Březen 2013

Mainstream nebo kluby

30. března 2013 v 10:45 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Často čtu větu, že každý by chtěl být slavný. S tím se pojí, že vybočujete. Nedá se mít úspěch, když nevybočíte. Čímkoliv. Záchrannou dítěte a dostanete medaili, naopak něčím příšerným jako Hvězdná pěchota. Aspoň těch patnáct minut slávy. V mainstreamu nebo klubové kultuře? V pondělí na kurzu tvůrčího psaní jsem si sama odpověděla na tuto otázku. Dokonce ne vnitřně. Dokud si to jen říkáte vnitřně, tak to třeba ve skutečnosti může být jinak a v rozhodném okamžiku zvolíte třeba slávu na Krasna.cz, i když do té doby sobě i okolí tvrdíte že nikdy.

Soutěž s ilustracemi a pohádkami

27. března 2013 v 9:27 | Edith Holá |  Svět blogu
První pohádkou hrající o volňásek na Svět knihy v Praze je od Lišáka Medvídek čaroděje Šedopláště.
Našemu Kubovi (7 let) se opravdu moc líbí. Šedopláště zabudoval už do svých příběhů.Pro netrpělivé je druhý díl již na blogu Lišáka Jak Ježidědek Chřipajzna prohrál válku s čarodějem Šedopláštem. Druhý díl dám za dva dny na blog kulíšků.

Soutěžte zaslaním pohádky nebo ilustrace pro kulíšky o volný vstup na Svět knihy Praha v květnu 2013. Podmínky soutěže zde. Na FB jako pozvánka a událost zde.
U pohádky opravdu stačí jedna stránka (max. 2000 znaků)

Pokud Vás nenapadá kresba kulíška atd., jak je v podmínkách, tak aktuálně potřebujeme ilustraci kouzelníka Šedopláště a medvídků s dítětem není nikdy dost.

Také k pohádkám spisovatelky Veroniky Bendové nejsou ilustrace O Františce a Evelíně a k druhé O holčicce, která měla opatrovat světlo.

Děkuji a těsím se na Vaše kresby nebo texty a také na Vás na veletrhu, třeba právě v neděli 19. května od 10h na 50minutovém pořadu Pohádky pro kulíšky.

Svět knihy také vyhlásil soutěž pro mladé blogery:
Vyhlašujeme novou literární soutěž pro děti a mládež v rámci tématu Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem.
Soutěžní příspěvky budou tvořit skutečný blog na webových stránkách veletrhu, kde se také dozvíte o soutěži více: zde

Odstavné koleje, jídelňáky, tunely

24. března 2013 v 23:30 | Edith Holá |  Téma týdne
Vnitřní obrazy s vlakem jsou zajímavé. Mnoho z nás si myslí, že jede celý život jedním. Ale ono jde si s představami jízdy vlakem pohrát. Máme mnoho životních etap, kdy se vlak může řítit a my nemůžeme nic dělat (řídí ho někdo jiný) nebo nechceme (neumíme přebrat zodpovědnost). Také můžeme z toho svého vystoupit i na dlouhou dobu. Někdy ho třeba ani už nenajdeme a nastoupíme do jiného. Může to být i naší záchranou nalézt jiný, protože ten minulý jede třeba po odstavné koleji. Nebo do konce někam, kde koleje končí. Vidíte, jak se obrazy rozjíždí? Můj mladší syn miloval Tomáše mašinku. Celý rok jsme se dívali jen a jen na díly o Tomášovi a jeho přátelích. Příběhy s nimi vymyslel evangelický farář. Opravdu dobrý pozorovatel lidí. Je zajímavé sledovat, co mašinky udělají, když se dostanou na špatnou kolej, na odstavnou, vykolejí, zajedou až na konec kolejí, protože neposlechli svou intuici (nebo dokonce radu nádražáka). pokr.

Co s rukopisem v šuplíku?

23. března 2013 v 23:14 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Je mnoho z nás, kteří máme nějaký ten rozepsaný rukopis. Někteří odvážní ho dokonce do nakladatelství pošlou. Ti se buď neozvou nebo napíší, že nemají zájem. A co dál? Znamená to, že je rukopis blbý? Nebo ho vůbec nečetli?
My si ale myslíme, že není tak špatný. Je to naše ego, nebo tomu tak opravdu je a my jsme natrefili pouze na redaktora v nakladatelství, který neměl čas nebo prostě to nebyl jeho šálek kávy? I to se může stát. Jeden nakladatel odmítne a druhý na tom samém rukopisu vydělá.

Veronika Bendová věnovala dvě pohádky

20. března 2013 v 20:59 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY
Spisovatelka a scenáristka Veronika Bendová věnovala do projektu Pohádky pro kulíšky dvě moudré pohádky
Hezké spočinutí při pohádkách Veroniky Bendové.

Veronika Bendová je scenáristka a autorka debutu Nonstop Eufrat, nakl. fra.cz - rozhovor s autorkou na blogu Gaia zde, recenze její knihy na mém osobním blogu zde

Knihu Pohádky pro kulíšky můžete zakoupit na e-shopu Nedoklubka nebo v kamenných obchodech:
U Džoudyho na I.P. Pavlova, Praha
Bio Letná, Milady Horákové 22, Praha

Tento projekt bude mít i samostatný pořad na pražském Světu knih v neděli 19. května od 10h do 10,50h ve velkém sále.
Pozvánka na facebooku zde

Jak na postavy při psaní

19. března 2013 v 19:53 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Rozhodli jste se napsat knihu a okamžitě vás napadne: Nojo, ale o čem?

Někdo začíná příběhem a postavy do něj postupně zasunuje, jiný má jasno o kom bude psát a epiku k postavě teprve časem dolepí.

Kde by chtěly žít hlavní hrdinky

17. března 2013 v 23:28 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Nejlepší hodinou na kurzu tvůrčího psaní byla pro mě bezpochyby lekce o hlavních postavách v novele a románu. Po teorii, jak se mají postavy chovat, aby čtenáře kniha bavila, jsme dostali pět minut na to, abychom napsali životopis jedné z postav, o které píšeme a představili si ji v každé situaci, která nás napadne. Pak jsme ještě měli popsat, kdy by se naše hrdinka zachovala nějak extrémně. Zareagovala by nějak jinak než by zareagovala většina a tak by vlastně vznikla jedna ze zápletek pro celý román.

Pro blogery a psavce - Svět knihy 2013

15. března 2013 v 22:23 | Edith Holá a další |  Svět blogu

POZOR!!! Pro všechny blogery, psavce a spisovatele, co se nebojí psát online:-) 19. května na pražském Světu knihy všichni naživo:-) Událost zde https://www.facebook.com/events/434737153275462/.

Jste všichni zváni. Těšíme se na Vás.

Ten samý den bude od 10:00 do 10:50 i pořad ve velkém sále o blogovém a nedoklubím projektu a knize Pohádky pro kulíšky. Událost na FB také vytvořena a naleznete ji zde, můžete se směle hlásit, kdo zavítáte.


Pro ty, co nemají facebook:
  • 19. 5. 2013 Neděle
    12.00 - 12.50
    Praha, Výstaviště, LITERÁRNÍ KAVÁRNA - Pravé křídlo (balkon vlevo)

    Blogování: první krok ke knize

    Besedovat se bude o on-line psaní na blog, ze kterého vznikly knihy několika autorů. Probere se psaní povídek na blog, knižní recenze debutů na blogu Gaia, zážitky blogerů z kurzu tvůrčího psaní a také blogový sborník vybraných povídek "Až spadne poslední hvězda". Představí se projekty na Blog.cz: Autorský klub, literární blogové projekty a redakční blogy, seriál o blogujících seniorech. Blog.cz má jediný knihu z textů a ilustrací blogerů: Pohádky pro kulíšky (účastnilo se přes 40 blogerů a šest spisovatelů). Besedovat budou: Renata Štulcová, Tereza Matoušková alias Temnářka, Kateřina Šturmová alias Dubious Cat, Filip Lukl alias Matthias a Edith Holá.


Za básničku odpuštění

11. března 2013 v 22:48 | Edith Holá |  Pohledy z mateřské dovolené, dnes už jen z mateřství
Kuba včera tak strašně zlobil v metru, že jsem mu až do večera zakázala Nintendo DS. Od metra prosil o milost.
"Odpustím trest jen v případě, že vymyslíš pohádku nebo básničku."
Kuba se tak snažil, že si na nintendo ani nevzpomněl.

Tady je jeho výplod s mou pomocí:-)

Jaro přichází k nám
velkou radost mám.
Přiletěli ptáci,
roztávají sněhuláci.
Kočky lezou ven,
myši honí za plotem .
Sluníčko víc hřeje
a na nás se směje.

Hledání Boha v mekáči

6. března 2013 v 14:32 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
Včera jsem s Kubíkem zašla do mekáče. Měli jsme hrozný hlad, tak jsme si čekání na malé kamarádky zkrátili v teple a jídlem. Mekáč byl úplně narvaný, tak jsme si přisedli k jedné babičce. Byla začtená.

Zakupte dnes v trafikách

6. března 2013 v 8:53 | Edith Holá |  Svět blogu
V dnešních Lidovkách je vnitřní designová příloha Esprit. Pokud si Lidovky zakoupíte, uvidíte našeho Matýska. Je to rozený model. Bavilo ho to a nejradši by se fotil zas. Kuba samozřejmě taky:-) Foto story nafotil Filip Šlapal. Tohle je moje fotka z příprav:-)

Babičky online na Srdci blogu

4. března 2013 v 15:56 | Edith Holá |  Svět blogu
Na Srdci blogu vyšel první díl seriálu, který vám už nějakou dobu slibuji. Se Standou jsme se dohodli na formě, kterou má. Malý úvod, krátké představení jednoho staršího blogera (60plus) a poté na určité téma na stejnou otázku různé odpovědi těch, co se zúčastnili. Pokud se ještě nějaký bloger ozve, ráda mu dotazník a miniotázečky pošlu. Některé seniorky, byť jsou na tomto portále známé, mi neodpověděly.

CKMM - reakce

1. března 2013 v 20:51 | Edith Holá |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Včera mi přišel email od jednoho čtenáře "Cesty k mým matkám" (ostravského psychologa):