Říjen 2012

Kurz tvůrčího psaní 3 - Praktika

29. října 2012 v 22:37 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Je to zvláštní, ale vždy po kurzu tvůrčího psaní zažiju něco neobvyklého. Po první hodině jsem lezla domů přes balkon sousedů, neb jsem zapomněla klíče a manžel usnul při uspávání dětí jako špalek, takže zvonek neslyšel.


Huhulák už v říjnu

27. října 2012 v 18:51 | Edith Holá |  Něco a nic
Vůbec si nepamatuji, že by někdy byl sníh už v říjnu. A zvláště v Praze. Kluci dokonce postavili sněhuláky. Na první fotce sněžit začalo a na druhé už je vidět, kolik napadalo o tři hodiny později. Stále ještě nepřestalo.
Sněhuláka postavil starší syn Kuba.

Prodáveme domek se zahrádkou

26. října 2012 v 18:36 | Edith Holá |  Svět blogu
Nastal čas. Developer dostavěl novostavbu a zkolaudoval byty. Jeden čeká i na nás. Proto musíme prodat náš domek. Máte-li zájem nebo víte o někom kdo by měl, tak zde je i s fotkama

Je to domek 3+1 s možností přistavět patro a rozšířit dům o metr do zahrádky. Je v lokalitě řadových domků čtyři minuty pěšky od metra Ládví. Na Florenc je to metrem pouhých 6 minut.

I když ho mám ráda, prodáváme ho. Je k tomu v naší rodině mnoho důvodů. V případě zájmu, se je dozvíte při prohlídce:-). Někteří mí věrní čtenáři je znají, neb jsem o nich před rokem psala, když jsme se rozhodovali, zda se časem přestěhovat do nového bytu a složit developerovi zálohu.

Tvůrčí psaní - jakou reportáž?

22. října 2012 v 21:30 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Příští týden mám odevzdat svůj první úkol na kurzu tvůrčího psaní. Příští pondělí mám tedy předat k tvůrčí kritice svou první reportáž v životě. Mám půlku a zadrhla jsem se už minulý týden. Autor si má hlavně zvolit téma, které mu sedne. K reportáži také patří, že si autor dopředu zjistí, co by čtenáře k danému tématu zajímalo.

Vybrala jsem si reportážní styl epický s kombinací afabulárního (článek o tom zde). To jest popsat to tak, aby čtenář cítil, že tam byl a prožil to. Aby pronikl do světa osob v reportáži.


Čistící sny - rubrika o snech

22. října 2012 v 8:56 | Edith Holá |  Svět blogu
Co se mi zdálo na dnešní ráno po skončení workshopu Hojení vnitřního dítěte? Psala jsem o něm něco málo včera Bohyně Durga na tygrovi.

Můj sen na Gaie zde

Do rubriky "Sny" na blogu Gaia bych ráda věnovala nejen své sny ale i vaše. Pokud máte sen, s nímž se chcete podělit, zapište ho a pošlete.
Také se vám zdají čístící sny? Co jste čistili? Myli jste záchody? To jsou prý ty nejlepší sny, které avízují, že se uvnitř čistíme.

Bohyně Durga na tygrovi

21. října 2012 v 22:27 | Edith Holá |  Texty duchovnějšího rázu
Byla jsem na víkendovém workshopu Hojení vnitřního dítěte. Kdo ví, tak tuší, že to byla dřina. Odměnou je však očištění, síla, ženská energie zmnohonásobená ženskou energií všech přítomných žen, zrození, nalezení.

Kurz tvůrčího psaní 2 - Reportáž

17. října 2012 v 21:54 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Přiznám se, že se mi na druhou hodinu kurzu tvůrčího psaní nešlo moc lehce. Začínat kurz reportáží je pro mě šílené. Snad mě dvouhodinovka teorie zbaví strachu. Když jsem vstoupila do místnosti, hned jsem si všimla, že někteří lidé sedí jinak. Rozhodili to dva příchozí, co minule nepřišli a jedna starší paní si sedla do jiné řady. Naštěstí moje místo bylo volné. Cítím se víc v bezpečí, když sedím tam, kam jsem si sedla prvně. To už znám u sebe se sebezkušenostních výcviků. Musím vždy sedět tak, abych viděla na dveře a spíše po straně lektora. Nerada sedím přímo proti němu a nerada mám dveře za zády.

Každé retro není cool

17. října 2012 v 18:30 | Edith Holá |  Něco a nic
Téměř nikdy se na svém blogu Cesta ke kořenům nevyjadřuji k politice. Maximálně k něčemu, co třeba souvisí, ale je to spíše k sociální tematice. Dnes se vyjádřím. Ale svým stylem. Poslední dny pořád odněkud na mě vyskakuje komunistická doba.

Hudba pro žal - 3. kapitola

16. října 2012 v 21:47 | Edith Holá |  TANEC, HUDBA, FILM
Záměrně jsem zvolila název, který nijak nebude degradovat pláč, smutek a žal v nás. Ani u žen, ani u mužů. Dávno se říká, že výchova, v níž se tvrdí, že muži nepláčou, vychovává muže, kteří se před sebou skrývají. Ani mnoho žen neumí plakat. Všichni zvládáme, jedeme i na zatažené brzdy, lítost bereme jako luxus, ... Když si však člověk uvědomí, kolik je žalmů smutných, uplakaných, žalujících, prosebných, lítostivých a patří k nejdůležitější duchovní potravě, k častým modlitbám, k pročištění, tak proč bychom měli brát pláč jako něco nadstandartního nebo hloupého. Možná slovo pročištění je klíčovým. Bez slz se nestáváme pokornými, trpíme často sebedestruktivně, bez slz onemocníme a tam, kde jsou nevyplakané slzy se už slunce nevejde.

Recenze k CKMM - 5. pokračování

15. října 2012 v 21:18 | Edith Holá |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Přináším vám tři zajímavé recenze mé knihy. Komentáře, prosím, pište pod články autorů recenzí. Děkuji.

Yanny napsala krásně o mé knize Cesta k mým matkám, že je lyrická. Také se odvážila si všimnout duchovního podtextu a kapitol o víře. zde

Matthias srovnal mou knihu s Franzem Kafkou. Už chápu, proč jsem nikdy nemohla Kafku číst. Příliš se mé pocity podobaly kafkárně. Číst si o bezmoci brouka na zádech by mě zřejmě dorazilo. Zde

Na další recenci mě upozornili z Joty. Cesta k mým matkám - autobiografie i autoterapie

Které ženy hudebnice vám učarovaly? - 2.díl

14. října 2012 v 18:31 | Edith Holá |  TANEC, HUDBA, FILM
Druhý díl hudebního zamyšlení pro redakční blog Gaia.

Žena - tanec - hudba. Někteří lidé si myslí, že v literatuře je mnohem více kvalitních autorů než autorek. U některých blogerů občas čtu, že dokonce neznají dobrou autorku. Třeba je to v hudbě naopak? Ne, vážně. Nechci diskutovat o tom, jestli muž v tom kterém oboru je lepší než žena nebo naopak. Jelikož tento hudební projekt tvořím pro redakční blog Gaiu do rubriky Hudební přesah, tak dnešní hledání inspirující hudby se týká pouze hudebnic. Které ženy hudebnice vám učarovaly? Nebojte, další zamyšlení nad inspirativní hudbou nebude pouze o ženách. Připravuji i hledání hudby pro vnitřní dítě u žen i mužů.

Gaia a Lindsey Stirling

13. října 2012 v 22:40 | Edith Holá |  TANEC, HUDBA, FILM
Děkuji všem, co se zapojili do hledání inspirativních písní pro psaní. První díl zde. Text dalšího dílu mám připravený na zítřek. Zatím neprozradím, jaké hudby se bude týkat. Pro dnešní večer jsem pro vás připravila na blogu Gaia v rubrice Inspirující ženy jednu velmi zajímavou taneční houslistku. Naprosto mě očarovala a mám dojem, že z její energie, která se valí z jejích skladeb a úžasných dokonalých videí, ani neusnu. Na blogu Gaia na vás čeká nový design a Lindsey Stirling.

Za tip na tuto ženu děkuji Polgaře.

Které písně vám pomáhají psát? - 1.díl

12. října 2012 v 17:19 | Edith Holá |  TANEC, HUDBA, FILM
Inspirativní písně k literární tvorbě

Často už mnoho z nás psalo, že se při psaní inspiruje hudbou. Přesah hudby bych ráda doplnila větami z knihy "Hry s hudbou": "Hudba zmírňuje strach a stimuluje nejstarší struktury mozku. Může tak probudit a uvolnit prapůvodní impulzy a tvůrčí instinkty."

Vždycky může být hůř

10. října 2012 v 20:49 | Edith Holá |  Pohledy z mateřské dovolené, dnes už jen z mateřství
Kolik má člověk jako autor talentu, už jsem napsala do komentářů pod pondělní článek Kurz tvůrčího psaní 1 - Talent. Na kurzu tvůrčího psaní jsem sama tipovala 30%.
Mám pro vás hádanku. Co jsme to v neděli nafotili cestou na nákup?

Kurz tvůrčího psaní 1 - talent

8. října 2012 v 22:07 | Edith Holá |  Kurz tvůrčího psaní
Dorazila jsem domů plná dojmů z první hodiny tvůrčího psaní. Ehm, dorazila... Před barákem zjišťuji, že nemám klíče. Vyčkávám, abych nenarušila uspávání Matěje. Pak už mi to přijde divné a hlavně je mi zima. Zvoním na mobil manžela a nic. Zvoním na zvonek a doufám, že kluci spějí jako zabití. Jenže asi nejen oni. U uspávání zřejmě usnul i manžel. Tak jsem zazvonila na sousedy a přes jejich balkon vlezla na náš a doufala, že bušení na okno manžela probudí. Tak se i stalo. Už jsem v teple.

Kurz vypadá fajn. Lektorka je ve skutečnosti sympatičtější a uvolněnější než na webu. Skupina se zdá, že se sešla ze zajímavých lidí. Nikdo mě neirituje. To samé mi říká paní, co se mnou jede z kurzu metrem stejným směrem. Mám zkušenost, že když už se někam přihlásím, bývá to skupina, která je výborná. Tak uvidíme. 30 procent prý odpadá, protože zjistí, že psaní je dřina a vlastně se tomu až takhle nechtějí věnovat. Ve skupině je více mužů než bývá obvyklé. Tak na to mívám také štěstí. V každé skupině, kde jsem kdy byla, bylo více mužů. Skupina má tak lepší dynamiku a vývoj, než když je tam jeden dva muži. Je tam i pár finančníků, manažerů a manažerek, kteří už mají dost zabývat se jen penězmi a kruhy, v nichž se pohybují. Připomnělo mi to takové ty knihy typu "Muž, který prodal své ferrari"... Kdo ví, kdo z nás co za knihy stvoří po kurzu. Příští pondělí nás čeká žánr reportáž. Uff. Začátek je pro mě naprostá neznámá. Nejradši bych zalezla pod lavici a zneviditelnila se. Za 14 dní budu muset reportáž donést a tak splnit první úkol.

A propó dám vám stejnou otázku, jakou nám lektorka dala a všichni, co jsme nahlas odpověděli, jsme se sekli. Já docela dost. Ještě pořád mám o psaní iluze.

Psaní je o talentu, ale i řemeslu. Kolik procent v psaní je talentu?

P.S. Kuba s Máťou vám připravili hádanku na závoďáckém blogu. Kolik gougonů schovali pod větev?

Loučím se s AB a TT

7. října 2012 v 18:38 | Edith Holá |  Svět blogu
Vážení blogeři,

vzhledem k tomu, že od pondělí začínám kurz tvůrčího psaní, který bude jako večerní škola - jednou týdně až do června 2013, jsem zvážila svou práci pro tento portál. Loučím se s pravidelným přispíváním na Akční blog. K rozlučce více zde i se seznamem workshopů tvůrčího psaní pro zájemce. Ve dvou je ještě volno.
Rovněž už nebudu stíhat pročítání a hodnocení tématu týdne. Oběma projektům na tomto blogovém portále přeji hodně štěstí a Akčnímu blogu mnoho inspirace a další spolupracovníky. Doufám, že i tým témat týdne najde za mne náhradu. Jsem moc ráda, že pročítáním témat týdne jsem měla tu čest najít blogy, které mě obohacují.

Malý policajt

7. října 2012 v 9:34 | Edith Holá |  Něco a nic
Včera jsme s Máťou byli nakupovat knihy na Václaváku. Ani jsme netušili, že bude opravdu něco akčního k vyfocení. Malý policajt upoutal na chvíli horní půlku Václaváku. A jeho maminka si v klidu s kamarádkou vypila opodál kafe v kelímku.

V barvách Rafaelovy školy

5. října 2012 v 21:10 | Edith Holá |  LITERATURA, recenze, křty
V barvách Rafaelovy školy rovnou na křest autorky knihy Renaty Štulcové.

Recenze k CKMM - 4. pokračování

3. října 2012 v 8:39 | Edith Holá |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Labanda. Jméno evokující tajemnou zemi nebo pohádku o labuti. Blogerka, básnířka a web designérka s velkým srdcem. Designy blogů vytváří stále s nadšením a nezištně. Labanda je mladá žena, která i když občas má na blogu i na facu články o smutné náladě, tak pro mě je podle fotek smíšek s radostnýma očima a pozitivním uchopováním světa. Jestli opravdu kulíškům andělíček Barvička naděluje hormon vnitřní radosti, tak Labandě ho věnoval obrovský.

Takový perexem jsem v květnu zahájila rozhovor s Labandou. zde


Labi, moc děkuji.

Dnes je můj velký den. Mám setkání s jednou paní redaktorkou z časopisu pro ženy kvůli Cestě. A také vyšel dnes měsíčník, ve kterém pracuji. V redakci už jsme ho viděli včera a všichni z něho byli nadšeni. Číšlo o designu se nám povedlo!

Názory k recenzi Labandy pište, prosím, k jejímu článku.

Přesun CKMM

1. října 2012 v 8:58 | Edith Holá |  Svět blogu
Protože jsem si zakoupila webovou doménu, ráda bych přesunula všechno, co je o CKMM tam.
Doufám, že v krátké době se rychle naučím vkládat na své webovky texty a fotky. No, uvidím, jak to půjde.

Webovky najdete na www.edithhola.cz. Za design webovek a jejich správcovství vděčím Mami z Mléčného baru.