Světoznámí nedonošenci - Famous Preemies

23. listopadu 2012 v 19:35 | Edith Holá a Nedoklubko |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
Lisi mi včera napsala, že Ludvík Jagelonský byl taky kulíšek. Dočetla se o něm, že ho museli po narození dát mezi orgány od nějakého zvířete, aby dorostl.

Z tiskové zprávy Nedoklubka zde, která se také četla na předávání cen Purpurového srdce 20.11., vám přináším výčet dalších známých lidí, kteří byli nedonošení.

Uznávané světové osobnosti narozené předčasně


Isaac Newton, narodil se v roce 1642 s porodní váhou 1350g. Při jeho narození jeho matka řekla, že by se vešel do litrového hrnku a dnes je považován za největšího a nejvlivnějšího vědce, který kdy žil.

Viktor Hugo (na obrázku), narodil v roce 1802. Jeho stav po narození
byl natolik vážný, že se otec o jeho narození dozvěděl, až když byli Viktorovi tři dny. I přes krušné začátky svého života se stal jedním z největších francouzských básníků a spisovatelů 19. století.

Mark Twain, narodil se dne 30. 11. 1835 o dva měsíce dříve s porodní váhou něco málo přes dva kilogramy. Narodil se čtrnáct dní po té, co se na obloze objevila Halleyova kometa. V roce 1909 řekl: "Přišel jsem na svět s kometou. Za rok se má vrátit a myslím, že s ní opět odejdu. Bylo by to největší zklamání v mém životě, pokud by to tak nebylo." Zemřel skutečně během jejího dalšího průletu kolem Země.

Sir Winston Churchill, narodil se dne 30. 11. 1874 o 2,5 měsíce dříve v důsledku neopatrnosti své matky. Všeobecně považován za jednoho z největších válečných vůdců a státníků 20. století.

Albert Einstein, narodil se dne 14. 3. 1879.
Neonatologická péče neexistovala, a přece dosáhl enormních výsledků. Často považován za otce moderní fyziky, nejvlivnější fyzik 20. století, obdržel Nobelovu cenu za fyziku.

Napoleon Bonaparte, narodil se dne 15. 8. 1769.
Předčasný porod byl zapříčiněn tím, že jeho matka doprovázela svého muže během bojů těhotná, s prvním synem v náručí, prodělala nepředstavitelnou fyzickou i psychickou zátěž.
Říká se, že pro jeho předčasné narození byl typický jeho vzrůst.

Patrick Bouvier Kennedy
Narodil se jako druhý syn americkému prezidentovi Johnovi Fitzgeraldovi a Jacqueline Kennedy v roce 1963 předčasně císařským řezem, s porodní váhou něco málo přes dva kilogramy. Pro dýchací potíže byl ihned po porodu odvezen do dětského centra v Bostonu, kde byl umístěn do hyperbarické komory, v té době to byl jeden z nejnovějších medicínských postupů. Bohužel tento příběh nekončí radostnou zprávou, boj o druhorozeného syna byl ztracen, technika té doby nebyla tak dalece vyspělá jako dnes. Umírá dva dny po svém narození.

Stevie Wonder, narodil se 13. 5. 1950 ve 34. týdnu těhotenství
Zrak ztratil krátce po porodu, když byl jako předčasně narozený umístěn v inkubátoru. Stalo se tak prý v důsledku chyby zdravotnického personálu, který do zařízení nechal proudit příliš mnoho kyslíku, oslepnul následkem retinopatie nedonošených. Černé brýle se staly symbolem soulové legendy.

Pablo Picasso, známý španělský malíř a sochař, se narodil také předčasně 25. 10. 1881 v Málaze ve Španělsku. Picasso už jako chlapec prokazoval vášeň i cit pro kresbu. Podle jeho matky bylo jeho první slovo "piz", což je zkrácenina od lápiz, španělsky tužka.

V Historii neonatologie od Lenky Tománkové jsem ještě našla další osobnosti, které se narodily nedonošené.
Johannes Kepler ( 1571-1630 ) - narozen předčasně jako sedmiměsíční.
F.M.A.Voltaire, F.D.Roosevelt, D.H.Lawrence, Jonathan Swift, Anna Pavlova…
J.W. Goethe( 1749-1832 ) - jeho matka (18let) trpěla 3 dny před porodem v agonii, narodil se velmi slabý.

Na tomto webu se jsou vyjmenováni ještě další Famous Preemies:
Thomas Hardy
John Keats
Renoir
D H Lawrence
Thomas Hobbes
Jean-Jacques Rousseau
Carol and Mark Thatcher
Charles Darwin

Pokud znáte z historie někoho dalšího, o kom jste se dočetli, že byl předčasně narozený, prosím, napište mi ho do komentáře. Stejně tak budu ráda za žijící slavné lidi, kteří se narodili předčasně nebo za slavné ženy, kterým se kulíšek narodil. Třeba některé budete vědět z hlavy. Já moc o celebritách nečtu:-)

Margaret Thatcher (1925) porodila dvojčata o 7 týdnů dříve - Carol and Mark Thatcher

Charlie Sheen
Jeho ženě se narodila dvojčata 30. 5. 2009 ve 33. týdnu těhotenství následkem preeklampsie a těhotenské cukrovky. Nemocnici opustili až po 3 týdnech.

Více zde v tiskových zprávách na webu Nedoklubka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 23. listopadu 2012 v 19:49 | Reagovat

Člověk by skoro řekl, že tu nedonošenost chtěla příroda lidem nějak vynahradit... :) Nebo je to tím, že mají odmalička vrozenou sílu bojovat...

2 Lisi Lisi | Web | 24. listopadu 2012 v 17:28 | Reagovat

Díky za upozornění na zajímavý článek. Tolik lidí, to jsem ani netušila. Stejně je to zázrak, že v tehdejší době, kdy byla vysoká kojenecká úmrtnost, měli kulíšci takhle šanci přežít.
Jenom menší upozornění - u Napoleona je pravděpodobně myšlen rok 1769.

3 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 20:32 | Reagovat

[2]: Napoleon opraven. Ty nedonošenci dříve museli být ještě větší bojovníci, když bez dnešních přístrojů si život vybojovali.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama