Soutěž o knihu Filipa Topola

26. června 2013 v 21:30 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
"Ani vetešník nemůže se tvářit, že se ho nedotkl odchod Filipa Topola," píše v dnešních LN Martin C. Putna. Nu, ani autor neví, jak moc je vzdálen realitě. Možná je to ke štěstí autora článku, že nezná svět Blog.cz.


"Kdo to je?" zní nejčastější otázka k tématu týdne, které je věnováné památce náhle zesnulého umělce Filipa Topola. Nebo také texty o jedné větě typu: "Vím, že nic nevím o tom týpkovi."

Lidé, kteří toto píší udělají zřejmě pro zviditelnění všechno. Jejich duše je méně svobodná, než byla duše lidí v totáči. Materiálno, půlminutová sláva, kec, hec, fronty na slevy v H&M, touhy po kabelkách od Louis Vuittonu, to jsou zástupci dnešních náct.

Když bylo Filipovi Topolovi třináct, také psal. Jeho řádky si můžete přečíst v knize "Mně 13". Pardon, pokud vůbec se budete namáhat zjistit, kdo to ten zesnulý je. Mně nikdy nenapadlo psát k něčemu nebo někomu, koho neznám ani řádek. Ve dvanácti, ani ve čtyřiceti. Čím mladší, tím víc jsem se zajímalo o vše, co jsem nevěděla. Sama v sobě se ptám, proč to někteří dnešní náctiletí lidé nemají? Proč tedy vůbec píší, zakládají blogy?

Proto vyhlašuji konec nanicovatých článků na památku Filipa Topola. Byla bych velice ráda, kdybyste do světa Psích vojáků, jejichž frontmanem Filip Topol byl, pronikli. Na tento týden se zastavili a nechali se pohltit. Nepsali unáhlené výkřiky do internetové tmy, ale pod vlivem múzy Psích vojáků a duše Filipa Topola uveřejnili k TT text, který bude poctou a úctou k zemřelému básnikovi života.
Na youtube je nespočet videí. V knihovnách jsou dvě jeho knihy, na pultech právě jeho nová.

Nejlepší článek odměním právě touto novou knihou "Jako pes", kterou měl Filip Topol pokřtít minulý týden. Bohužel už to nestihl. Jsou to tři povídky, které napsal ve dvaceti letech. Čtou se jedním dechem. Vtáhnou vás do světa na pomezí snu a reality. S vytřeštěnýma očima je přečtete jako kdyby jste byli pod vlivem... pod vlivem duše Filipa Topola.
"Když bil do klavíru, bil se i se svými předky, i za ně. A za nás všechny," tak končí dnešní článek v LN. To pochopí jen ti, co znají jeho písně, texty, hudbu, nekonformnost a osobitost.

Horký adept na výhru: Vzkaz od Filipa T.

Už první věty textu musí vtáhnout člověka do tajemství Psích vojáků. Na prvních větách bude záležet, jestli Váš článek budu číst dál...

Sama jsem napsala: Filip topol na kole

Tímto se také připojuji k projektu Siwy a Temnářky (a také rubrikou Společné čtení na blogu Gaia, kde zpovídám české autorky).
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 26. června 2013 v 23:54 | Reagovat

Milá Edith !
Díky, díky. Mám taky mezery ve vzdělání, ale četla jsem některé jeho texty a poslouchala písničky. A mám zamluvené dvě knihy. Videa jeho koncertů mne nadchla. Taky mám ráda Jáchyma T.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama