky z nich dává do kontextu dneška. Zaznamenává nejnovější sociologické a pracovní trendy. Už dávno není dobré říkat "nestíhám" (bohužel v Čechách je to pořád slyšet u lidí na každém kroku) a připadat si tím pádem jako king, který je vytížen a je žádaný. Dneska člověk, který nestíhá, si neumí zorganizovat práci. Time management vůbec neumí. Populární kniha o prokrastinaci by zřejmě nebyla tak čtená a kupovaná, kdyby lidé uměli rozeznávat, co je důležité a naléhavé. A správně mezi tím volili. Priority… pořád priority. Dovolená s rodinou je stejně důležitá jako nový pracovní projekt. Naléhavé není až tak naléhavé, protože to třeba vůbec nespadá do námi zvolených priorit. Kapitoly o práci, sám sobě šéfem a o podnikání jsou jedny z nejlepších.

V knize "Pravidla pozitivního sobectví" najdete i krátké příběhy, na kterých je samozřejmě nejvíce vidět, kde se chybuje a třeba jak z toho ven. Tato kniha je z těch, kterou můžete číst pořád dokola, kdykoliv a na jakékoliv stránce, pokaždé vás něčím nakopne, protože se právě nacházíte ve fázi, kdy konečně můžete o sobě něco slyšet a tím pádem to změnit.
Kapitola Audit vztahů bude určitě pro mnohé rozčilující, ale přínosná. Také se mi líbil text s nápady o tom, jak každý den se mohu prakticky zachovat férově vůči prostředí a udělat konkrétní dobrý skutek. Od přečtení knihy si každý večer s dětmi řekneme pět věcí, které nás ten den potěšily a jednu, na kterou se budeme těšit na druhý den. Člověk si tak rád poděkuje a uvědomí, že něco dokázal, mnoho toho udělal a třeba i pěkného prožil.
Často jsou knihy pozitivního myšlení a o cestách k úspěchu teoretické nebo texty moc dlouhé. U M. Dombrovské se mi líbí praktické tabulky. Hned si nějaké ofotím a vylepím na lednici. Když si vylepíte třeba tabulku s konkrétní denní péčí o sebe, přestanete se vymlouvat, že nestíháte. Autorka velmi kritizuje vykašlání se na sebe, doporučuje neusínat s neumytou pletí (kolik žen to dělá jako poradkyně v péči o pleť už sama vím), doporučuje pár minut denně mít pro sebe v klidu, běhat a oproti tomu se zase protáhnout (rychlost vs klid). Po přečtení jsem hned se synem vyběhla a mým přáním je obden aspoň zaběhnout na hřiště pro dospělé a tam si poté zacvičit. Měla jsem problém zatím s tabulkou Myšlenková mapa. Tu bych potřebovala vidět vyplněnou na konkrétním příběhu.

Tato kniha nebude chybět na mé poličce doporučených knih pro restart v životě. Večer si nejen řekněte pět hezkých věcí, které se za den staly, ale ještě si knihu dejte pod polštář. Třeba je pravda, že myšlenky z ní naskáčou ve spánku lépe do mysli a srdce:-).


Knihu si můžete zakoupit za dobrou cenu na Megaknihy.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama