Co s rukopisem v šuplíku?

23. března 2013 v 23:14 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Je mnoho z nás, kteří máme nějaký ten rozepsaný rukopis. Někteří odvážní ho dokonce do nakladatelství pošlou. Ti se buď neozvou nebo napíší, že nemají zájem. A co dál? Znamená to, že je rukopis blbý? Nebo ho vůbec nečetli?
My si ale myslíme, že není tak špatný. Je to naše ego, nebo tomu tak opravdu je a my jsme natrefili pouze na redaktora v nakladatelství, který neměl čas nebo prostě to nebyl jeho šálek kávy? I to se může stát. Jeden nakladatel odmítne a druhý na tom samém rukopisu vydělá.


Proto je fajn, že u nás konečně začínají vznikat literární agentury. Také znáte pojem literární agent pouze ze zahraničí? Omyl. Markéta Dočekalová je možná prvním v Čechách a částka za odborné posouzení rukopisu není v její agentuře Mamtalent.cz zas tak vysoká.

Doufám, že Vám odpovědi Markéty Dočekalové přinesou mnohé rady.

Markéto, jako lektorka kurzu tvůrčího psaní, co byste doporučila blogerům, kteří mají v šuplíku rukopis?

Ojojoj! To je na dlouhé povídání, těch rad je opravdu moře. Tak jen stručně: Hlavně brát práci na rukopisu vážně a seriozně. Nemyslet si, že jsem génius. S pokorou na svém rukopisu poctivě makat. Věnovat čas nejen literární kvalitě, ale také si ověřit všechna fakta, se kterými autor v rukopise nakládá. Stále se mi dostávají do ruky rukopisy, které nikdy neměly ten šuplík opustit, protože je na první pohled vidět, že je autor odfláknul. Jsou v nich gramatické chyby, které by neměl udělat žák páté třídy základní školy, natož někdo, kdo chce být spisovatelem. Po literární stránce je vidět, že si autor po sobě text buď nepřečetl vůbec, nebo ho prostě četl nepozorně. Dokud leží rukopis v šuplíku, tak je to ideální čas na to, vybrousit surovinu v diamant. To však stojí čas a velké úsilí. Také to chce o psaní alespoň trošku něco vědět, mít tzv. načteno. Pokud autor projde tímhle vším, pak je čas otestovat si kvalitu rukopisu. Buď tím, že z něj bude předčítat různým posluchačům a bude sledovat jejich reakce, nebo třeba tím, že text umístí na některý literární server, třeba zrovna k nám na www.mamtalent.cz. U nás je výhoda v tom, že nejsme jen literární server, kde autor získá zpětnou vazbu od svých čtenářů, my jsme literární agentura. Skutečně na serveru vybíráme, a když najdeme dobrý rukopis, autora kontaktujeme a následně s těmi opravdu dobrými podepisujeme smlouvy o agenturním zastupování a staráme se o nabízení jejich rukopisů nakladatelstvím. Také nabízíme autorům možnost dokončit rukopis pod odborným vedením, vychytat chyby, povýšit stylistickou úroveň textu apod. To všechno je u nás možné - nabízíme vlastně kompletní servis. Rozhodně však doporučuji nevytahovat rukopis ze šuplíku dříve, než si budete jisti, že jste mu věnovali náležitou péči. Jméno ztrácí autor rychle a pověst si autor pošramotí také velmi snadno!

Markéto, když někdo do vaší agentury pošle rukopis, čeho se má vyvarovat, aby neskončil ihned v koši? Odpovídáte všem, jaký je jejich rukopis?

V koši skončí, když nezaujme. To je snadná matematika, protože i čtenáře musí v prvé řadě zaujmout. Odpovídáme všem, ale posudky automaticky neposíláme. Vytvořit posudek na dílo stojí poměrně hodně času, takže jde o zpoplatněnou službu, autor siho může objednat za 484,-Kč. Pokud si autor posudek neobjedná, tak se jen dozví, že jsme ho buď odmítli, nebo přijali. Někdy,když je rukopis tzv. nadějný, ale je prostě nedobře napsaný, nabízíme autorům možnost individuálního odborného vedení, pod kterým mohou všechny chyby na rukopise opravit a text vybrousit. I toto je však placená služba.

Co znamená "nadějný" rukopis?

To je rukopis, který má dle našeho názoru v agentuře dobrou šanci na úspěch u čtenářů, bude se pravděpodobně dobře prodávata s velkou pravděpodobností nebude velký problém pro něj najít nakladatele. Prostě rukopis, v jehož úspěch věříme.

Jak asi dlouho trvá práce na nadějném rukopis, který je ale blbě napsán?
Blbě napsán asi myslíte jazyk, autorský styl a stylistiku? Pokud jde o tyto záležitosti, bude záležet hlavně na tom, kolik času bude autor denně úpravám textu věnovat. Také není text jako text a blbě jako blbě, že. V průměru mezi jedním až třemi měsíci.Pokud ale nefunguje téma, příběh nebo stavba a nebo kompozice, může to být na mnohem déle a někdy může být dokonce nemožné z textu něco slušného udělat. Kdysi jsem měla v ruce rukopis, kde bylo úžasné originální téma. Nadchlo nás to. Ostatní složky díla však nestály za nic. Autor ani pod odborným vedením rukopis upravit nezvládl. Nenechal si poradit, jeho sebevědomí bylo větší, než talent a schopnosti. Pak to nemá smysl a s takovým autorem nebudeme ztrácet čas.

Zítra Vám pošlu rukopis, jak dlouho budu čekat na Vaše vyjádření líbí/nelíbí?

Máme na to 60 dní. Někdy ale odpověď přijde do týdne a někdy skutečně za dva měsíce. Záleží na tom, jak moc jsme zavalení rukopisy. Do dvou měsíců ale dostane odpověď každý.

Markéto, jak tedy vypadá spolupráce s autorem, když se Vám rukopis zalíbí?

Pokud je rukopis perfektní, rovnou nabízíme k podpisu smlouvu o agenturním zastupování. Bohužel, takových rukopisů je však minimum. Většinou je třeba opravit různé drobné chyby. V takovém případě od nás autor zdarma dostává seznam všeho, co je třeba opravit, někdy dostává i opoznámkovaný rukopis. Dle našich upozornění udělá úpravy na textu, a když konstatujeme, že je už rukopis v pořádku, pak podepisujeme s autorem smlouvu o agenturním zastupování. Celý tento servis je od nás poskytován zdarma, v rámci toho, že máme zájem s autorem takovou smlouvu podepsat. Když ji pak podepíšeme, autor se v ní zavazuje odvádět z každého honoráře za daný text agentuře provizi ve výši 18%. Pak to je už na nás a snažíme se rukopis nabízet, tzv. ho prodat, podepsat s nakladatelstvím smlouvu a následně součinně spolupracovat při vydání knížky. S autorem jsme v kontaktu a v průběhu různých jednání s ním samozřejmě řešíme zásadní věci, jako zda souhlasí s výší vyjednaného honoráře za rukopis apod. Autor se však domlouvá jen s námi, veškeré smlouvy podepisuje za autora agentura. Ta se také stará o správnost smluv a zejména o to, aby nebyly pro autora nevýhodné, což se dnes bohužel u prvotin děje velmi často. My chceme tento nešvar z trhu vymýtit. Autor má právo na honorář, i když jde o prvotinu a ne aby si vydání platil z vlastní kapsy a nakladatel jen kasíroval, když se to povede. Na druhou stranu se však snažíme nakladatelstvím nabízet kvalitní rukopisy, abyjejich podnikatelské riziko při vydání prvotiny bylo co možná nejmenší. Z těchto důvodů jsme na kvalitu rukopisů opravdu hodně nároční a stejně tak na provádění úprav na rukopisech, pokud jsou nutné. Autor, který není připraven makat, ten u nás příliš nepochodí.

Markéto, možná si lidé představují horentní sumy v případě Vaší provize z rukopisu. Předpokládám, že u debutu se prodej pohybuje mezi 1000 až 2000 kusy za půl roku až rok. Honorář může tedy činit tak asi 10 000 až 15 000 korun za rok. Z toho 18% pro Vás. To si tedy za jeden rukopis vyděláte za rok na honorářích tak na dvě věci :-)

Počítáte velmi dobře! Od většiny prvotin se prodá 1000 až 2000 kusů za rok. Když se prodají 4000 kusů za rok, je to už velmi dobře prodejná kniha, veliký úspěch. To se stává jen občas. Proto by literární agentura měla být velmi přísná. Zajímají nás rukopisy, u kterých věříme ve velký úspěch, v prodej alespoň 10 tisíc kusů. Hledáme potenciální bestsellery. Jinak horko těžko pokryjeme provoz našeho literárního portálu a to by nešlo. Něco se povede lépe, něco hůře. Jedna super úspěšná kniha může táhnout pak ty průměrné, ale naší snahou je hledání skutečně výjimečných rukopisů. Někteří autoři mají problém to pochopit. Nestojíme o průměrné rukopisy. Mnohdy pak autor argumentuje, že podobnou knihu, jako je ta jeho, na trhu viděl - tak proč tu jeho nechceme? Právě proto ji nechceme.... Všichni na projektu agentury děláme zdarma a to nejde stále. Musí se to změnit a to se povede jen tehdy, když budeme vybírat úspěšné rukopisy.

Markéto, vy jste první literární agent na českém trhu?

Úplně první asi nebudu, nějací jednotlivci, kteří činnost literárního agenta tak nějak ve volném čase zkoušejí, tu jsou. Ale rozhodně jsme první literární agentura v ČR, která se zaměřuje na vyhledávání literárních talentů a nabízí kompletní servis, od dotažení rukopisu do finále až po jeho nabízení nakladatelstvím. Také jsme určitě první, kdo nabízí nakladatelstvím velmi zajímavý servis úplně zdarma. Nemají co ztratit, s námi nakladatelství opravdu mohou jen získat. A v neposlední řadě jsme určitě jedním z největších českých projektů zaměřených na začínající autory vůbec, provozujeme jeden z největších literárních portálů v ČR a rozměr, ve kterém se začínajícím autorům věnujeme, je opravdu na české poměry unikátní. Podotýkám, že to děláme přesto, že nás od toho všichni jen a jen odrazují a knižní a nakladatelský trh se hemží jen těmi nejčernějšími zprávami. Osobně věřím, že časem i u nás v ČR pochopíme, že vyhledávat literární talenty je vklad do kultury země, že to má smysl. Jednou, stejně jako jinde v zahraničí, i u nás budou nadšení mecenáši, kteří budou talentované literáty podporovat. Hrozně ráda bych založila nadaci nebo nadační fond, který by velkým literárním talentům nabízel stipendium, finanční podporu, aby se mohli věnovat psaní knihy a mohli rukopisu věnovat dostatek času (protože jinak to dělají po nocích a přes den chodí normálně do zaměstnání). K tomu bych ale moc potřebovala najít člověka, který by se takovému projektu měl chuť věnovat po finanční stránce. No, třeba jednou… Vím, co bych chtěla, ale všechno chce svůj čas.

Markéto, děkuji za rozhovor. I já bych byla vděčná za mecenáše a stipendia, abych nemusela psát po nocích:-) Takže Vám přeji, aby se jich objevilo pro Vaši agenturu hodně.
Přeji Vám také mnoho čtenářů Vašich knih a lektorské úspěchy v kurzech.

Díky!

Markéta Dočekalová, napsala už dva romány. O nich jsme si popovídaly také. Budete si to moci přečíst prvního dubna na blogu Gaia v rubrice Společné čtení na duben.


Markéta Dočekalová
Jako první začala nabízet kurzy tvůrčího psaní v Čechách v roce 2000, zkušenosti načerpala i na zahraniční stáži v USA.
Jednotlivé kurzy k literárním žánrům najdete zde - tento web provozuje od roku 2002.
Od roku 2001 vydali absolventi kurzů třicítku novel a románů. V průměru v jejích kurzech každý rok vzniknou 2 až 3 knihy, které jsou pak následně úspěšně vydány, zde
Jako první začala na trhu nabízet online kurzy tvůrčího psaní, je autorkou nejprodávanějších učebnic tvůrčího psaní (Tvůrčí psaní pro každého - díl 1 až 3, nakladatelství Grada a.s.)
Pro televize napsala cca 3000 scénářů, z toho bylo 700 dílů tv seriálu Ulice (spolupráce na scénáři, šlo o týmovou práci) + spolu-autorka filmu Hasiči (dramaturg + spolupráce s dalším scenáristou)romány
Něco za něco (Grada 2011)
Rychle a bezbolestně (Grada 2012)

V roce 2012 se stala majitelkou a provozovatelkou literárního serveru www.mamtalent.cz
a majitelkou stejnojmenné literární agentury
na facebooku zde
Celou jeji biografii si můžete přečíst např. Na webu Grady zde
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | Web | 23. března 2013 v 23:37 | Reagovat

Zajímavý rozhovor, hodně informací. Díky :-)

2 Robka Robka | E-mail | Web | 24. března 2013 v 7:30 | Reagovat

Není to vůbec jednoduché... Dneska by se chtěl stát spisovatelem každý, ale to se podaří málokomu. Je fajn, že existuje takový server, který vyhmátne člověka s talentem - problém totiž bývá v tom, že i ti nejlepší si často nevěří. A naopak ti, kteří píšou průměrně, překypují sebevědomím.

3 Akiko Akiko | Web | 24. března 2013 v 8:39 | Reagovat

Díky, Edith, tohle je moc přínosný článek/rozhovor! Hned to jdu prozkoumat, vypadá to zajímavě a hlavně se "to bude hodit" =)

4 Otavínka Otavínka | Web | 24. března 2013 v 9:26 | Reagovat

Díky Edith za nádherný článek. Pro krásné nedělní ráno jako stvořený. Ani jsem nevěděla, že něco podobného existuje. :-)

5 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 24. března 2013 v 9:34 | Reagovat

[3]: Tak držím palce, pokud se to bude hodit Tvému rukopisu i psaní!

6 Stranger_in_darkness Stranger_in_darkness | Web | 24. března 2013 v 10:10 | Reagovat

nejhorsi je mit rozepsany rukopis na blogu a uz drahne mesicu ho nedopsavavat ...

7 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 24. března 2013 v 12:00 | Reagovat

[1]: a [4]: Děkujeme, milé dámy!

8 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 24. března 2013 v 12:03 | Reagovat

[6]: To znám. Musela jsem Renu a její tygři přestat na blog psát. Nemá to cenu, když se nestíhá psát nová kapitola aspoň obden. Ale zase psaní kapitol online na blog je někdy motivace to dopsat, protože čtenáři - blogeři čekají na další kapitolu. A rukopis o surogaci píšu rovnou do šuplíku, protože jsem se bála, že tohle téma by mi někdo mohl ukrást a měl by rovnou třičtvrtě napásnou:-)

9 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 24. března 2013 v 12:04 | Reagovat

[2]: Robko, taky si myslím, že je to dobré, že je mezičlánek, který jasně řekne, tohle je dobré, pracuj na tom, pomůžeme ti.

10 Helena Helena | Web | 24. března 2013 v 12:16 | Reagovat

To jsou velmi užitečné kontakty a zároveń rady.Taky je dobré,že si konečně někdo  vezme svůj čas/agentura/ a ponoří se do myšlenek autora nebo jeho prožití,i když si za to nechá zaplatit. ;-)

11 Pižlík Pižlík | E-mail | Web | 24. března 2013 v 12:38 | Reagovat

Dozvěděla jsem se velmi zajímavé informace. :-)

12 Ježurka Ježurka | Web | 24. března 2013 v 13:32 | Reagovat

Ne, že bych se chtěla stát spisovatelkou, ale článek jsem přečetla jedním dechem. Skýtá opravdu hodně užitečných informací, které jsem si i já ráda přečetla. Díky. :-)

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. března 2013 v 15:44 | Reagovat

Počin paní Dočekalové chválím, určitě dost lidem pomůže, mě se to jaksi moc netýká, nepíši do šuplíku,  jen do blogu a pokud to lidi zajímá, jsem ráda. Znát pravopis je základ každého psaní, co a jak, to už se dá naučit, ale talent být musí. Fantazie také. :-)

14 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 24. března 2013 v 17:10 | Reagovat

"že vyhledávat literární talenty je vklad do kultury země", to zní krásně, každý začínající projekt je prodchnut ideály, ale nakonec se z toho stane pouhý, pouhopouhý byznys...

15 Kane Kane | Web | 24. března 2013 v 17:20 | Reagovat

Skvělé informace. :) Já mám na tomto portálu zatím jen 6 kapitol, ale musím ho ještě hodně opravit. Škoda, že jsem si to uvědomila teprve před půl rokem. :/ Takže úprava a pak ho třeba taky zkusím nabídnout. Moc od toho neočekávám, ale člověk nikdy neví. :)

16 pavel pavel | Web | 24. března 2013 v 21:47 | Reagovat

Každopádně psaní není výdělečnej podnik. :-D

17 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 26. března 2013 v 17:31 | Reagovat

Kde se dá najít seznam knih, kterým tato agentura pomohla s vydáním? Dívala jsem se na stránky i na facebook, našla jsem však jen knížku Karibu Keňa - ale z rozhovoru to zní na mnohem větší projekt.

Je mezi nimi nějaká, která hýbnula čtenářskou obcí?

18 Dočekalová Markéta MÁM TALENT Dočekalová Markéta MÁM TALENT | E-mail | Web | 27. března 2013 v 9:25 | Reagovat

[17]:  Agentura funguje od konce října 2012, Karibu Keňa je první kniha projektu. Momentálně probíhají jednání o dalších 25 knihách. Projekt literární agentury je zcela nový a průměrně trvá nalezení vydavatele pro prvotinu 1 rok. Do října 2012 patřil projekt nakladatelství Euromadia a literární agentura neexistovala. Já osobně jsem pomohla na svět okolo 30 knížkám svých kurzistů, více na mém webu tvurcipsani.cz Za všechny, mezi mé kurzisty patří napříkla spisovatel Vítězslav Jareš, vydává u Mladé Fronty (několik špionážních románů) , poslední vydanou knížkou v řadě je například sbírka povídek Oty Huřťáka, vyšla před dvěma, třemi měsíci. Na Vaši otázku bude možné lépe odpovědět po prvním roce činnosti agentury.

19 myší královna myší královna | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 0:06 | Reagovat

Díky! Zrovna na něčem makám a myslím, že by se to možná mohlo líbit... měla jsem v plánu to ukázat našemu naratologovi,ale mám před ním moc velký respekt :D

20 Aňa Aňa | Web | 10. dubna 2013 v 10:06 | Reagovat

No jo, jednání s nakladatelstvím může být o nervy, tak je dost výhodné, když to za něj udělá někdo jiný. Ale bohužel se bojím, že to může mít i své nevýhody (v dnešním světě má člověk strach někomu věřit, zvlášť když se to zdá výhodné).
Docela by mě ale zajímalo, jak se to má s právy na dílo. A taky jestli autor může mít šanci uplatnit k svému rukopisu i svou vlastní ilustraci (pokud je samozřejmě zdařilá a autor netrpí nesoudností). Typuju, že žádná! (pokud nevydá vlastním nákladem)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama