Kurz tvůrčího psaní 3 - Praktika

29. října 2012 v 22:37 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Je to zvláštní, ale vždy po kurzu tvůrčího psaní zažiju něco neobvyklého. Po první hodině jsem lezla domů přes balkon sousedů, neb jsem zapomněla klíče a manžel usnul při uspávání dětí jako špalek, takže zvonek neslyšel.Po druhé jsem s Vlastou, s níž vždy chodím na metro a kousek jedeme společně metrem, šly k metru jinou cestou a dosti škaredou. Sama bych se tudy bála jít. Dnes jsme sice dobře došly do metra, ale na perónu jsme zjistily, že jsme studovaly stejnou školu a ze samého nadšení jsme odjely druhým směrem až do depa. Vlasta dostudovala knihovnickou, když já jsem se narodila. Přesto některé profesory jsme měly stejné:-)
Jinak dnes byl kurz věnován praktickému posuzování našich napsaných reportáží. Sic se nedostalo na moji, snad příště nebo bude zhodnocena emailem, ale i tak se člověk poučí hodnocením druhých. Čím jsem starší, tím jsem citlivější na neohraničené věci. K Jediná výborná reportáž, kterou jsme odměnili větším potleskem, byla o halloweenském projektu jedné knihovny. Bylo to tak sugestivně napsáno, že jsem měla stejný strach jako ty děti, které poslali hledat do sklepa příšeru, která má spadeno na knihovníky.

K samotné práci s textem. Bylo zajímavé sledovat, kde mají autoři reportáží chyby. Opakující se slova. Někdy řekli to samé jen jinými slovy, co před tím řekl dotázaný. Dlouhá souvětí atd. Hodně často byl nezajímavý perex nebo prozradil pointu. Ten musí být tak, aby čtenáře chytl a donutil ho přečíst si text.
Jednu důležitou informaci jsem si odnesla. Reportáž musí mít tzv. přidanou hodnotu. Když ji bude číst ten, co to také prožil, musí to mít i pro něj něco nového, něco navíc. Když to bude jen shrnutí, sic super, tak to bude jen slohovka na jedničku. S hvězdičkou to však bude, když se dozví něco ze zákulisí, vyjádření odborníka atd. Tak já jdu na své reportáži o semináři hojení vnitřního dítěte pokračovat. Přidanou hodnotu tam mám jen jednu malinkou.Je fajn že se na mě nedostalo:-) Ještě zkusím vyzpovídat odborníka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Megan Megan | 1. listopadu 2012 v 16:48 | Reagovat

Ahoj na internetu jsem hledala něco jak si vydělat doma i kdyby to mělo bejt jen pár stovek. A ejhle narazila jsem na slušnou věc nainstalujete si lištu do pc a stačí trávit pár hodin denně na internetu a peníze se načítají samy. Přes lištu kterou si nainstalujete projde až 100 reklam za hodinu. Takže žádné klikání a podobné věci. Stačí být jen na internetu, vše je bez poplatků takže za zkoušku nic nedáte, zrušit se to dá vždycky :). A záleží jen ná Vás kolik si budete chtít vydělat, pokud trávíte hodně času doma stačí zapnout pc najet na libovolnou internetovou stránku a jít koukat na tv nebo vařit :D. Doporučuji zkuste to :) http://www.revolucnireklama.cz/index.php?ido2=6626 (pokud by Vám blblo přihlášení do systému klikejte do zeleného okénka "přihlásit" uplně v pravo :))

2 Helena Helena | Web | 1. listopadu 2012 v 17:06 | Reagovat

Ahoj Edith,chtěla bych kulíškům věnovat pohádku o modré veverce - jestli se bude líbit. :-)
http://helenasychrova.blog.cz/1210/bylo-nebylo
Krásný večer přeji. :-)

3 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:05 | Reagovat

[2]: Heleno, děkuji. Jdu si ji přečíst a pak ji dám na blog kulíšků.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama