Osm dní s Renatou Štulcovou - den osmý

30. července 2013 v 22:25 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Osm dní s Renatou uběhlo jako voda. Dozvěděli jsme se o tom, jak píše, co je v jejích knihách a mnohá její osobní tajemství.
Děkuji všem, kdo jste kladli v komentářích otázky a pomáhali mi tak tvořit on-line rozhovor s inspirující ženou a spisovatelkou Renatou Štulcovou. Následují poslední mé otázky a pod nimi pár otázek dalších blogerů. Informace o možnosti vyhrát třetí díl osmidílné ságy Rafaelovy školy je na konci textu.Aktuálně píšeš Kaziin příběh. Jediné, co jsi prozradila, že bude ve stylu, který je populární v Anglii. Takže se dočkáme české podoby Šifry Mistra Leonarda? Nebo právě v rozhovoru již zmiňované McGowan či Erskinové, kdy se budeme pohybovat ze současného příběhu do příběhu léčitelky Kazi, dcery Krokovy a nazpátek?

Ráda bych o Kaziině příběhu vyprávěla už teď, ale kdyby tenhle rozhovor četl někdo, kdo nezná pojem férové chování, mohla bych snadno o námět přijít. Náměty se mezi autory kradou stejně jako zboží v krámě. Proto musím stále mlčet. Máš pravdu, že forma psaní té knihy bude podobná knihám Dana Browna a knihám britské spisovatelky a historičky Barbary Erskinové. I když s tou šifrou… Zrovna před týdnem jsem si pohrávala s tím, že by se kniha mohla jmenovat i Kaziina šifra. Psaní knihy si navíc sama užívám, baví mě prolínání časových rovin. Současnost a minulost se nakonec v určitém bodě definitivně protnou... Mám takový dojem, že to bude hodně objemná kniha, zatím jsem do PC hodila 180 normostran a ještě nejsem v polovině. Jenže nemám čas jen sedět u PC.

Prolínání časů je velmi těžké pro psaní. Ve třetím díle Rafaelky Rohy faunů, která vyšla na začátku července, dokonce čtenáře navedeš na myšlenku, že Shakespeare, básník elementálů, si vzal vlastně pro "Sen noci svatojánské" inspiraci v dnešní době.

Prolínání časů ráda využívám. Dobře se díky němu dá vystavět napětí. Poprvé jsem prolínání časů použila hned v prvním příběhu, který jsem psala, v trilogii Nemetonburk. Tam dokonce hrdinové cestovali časem i po spirále. Nepřipadá mi nijak zvlášť obtížné psát příběh s různými časovými rovinami. Zřejmě můj pocit vyvěrá z faktu, že mám strukturu knihy předem promyšlenou. Nesedám si k psaní hned, jak dostanu nápad na příběh, ale až po měsících a někdy i letech. Tudíž mám dost času vypilovat tu strukturu, tak aby působila lehce a samozřejmě.
V Kaziině příběhu, který stále píšu, jsem měla jako první vymyšlené Kaziino vyprávění z 4. - 2. stol. př. n. l. Přitom už to její vyprávění se skládá ze dvou rovin. Posléze k němu přibyla ještě současná linie a všechny do sebe zapadají. Píše se mi to snadno, jako základ jsem si zvolila právě Kaziino vyprávění z doby laténské, a ostatní rozepisuju, až když mám laténskou část hotovou. Chtěla bych napsat Kaziin příběh jako thriller spojující historii a současnost, takže ani jinak než opět prolínáním časů ho psát nemůžu

Myslíš, že čtenáři Rafaelky si po přečtení třetího dílu půjdou koupit nebo půjčit do knihovny Shakespaerovy komedie a pustí se do tak do originálního Snu noci svatojánské?

Doufám, že aspoň několik čtenářů či čtenářek neodolá a pro ten scénář si zajde. Pak samozřejmě ale zjistí, že se básnění v oficiálních překladech např. od profesora Hilského či E. A. Saudka a dalších občas liší. Aby totiž nemohlo někdy dojít k problémům s autorskými právy (v naší zemi je možné ledacos), překládala jsem si Shakespearovy verše a rýmovala je v Rafaelově škole sama. :-)
Kdybych třeba jen jediného čtenáře přivedla k Shakespearovi, který úžasně ovládal jazyk a zároveň byl skvělý spisovatel - skutečný dramatik, byla bych ráda. Ale o tom se asi nedozvím. :-)

Aktuálně mají vše od Shakespeara v Levných knihách, takže jeho komedie už mám doma. Tak teď víš, že aspoň já jsem si ji na základě Tvé knihy koupila:-)
Když jsem četla, jak studenti hledají na Staromáku a v jeho okolí hlavu Pana, vládce lesa a nad životem, rovněž ředitele koleje faunů, tak jsem si říkala, jestli jsi je všechny objevila osobně také, nebo je máš vypsané z nějaké knihy o Praze? :-)

Tohle hledání má vtipnou předehru. Já o všech těch tvářích krále lesa dávno vím a všechna místa jsem si prošla už v době, kdy jsem psala Nemetonburk. V něm se král lesa objevuje také, ale ještě jsem ho nepojmenovala jeho pravým jménem. To jsem si nechávala na později. Uběhla léta a já se k němu vrátila. Když si čtenáři knihu vezmou a půjdou podle jejího textu jako Marina s Médeou, tak krále lesa na Staromáku najdou, a samozřejmě jeho další tváře po Praze také. Jen je nutné občas zvednout hlavu. Možná zjistíte, že těmi místy chodíte léta, ale nikdy vás nenapadlo se podívat nahoru. :-) Také prozradím, že tváře zeleného muže, krále lesa najdete po celé republice, takže nejenom v Praze.

Já ji také nezvedla, takže se musím někdy na Staromáku podívat, jestli tam opravdu je:-)
Milí čtenáři, vezměte si do ruky Rafaelku - třetí díl "Rohy faunů" tři a jděte po stopách vyobrazení Pana na Staromáku a okolí (str. 65 - 68) a dojdete až do Rafaelovy školy...

S Renatou jsme vám slíbili, že na konci osmého dne bude soutěž o aktuální třetí díl osmidílné ságy Rafaelova škola. Otázky najdete na stejnojmenném blogu zde.

první obrázek je Zelený muž na Staormáku, druhý je v z Litoměřic na kašně, foto: Renata Štulcová

Otázky pro Renatu od dalších blogerů
Zajímá mě, proč Aine všechny muže před Marininým otcem opustila? Opustí i otce Mariny nebo se k nim zase vrátí a budou žít jako šťastná rodinka? :-) (Napadá mě jediné - dozvíme se to v osmé dílu? :-)

Ano, přesně tohle se dozvíte v osmé knize. Prozradím ale, že už jsem sem tam dala v dílech, které vyšly, nějaké nápovědy. Už nyní je možné odhadnout aspoň to, proč Aine opouští muže, které miluje. Neprozradím však, na kterých stránkách a v kterých dílech se ty věty objevují. Nechci čtenářům zkazit radost z jejich objevování. Vždyť Rafaelova škola je také veliká detektivka. :-)
Jakpak se vám píše třeba přes Word? Ten totiž mnohá slova podtrhnou jako chybná, protože je prostě nezná. Zvláště ta vymyšlená, třeba názvy postaviček. To u Vás musí být často. To se stalo i mě při psaní pohádek, spíš tedy při jejich úpravě následně. Proto raději píši přímo do správy blogu - nový článek, tam si za pravopis mohu sama, nikdo mi ho neopravuje.

Jo jo, automatické opravy ve Wordu jsou děsivý živel, to máte pravdu. Bojovala jsem s nimi od začátku vzniku Wordu, nakonec jsem si automatické opravy vypnula. Došla jsem k tomu jednou, když jsem připravovala pro žáky text anglické koledy a Word mi několikrát opravil slovo "what" na "was". V tom spěchu jsem si text po sobě nepřečetla a vytiskla ho i s těmi nesmysly. Od té doby všude, kam přijdu, automatické opravy vypínám. Pak samozřejmě musím dát větší pozor na datlování, píšu všemi deseti šíleně rychle a to se překlepy dělají "o sto šest". Občas se mi stane, že někde zůstane překlep a vidím ho až vytištěný nebo na blogu publikovaný. Prostě není nad papír, tam se chyby ukážou nejlépe. Jenže nejde vše tisknout, musím taky myslet ekologicky, co s tolika papíry?
Chtěla bych se taky stát spisovatelkou, ale občas mi přijde, že je docela zbytečné vystudovat gymnázium a potom ještě vysokou školu. Vím, že vy jste učitelka a psaní máte spíše něco jako koníček, jestli jsem to správně pochopila. Můžete mně a samozřejmě i ostatním, kteří se chtějí stát spisovateli, dát nějaký tip?

Dneska lidé hodně po maturitě chodí studovat Literární akademii, která je ale soukromá, takže se musí zaplatit. Mně osobně se zdá lepší, když lidé, kteří chtějí psát, umí i jiné věci, než jen diskutovat o literatuře a psát slohy. Není nad to mít znalosti z jiných oborů, zkušenosti z jiných profesí, znát i svět mimo literaturu. To vše totiž psaní obohatí. Asi je dobré, pokud máte čas a nějaké penízky, chodit na krátké kurzy psaní. Dozvíte se o všelijakých "fíglech" z oblasti psaní a publikování, na něž jsem si musela přijít sama praxí. Pokud vím, třeba v Praze v knihovně a v Brně v knihovně takové kurzy běží.
Kdybych ale nevystudovala geografii, angličtinu a matematiku, nikdy bych nezískala ty znalosti například o přírodě, které mi také pomáhají psát knihy. Kdybych neuměla tak dobře anglicky, nepřečetla bych ty tuny knih, které nebyly do češtiny nikdy přeloženy a nepohybovala bych se denně na anglickém internetu, kde často získávám informace, které nejsou dostupné na české síti. Myslím, že každá znalost a zkušenost studijní i pracovní, kontakty s lidmi z jakéhokoli oboru psaní velice obohatí.
A že mám psaní jen jako koníčka, je dáno tím, že v ČR existuje nepřirozená situace, kdy většinu z ceny knihy schramstne distribuční síť a na autora zbude tak směšná suma, že se tím nedá uživit, pokud nepíšeš podbízivý bulvár. Kdyby tomu tak nebylo, a z těch prodaných knih bych měla mnohem větší obnos, učila bych jen na poloviční úvazek.

Jaké to bylo, když vám nabídli vydání knihy? Šok, radost? Jste ráda, že kniha vyšla, píše se to lépe, než na blogu?
Když jsem roku 2001 dostala první zprávu, že vyjde Nemetonburk, vznášela jsem se radostí. Pak to ale trvalo dva roky, než k vydání došlo, takže už mě ta euforie přešla. Dokonce jsem půl roku tajila, že mně vyšla kniha. Věděla to jen má rodina. :-) Když jsem pak nemohla sehnat nakladatele na Rafaelovu školu (moje sedmá kniha), protože se knižní trh plánovitě propadal do pekel k samým vlkodlakům a padlým andělům, a o vznešené věci nebyl zájem, zvykla jsem si psát na blog, aby si alespoň někdo mohl o Rafaelově škole číst. Když pak Mladá Fronta řekla, že ji vydá, měla jsem radost velikou a nemohla jsem tomu ani uvěřit, protože jsem už ani nedoufala, že by se to v dobré obrátilo. A to jsem jinak vždy optimista.
Blog mě donutil psát rychle a pravidelně. Za to desetiletí psaní jsem už přeci jen vypsaná, paní redaktorka Novotná mě naučila krutě :-) redigovat vlastní text, takže blogový tvar Rafaelovy školy se zase neliší tolik od papírové tvaru. Prostě když pak zpracováváme knihu z blogu do vydání, není v ní tolik změn, jak by někteří čekali.

S Renatou jsme vám slíbili, že na konci osmého dne bude soutěž o aktuální třetí díl osmidílné ságy Rafaelova škola. Otázky najdete na stejnojmenném blogu zde.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama