Listopad 2012

Padesát odstínů šedi

28. listopadu 2012 v 22:03 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Kolegyně z kurzu tvůrčího psaní Vlasta, o které jsem vám již vyprávěla (zde), mě láká, ať si přečtu knihu (u nás zatím první díl trilogie) Padesát odstínů šedi. Mě tedy odrazuje to, že jí provází nálepka "porno pro maminy". Vlasta to sice svou recenzí na Gaie vyvrací, ale...

Co je to čtivost? Vy to víte?

28. listopadu 2012 v 8:44 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Zamysleli jste se někdy nad tím, co to vlastně znamená, když někdo řekne, kniha je čtivá? Říkáme to všichni. Ale co to vlastně je čtivost? Co se zatím skrývá, že knihu dočtu a ještě i třebas lituji, že končí? Sama mám navíc kategorii nad čtivostí. Knihu, kterou v zátahu přečtu, i kdybych zítra měla vypadat jako zombie. Čtu celou noc, dokud nedočtu. Takových knih je málo. Čím je člověk starší, tak ještě méně knih nacházím, které mně nedovolí ji odložit.

Na kurz tvůrčího psaní stále docházím. Psaní je vzrůšo, ale i dřina. V pondělí byla poslední hodina publicistiky. Na teorii o psaní literatury jsme dostali za úkol hledat na právě rozečtené knize, proč je čtivá. Inspirovala jsem se kolem Yanny a jejího společenství nad knihou a vzala jsem si v práci z hromady k volnému rozebrání Sestru. Dobrou knihu si recenzent nechává. Už to ji trochu hendikepovalo, že se tam dlouhodobě válela. Zároveň ale kniha podle prodejnosti patří ke čtivým. Tak co je tedy ta čtivost? Vy to víte? Budu pátrat v knize Sestra od Rosamund Luptonové. Přidáte se ke mně a budete pátrat ve vaší knize, kterou aktuálně čtete?

Pohádka pro kulíška Letinku

26. listopadu 2012 v 23:21 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY
Napsala jsem už téměř dvacet pohádek pro kulíšky. Poprvé však pro konkrétního. Mám trému a snad stokrát jsem ji opravila. Tuto pohádku věnuji Letince, která vystoupila na předávání Purpurových srdcí Jak andělíček Barvička navštívil Letinku
U pohádky jsem použila ilustraci Lucerny z knihy Pohádky pro kulíšky, protože žádného andělíčka Barvičku vlastně na obrázku, tak jak asi vypadá, nemám.
Prosím, kdybyste někdo dokázal zachytit andělíčka Barvičku, budu Vám vděčná. Kresba by mohla být také pro Letinku.

Článek o Letince zde

Metál pro Vás za účast v Pohádkách pro kulíšky

25. listopadu 2012 v 10:35 | Edith Holá, Labanda a Nedoklubko |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY
Připravili jsme pro Vás s Labandou medaili za každé přispění do projektu Pohádky pro kulíšky, jak jsem psala včera. Děkuji všem, kdo přispěli do loňské knihy. S láskou tehdy ve velmi krátkém časovém úseku jste nakreslili mnoho ilustrací a poslali pohádky nebo básně. Děkuji všem, kteří nám i nadále s projektem především pro předčasně narozené děti a jejich rodiče pomáháte. Na jaře někteří z Vás s Kulíškovánkami.
Z každé nové pohádky, básničky nebo ilustrace mám stejně velkou radost jako kdysi z těch prvních. A rovněž tak i další dobrovolnice v Nedoklubku a rodiče, kteří se se svými kulíšky účastní setkávání i jiných projektů Nedoklubka.

Touto díky Labandě krásnou květinovou medailí s purpurovou čepičkou na hlavě kulíška Vám všem moc děkuji. Každý, kdo přispěl nebo přispíváte do projektu, si ji můžete stáhnout a bude nám ctí, když bude zdobit Váš blog.

Za projekt Nedoklubka "Pohádky pro kulíšky" Edith Holá (na květině je ilustrace Lucerny, která se už pomalu stává symbolem kulíšků v Čechách)


Děkuji za ocenění Purpurovým srdíčkem

24. listopadu 2012 v 9:51 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY

Zřejmě už mnoho z vás víte, že jsem dostala od Nedoklubko Os cenu Purpurové srdce za projekt Pohádky pro kulíšky, za duhové pohádky na JIP a informování veřejnosti prostřednictvím svých blogů o tematice kulíšků vůbec. Připravuji s Labandou medaile pro všechny, kteří do Projektu pohádky pro kulíšky přispěli. Bez nich by nedostal projekt knižní a omalovánkovou podobu. Děkuji všem. Srdíčko nosím už čtvrtý den na řetízku na sobě. Je to hřejivé. Jak říkal profesor Plavka i závazek. Životopisy dalších oceněných najdete např. zde


Přepisuji z diktafonu na blog kulisci.blog.cz další rozhovor. Tentokrát s maminkou dvojčátek, které před pěti lety předčasně porodila v Motole. Také se mi podařilo napsat pohádku pro kulíška Letinku, která zpívala a hrála na klavír při předávání cen Purpurové srdce. (foto zde)
Jen si musím s textem ještě trochu pohádkově pohrát. Navazuje vzpomínkami na třetí a sedmou kapitolu duhových pohádek na novorozeneckou JIP. Najdete je v rubrice Duhové terapeutické pohádky na pohádkovém blogu kulíšků.


Mám ráda fialovou barvu, proto jsem stáhla fotky z mnoha míst po světě, které se na Prematurity Day purpurově rozsvítila. Snad to během víkendu zvládnu dát na blog. Je to potěšení pro oko.


A pro radost pohádkářům: Dvě kolegyně z kurzu tvůrčího psaní už jsem nadchla pro psaní kulíškům a jejich rodičům. Pohádka od Vlasty Kostínkové dorazila včera a je zde. Báseň od Dagmar Čechové je z minulého týdne zde.


P.S. Pro některé blogery. Velice jsem váhala dát text o ocenění na svůj blog, aby nebylo bráno jako má sebeprezentace. Jelikož se ale na mnoha webech stejně objevilo a prý i v Radiožurnálu, že jsem dostala ocenění, tak jsem se nakonec i díky včerejšímu chatu s Mňouklou rozhodla dát sem tento text. Protože je to především poděkování těm blogerům a dalším, kteří mi s projektem Pohádky pro kulíšky pomohli a pomáhají. Pro ně p
řipravuji s Labandou medaile za účast v Projektu pohádky pro kulíšky. Bez nich by nedostal projekt knižní a omalovánkovou podobu. Děkuji všem. Srdíčko nosím už čtvrtý den na řetízku na sobě. Je to hřejivé. Jak říkal profesor Plavka i závazek. Životopisy dalších oceněných najdete např. zde

Světoznámí nedonošenci - Famous Preemies

23. listopadu 2012 v 19:35 | Edith Holá a Nedoklubko |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
Lisi mi včera napsala, že Ludvík Jagelonský byl taky kulíšek. Dočetla se o něm, že ho museli po narození dát mezi orgány od nějakého zvířete, aby dorostl.

Z tiskové zprávy Nedoklubka zde, která se také četla na předávání cen Purpurového srdce 20.11., vám přináším výčet dalších známých lidí, kteří byli nedonošení.

Uznávané světové osobnosti narozené předčasně

Letinka na Purpuru

20. listopadu 2012 v 21:54 | Edith Holá
Kulíšek Leticie Krotká vystoupila dnes 20. listopadu na Purpurovém srdci. Tato nadaná holčička na začátku svého života vážila 1420 gramů (32. týden). Dnes hraje na klavír, zpívá, chodí na balet. Je krásná. Jako dárek dostala Pohádky pro kulíšky. Šla jsem si Letinku s knihou vyfotit. Pamatujete si, jak před rokem knihu křtila dvouletá Emminka (420 gramů, 24. týden)? V životě jsou okamžiky, na které se nezapomíná. Určitě nezapomenu na dnešní video s Letinkou, na její klavírní skladby a také hlásek při zpěvu koledy Přišel jsem k vám. Tato koleda zpívaná kulíškem dostala v oné chvílí úplně jiný rozměr. Dojala nás.

Letinka zpívá
Více o cenách Purpurové srdce bude na webu Nedoklubka zřejmě až zítra.

Vedle Letinky vpravo patronka Nedoklubka Štěpánka Duchková.

Poděkování za pohádky

18. listopadu 2012 v 19:22 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY
Děkuji všem, kteří jste poslali kulíškům, jejich případným starším sourozencům a rodičům pohádku, básničku nebo ilustraci k Prematurity Day. Na slavnostní večer 20. 11. je akreditovaný rekordní počet lidí. Dokonce pár desítek už ředitelka Nedoklubka musela odmítnout, protože by se do sálu primátorské rezidence nevešli. Určitě je to i zásluhou projektu Pohádky pro kulíšky, že se celá problematika předčasně narozených dětí zviditelňuje. Stále více lidí už ví, že předčasně narozené dítě nerovná se postižené. A pokud se pohybujeme na tenkém duchovním prostoru, tak se možná se mnou můžete domnívat, že kulíšek je výzvou pro rodinu žít teď a tady. K tomu všemu potřebují jejich rodiče péči, podporu a pochopení blízkého okolí, zdravotního personálu a vůbec celé veřejnosti. To, že můžeme přispívat k psychické a emoční péči svými pohádkami, básničkami a ilustracemi může být dar i pro nás. I my se tak musíme na chvíli zastavit, necháme přiletět múzu a svou tvorbou poté podarujeme druhé. Potřebné.

Děkuji všem, kdo se v říjnovém a listopadovém čase na chvíli zastavili a poslali kulíškům dárek. Někteří ještě slíbili, že pošlou. Těšíme se.

mandala a pohádka O princezně v oříšku (zveřejním zítra) od Petry Šolcové
mandala od Pavly Rusnokové, autorka mandal pro nejmenší Hrajeme si s pastelkami (nak. Bakhti)
Přinesl mě čáp? od Dagmar Čechové
O Cibetce a Fifi od Dubious Cat (pulikuji až zítra), Dubious Cat už poslala jednu vánoční na prosinec

Za zváštní pozornost stojí pohádka Purpurky, kterou večer 17. 11. poslala Mňoukla, k ní rychle zapůjčila duchovní obrazy Eva Lipinová


Outfit a osmá barva duhy

16. listopadu 2012 v 23:52 | Edith Holá |  Něco a nic
Před 14 dny jsem se rozhodla, že se půjdu na slavnostní večer předávání Purpurových srdcí os Nedoklubko 20. listopadu podívat. Na dnešek jsem si tedy naplánovala nákup večerního oblečení. Nejlépe s nějakým purpurovým odstínem. Zjistila jsem, že nejsem sama, kdo si automaticky představí fialovou barvu. Radši jsem si tedy vygůglila, jak přesně purpurová nebo-li magenta vypadá. A ona je to taková ta tmavě růžová, jak jí říkám a občas ji na sobě nosívám. Tak jsem vyrazila s jasnou představou outfitu i obchodů, kde to zaručeně budou mít. Po návštěvě třetího butiku jsem litovala, že jsem nezakoupila purpurový svršek hned v tom prvním a bylo. Začala jsem ztrácet půdu pod nohama. Fialová byla, kam jsem se podívala. Dokonce i přesně purpurová jako na mé vytištěné barevné ose.

Proč budou Emauzy fialové?

9. listopadu 2012 v 22:31 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY
20. listopadu bude Emauzský klášter nasvícen fialovou barvou. Víte proč?

Švejkové s blbou náladou

7. listopadu 2012 v 18:13 | Edith Holá |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
"Tak nám říkají národ s blbou náladou. Psali o tom v Lidovkách, paní Nováková."
"A divíte se, pane Vonásku?" "Nehrajem, nešvejkujem, jenom nadáváme."
Uvědomila jsem si, jak jsem na sousloví "blbá nálada" už alergická. Vy ne?


Jak píšete fejetony?

6. listopadu 2012 v 20:44 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Mám splněný druhý úkol na kurz tvůrčího psaní. Právě jsem odeslala svůj první vědomě napsaný fejeton. Na školách jsem se vždy tomuto útvaru vyhýbala. Vždy jsem si vybírala úvahu. Myšlenkové procesy mi jdou až moc a když se přidalo pár otázek, tak jsem měla jasno já i profesor, že je to úvaha.
U fejetonu jsem pokaždé měla pocit, že humor mi není vlastní. Naštěstí díky kurzu už vím, že je několik druhů fejetonů.


Věnujte pohádku kulíškům

4. listopadu 2012 v 17:39 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY

17. listopadu je výročím sametové revoluce, ale také Prematurity Day nebo-li Světový den předčasně narozených dětí. Tři dny poté (20. 11.) bude Nedoklubko předávat Purpurové srdce v primátorské rezidenci. Více informací na jejich webu zde, pokud se chcete zúčasnit.
Napadlo mě, že kdo by chtěl, mohl by rozšířit sbírku Pohádky pro kulíšky, novým příspěvkem. Pohádkou, říkankou, básní, kresbou...
K tomuto dni jsem věnovala včera pohádku "Velká Alena a modrá veverka". Je o cestě k sobě, k vnitřnímu dítěti. Vnuknutí na tuto pohádku přišlo s ránem. Předtím jsem dva dny přemýšlala, co napsat k tématu modrá veverka do projektu Luccerny, abych to nakonec propojila s kulíšky.
Jak napsat pohádku aj. pro kulíšky nebo jejich rodiče je na webu Nedoklubka zde


Ilustrace z knihy Pohádky pro kulíšky od Luccerny

Pohádka o modré veverce

3. listopadu 2012 v 11:07 | Edith Holá |  POHÁDKY PRO KULÍŠKY
17. listopadu je výročím sametové revoluce, ale také Prematurity Day nebo-li Světový den předčasně narozených dětí. Tři dny poté (20. 11.) bude Nedoklubko předávat Purpurové srdce v primátorské rezidenci. Více informací na jejich webu zde.

K tomuto dni věnuji maminkám kulíšků a tím i jim pohádku "Velká Alena a modrá veverka". Je o cestě k sobě. Vnuknutí na tuto pohádku přišlo s dnešním ránem. Už dva dny jsem přemýšlala, co napsat k tématu modrá veverka do projektu Luccerny.

Pohádku věnuji tedy nejen maminkám kulíšků, ale všem lidem. Vzhledem k tomu, že mám kamarádku, která je právě posedlá Harry Potterem, chce se mi napsat, kteří nepatří k mudlům. Je na blogu kulíšků zde.

Sbírka pohádek, básní, ilustrací aj. pro kulíšky pořád pokračuje. Blog Pohádek pro kulíšky se stále plní novými. Aktuálně od blogerky Heleny Sychrové "O modré veverce" a mnoho jich v posledních týdnech poslala Dagmar Tomášková, která si už založila i svůj osobní blog Na křídlech vážky. Na blogu kulíšků od ní např. Malý rytíř a druhá báseň Děťátko.

K oběma pohádkám o modré veverce jsem dala obrázek Luccerny. Pokud věnujete kulíškům k mé pohádce jinou modrou veverku, budu moc ráda. Bohužel kreslit neumím. Luccernina zůstane u pohádky Heleny Sychrové, jak jsme se spolu domluvily.

Schránka pro Ježíška

1. listopadu 2012 v 21:40 | Edith Holá |  Něco a nic
Stejně jako loni už se Kubova Ježíškovská schránka plní. Tentokrát ale pochopil, o co jde, i druhý syn Matěj, takže máme plné dvě. Už se těším, jak budu stejně jako před minulými Vánocemi dělat selekci. Samozřejmě za jejich přítomnosti:-). Už minulý týden jsem Kubovi řekla, že Ježíšek se v tom množství nevyzná, že musí napsat Ježíškovi od jedné do tří, který dárek preferuje. Sic tak učinil, aby nemusel jako loni říci, že Ježíšek je podvod, protože mu nepřinesl nintendo ds, ale vesele dál přihazuje.