Červenec 2013

Výzva k pohádkám

31. července 2013 v 13:40 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY
VÝZVA!!!
Prosíme, pokud máte nějaké praktické zkušenosti se čtením Pohádek pro kulíšky
svým dětem, napište nám je. Zvláště se to týká terapeutických pohádek na konci knihy. Nebo dvou pohádek v sešitu Kulíškovánky. Všechny si můžete ke čtení vytisknout i na blogu, odkazy pod tímto článkem.

Prosíme, o jakoukoliv zpětnou vazbu k nim. Stačí pár řádek. Vyvolaly u Vás nebo u dítěte nějaký pocit (slzy, naději, smutek, strach...) Pokud znáte někoho, kdo je dokonce předčítal na JIP miminku v inkubátoru, tak moc děkujeme, pokud ho oslovíte, aby nám poslal pár řádek.

V případě sešitu omalovánek Kulíškovánky (určeny pro starší sourozence kulíšků, kteří doma čekají s tatínkem nebo babičkou, dědečkem i týdny na návrat maminky s kulíškem domů) prosíme o totéž. Jsou zde texty, které provází dítě tím, co se událo, případně co může cítit a jsou zde i určité úkoly, jak lépe zvládnout situaci (např. psaní deníku, který putuje mezi dítětem a maminkou atd.) Na konci je odborný text o tom, co může prožívat starší sourozenec.
Prosíme tedy také o informace, zda Vám a Vašemu dítěti nějak kresby, texty a úkoly pomohly.
Výzva nemá uzávěrku. Je to dlouhodobý výzkum.
Pište nám reakce kdykoliv na email: Edith.Hola@seznam.cz nebo csirkova@nedoklubko.cz

Děkujeme!!!

O vlivu terapeutických pohádek vyjde v září v jednom ze stylových magazínů. Včas Vás budu informovat. Proto je možné, že některé Vaše postřehy by redaktorka mohla využít do textu. Také bychom mohli do připravované druhé knihy Pohádek pro kulíšky některé dát, pokud s tím budete souhlasit.
Výzkum po nás požaduje i projekt Celé Česko čte dětem.

Děkuji mnohokrát za Vaši případnou pomoc. Edith Holá
Aktuální informace o připravované druhé knize jsou na FACEBOOKU "Pohádky pro kulíšky"

odkazy na především terapeutické pohádky z tohoto projektu
Na fotografii kulíšek Letinka Krotká, dnes devítiletá, fota: Edith Holá
Ilustrace Miriam Cigániková alias Luccerna

Osm dní s Renatou Štulcovou - den osmý

30. července 2013 v 22:25 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Osm dní s Renatou uběhlo jako voda. Dozvěděli jsme se o tom, jak píše, co je v jejích knihách a mnohá její osobní tajemství.
Děkuji všem, kdo jste kladli v komentářích otázky a pomáhali mi tak tvořit on-line rozhovor s inspirující ženou a spisovatelkou Renatou Štulcovou. Následují poslední mé otázky a pod nimi pár otázek dalších blogerů. Informace o možnosti vyhrát třetí díl osmidílné ságy Rafaelovy školy je na konci textu.


Osm dní s Renatou Štulcovou - den sedmý

29. července 2013 v 20:10 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Toto uteklo. Osm dní povídání s Renatou Štulcovou se téměř chýlí ke konci. Dnes den sedmý bude o tajemstvích Luny, o tajemstvích učitelky a o Rafaelce jako fenoménu...

Zítra Vás čeká poslední den povídání s inspirující ženou a autorkou už jedenácti knih. Bude možné i zasoutěžit si o její aktuální třetí díl Rafaelovy školy - Rohy faunů.

Povídání s Renatou Štulcovou - den šestý

28. července 2013 v 22:34 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Již šestý den si povídáme se spisovatelkou a blogerkou Renatou Štulcovou. Pár otázek k Rafaelově škole na začátku ještě navazuje na včerejší povídání o nemocech, osudu... Pod mými otázkami jsou ještě historické od Temnářky a Matthiase. A otázky nejen o bylinkách od Polgary. Hezké počtení.


Povídání s Renatou Štulcovou - den pátý

27. července 2013 v 21:04 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Dnešní den horkem sálá. Já to mám ráda, takže srším dobrou náladou. Mohla bych nespat, jen zářit a psát, číst, bavit se a popíjet. Nevím, proč zrovna na tento den vyšlo s Renatou povídání o těžkých tématech a od rána si o nich chatujeme. Možná právě proto, že spisovatelka Renata Štulcová žije sladký život navzdory tomu, co ji osud nadělil.


Čtvrtý den s Renatou Štulcovou

26. července 2013 v 22:02 | Edith Holá a další |  LITERATURA, recenze, křty
Den třetí se spisovatelkou Renatou Štulcovou byl včera ne jejím blogu, protože já jako Edith jsem včera edithovala :-) s další editorkou připravovanou knihu Pohádky pro kulíšky 2. Kolegyně u nás přespávala, protože jsme s prací končily ve dvě noci. Končíly? Konec v nedohlednu. Řadíme pohádky do sborníku a občas váháme. Patří to do zvířátek nebo do kulíškovských pohádek? Tenhle písničkář poslal báseň pro děti nebo spíše pro rodiče...? Texty, které jsou k větší úpravě, posílám zpět autorům a doufám, že jejich autorské ego to přežije:-) a oni to opraví.
Ale zpět k červencové literání královně. Třetí díl Rafaelky od Renaty Štulcové vyšel právě na začátku července. Já už ho mám přečtený a co vy? Už víte, kdo je hledaným Lvem, životní láskou Mariny? Přečetli jste to ve hvězdách jako Arthos?

Osm dní s Renatou Štulcovou - den třetí

26. července 2013 v 13:30 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Jelikož jsem se včera věnovala připravované druhé knize v projektu Pohádky pro kulíšky s druhou editorkou až do dvou do noci, tak tředí den se spisovatelkou Renatou Štulcovou si můžete přečíst na jejím blogu Rafaelova škola. Jsou zde odpovědi na otázky Lúmennky, Matthiase, Temnářky, Polgary a jiných.

Otázky pro Renatu zase můžete psát pod tento článek nebo na jejím blogu.

Večer budu publikovat další pokračování rozhovoru nejen o hlavní hrdince Marině ze ságy Rafaelova škola.
Co vás zajímá o Marině, Aine, Arthosovi, Pukovi, Panovi, Buližníkovi a dalších hrdinech?
Také patráte s Arthosem po lásce Mariny?

Renata Štulcová před dvěma roky na Happeningu pro kulíšky

Osm dní s Renatou Štulcovou - den druhý

24. července 2013 v 22:05 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Již druhý den si povídáme se spisovatelkou a inspirující ženou Renatou Štulcovou. Včera jsme si povídali o některých knihách z těch třinácti, co již napsala. Den první s R. Š. zde. Dnes to bude o Marině z Rafaelky a mytologii kolem Renaty a jejích hrdinů. Její první tři díly Rafaelovy školy zná mnoho čtenářů a blogerů díky tomu, že je psala on-line na stejnojmenném blogu. Ostatních pět dílů autorka slibuje, že dopíše. Tento rozhovor je on-line, ptáte se pod článkem v komentářích i vy, další otázky jsem Renatě dávala v průběhu několika měsíců já sama.


Osm dní s Renatou Štulcovou - den první

23. července 2013 v 22:21 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
S některými lidmi bych si mohla povídat každý den. K nim patří i spisovatelka Renata Štulcová. Tak si s ní občas píšu, abych aspoň trochu toho, co "ví", načerpala. Z tohoto emailového a chatového povídání jsme sestavily pro vás rozhovor, který ještě budu aktualizovat, když mě něco napadne jako právě nyní:-).

Začínáme akčně. Jak se cítíte, když si s Vámi budeme osm dní povídat?

Dobře. Ráda si totiž s lidmi povídám. Proto ráda jezdím na besedy. A když to vždy nejde, abych si mohla povídat s lidmi po celé republice přímo z očí do očí, tak nastoupí internet. :-)

Zřejmě nejznámější kniha Renaty Štulcové zejména na Blog.cz je Rafaelova škola (má zde stejnojmenný blog). Aktuálně je v knihkupectvích třetí díl Rafaelovy školy - Rohy faunů.
Rafaelka bude mít osm dílů. Díky tomu jsem měla nápad na osm dní s Renatou Štulcovou. Každý den si s ní můžeme u mě na blogu povídat. O čem? O tom, na co jsem se zeptala já, nebo se můžete autorky zeptat v komentářích i vy.
Tento rozhovor bude od druhé půlky zaměřen trochu netypicky. Na základě otázek o hlavní hrdince Marině z Rafaelovy školy bych se chtěla pídit po dospívání, ženství a tématech s tím spojených a tudíž se dostat blíže i k samotné autorce, která pro nás napsala již pořádnou řádku historických knih s prvky mytologie.

Prvních dvanáct otázek níže:

Jsem těhotná díky své hrdince

22. července 2013 v 16:51 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Tohle vás určitě pobaví. Jak jsem psala ve dvou článcích, že autor musí se svými postavami žít, tak jsem netušila jak moc.

U autobiografie "Cesta k mým matkám" to bylo jasné. Občas mi bylo z textu smutno, občas blbě, někdy mě po více kapitolách bolely žalem nohy, sem tam jsem se rozpadla, abych se konečně se svým osudem prostřednictvím vypsání se usmířila a příběh své duše očistila. Novou knihu však píšu o jiných lidech.

Akutálně piluji část, která je o plodné ženě milující těhotenství a porod. Nakl. Jota jsem měla odevzdat první téměř půlku rukopisu dopilovanou v pátek. Což není ale konec práce na něm. Takže sem tam připojím nový odstavec, nový pocit, novou myšlenku.

Včera už mi to nedalo a začala jsem se věnovat tomu, že mě už dva dny zvláštně ťuká v břiše. Zvažovala jsem, zda to může být zánět. Přeci při zánětu pulsuje místo, kde zánět je? Nakonec jsem musela požádat manžela, jestli také cítí, že mi v břiše něco ťuká. Ani nemusel mi na něj přiložit ruku. Vleže to začalo být i viditelné.

Dnes ráno jsem měla pocit, že umřu smrady z toho, že navlhčenou universal utěrkou z DM drogerii setřel parapet a já seděla v blízkosti. Uvědomila jsem si, že citlivost na jakýkoliv zápach se mi už po několik dní zhoršuje. Že by něco se žaludkem? Bože. Nakonec mi manžel říká: Ty a nejsi těhotná?

Nakonec mám dojem, že moje schopnost psychosomaticky reagovat na jakékoliv slovo (viz jedna kapitola v Cestě k mým matkám), prostě po intenzivním psaní a žití s hlavní hrdinkou - těhotnou Nikolou - navozuje u mě falešné těhotenské pocity. V břiše mi plavé šmrdola, který se ozývá poklepáváním do břišní stěny a všechno mi smrdí. Paráda. Budu muset hodně přemýšlet, až budu mít příběh na třetí knihu, jaké postavy do něj zasadím...


Zde starší články o psaní postav:

Robka vyhrála knihu Filipa Topola

18. července 2013 v 20:22 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Knihu Filipa Topola "Jako pes" vyhrála za svůj text k uctění jeho památky blogerka Robka. Můžete si ho přečíst Odchod

Sama jsem napsala: "Filip Topol na kole"

Všechny soutěžní texty:
Krátké výstižné - Vzteklej pes: Až si kleknem hlavou proti větru
Jehně byla na pohřbu - Sbohem a řetěz na blogu The Lamb
Od Daniely báseň na rozloučenou Dotek hvězdy
Koník a jeho Vzkaz od Filipa T.
Robka: Odchod
Julie: Thunblues
Aspoň takto mohly vypadat články od mladých lidí
Gleti: Sbohem a řetěz na blogu Gleti

Ceny za básničku

16. července 2013 v 15:17 | Edith Holá |  Svět blogu

Kdo vyhrál cenu za básničku pro e-book "Říkárny z Hračkárny" webu Hrackarna.cz?


Heřmánek římský na usmíření po porodu

14. července 2013 v 23:25 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Za posledních 14 dní se mě mnoho lidí ptalo, jak se máš o dovolené? A byli překvapeni mou odpovědí. Jsem v Praze a píšu. Visí nade mnou u Joty deathline na první část mého nového románu. Jak a kdy zvládnu pilovat další dvě části, nemám ponětí. Ale třeba intuitivně objevím nějaký olejíček, co bude přesně na dopsání knihy. Nevěříte snad na intuici a olejům?

Když jsem potřebovala hrdince pomoci vybrat olej/silici na ženském kruhu, tak jsem vůbec netušila, který vybrat z těch desítek, co existují. Matně jsem si vzpomněla, že heřmánek římský je jeden z mnoha, který může používat i těhotná žena. Moje hrdinka první části knihy si tedy z kolující krabice vytáhla heřmánek římský. Ale co dál? Nakonec mi to řekla sama Nikola. Heřmánek je na propojení se s vnitřním dítětem. A také na hojení toho, co není po porodu tak, jak jsme si s miminkem představovaly. A to Nikola potřebuje velmi intenzivně.

Vy jste to o heřmánku římském věděli? Já ne. Krom toho jako dítě jsem na koupání v heřmánku reagovala alergií. Kdo ví, jestli to bylo tím, že heřmánek v komunismu se používal tak často a na kde co nebo tím, že jsem byla tak daleko od svého vnitřního dítěte.

Kamila Kašlíková od Vatanai

14. července 2013 v 22:46 | Edith Holá |  Pohledy z mateřské dovolené, dnes už jen z mateřství
Na Kamilu Kašlíkovou vzpomíná její blízká přítelkyně Vanda Janda na blogu Gaia.
Na závěr textu je výzva novináře Petra Kamberskýho k finanční pomoci a účet, kam je možné posílat peníze.

Edith Holá (můj článek ke Kamile byl zde)

Staňte se spoluautory e-knihy

8. července 2013 v 9:23 | Edith Holá |  Svět blogu
Staňte se spoluautory e-knihy. Napište básničku na zadané slovo a můžete k tomu ještě vyhrát hodnotné ceny.
Tuto literání soutěž jsme pro Vás připravili spolu s webem Hrackarna.cz.

Zemřela Kamila Kašlíková

7. července 2013 v 21:44 | Edith Holá |  Pohledy z mateřské dovolené, dnes už jen z mateřství
Zemřela Kamila Kašlíková. Smutná zpráva ke mně dorazila včera večer přes facebook od její blízké přítelkyně. Neznala jsem tuto ženu osobně. Znala jsem však díky ní šátky Vatanai. Se svým manželem učili ženy, jak se děti v nich nosí. Jejich šátky zná každá maminka, která své dítě chtěla aspoň sem tam nosit jako klokanice.

I mé děti se v něm občas pyšně nesly nebo spinkaly na mé hrudi (nebo tatínkově), pevně přitisknuté a šátkem jištěné. Kamila se svým manželem tyto šátky do naší republiky přivezli. Kamilo, díky!

Tato maminka čtyř dětí jednou nad melanomem vyhrála. Podruhé už ne. Dále viz celý článek

Pradávné učení o menstruaci

5. července 2013 v 22:11 | Edith Holá |  Tanec žen, které běhaly s vlky
Dnes je ezoterikou nazýváno kde co. Hlavně to, co se nehodí většinové společnosti. A té se nehodí myslet, pečovat o sebe, jen tak být,... Je to nebezpečné, protože se v těchto chvílích rozvíjí intuice, vhled a moudrost. Také se jí nehodí, aby někdy člověk přestal být na plný výkon. Takže do ezoteriky spadá i čistě ženské téma: menstruace.

Máte rádi plyšové hračky

3. července 2013 v 20:04 | Edith Holá |  Pohledy z mateřské dovolené, dnes už jen z mateřství
Máte také rádi plyšové hračky? Jaké plyšáky jste měli v posteli? Nebo dokonce ještě máte?

Já jsem se už bála, že moji synové tomu unikli. Zatímco jiné děti okolo od malinka spinkají s plyšovými hračkami, tak moji dva rytíři jen s mečem, mašinkami, gormity, pokémony,...

Kdo vyhraje knihu Filipa Topola?

1. července 2013 v 22:13 | Edith Holá |  Téma týdne
K TT "FILIP TOPOL" minulý týden jsem už napsala mnohé, tak už jen vyberte sami, kdo z blogerů má právo vyhrát jeho novou knihu "Jako pes", kterou jsem zakoupila na podporu dobrých článků k TT k uctění jeho památky.