Porodní asistentky, vydržte...

14. října 2011 v 22:21 | Edith Holá |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
Ženy, v těhotenství a při porodu buďte královnami, nenechte si to vzít. K tomu vám pomůže soukromá porodní asistentka

Početí a porod jsou zázraky. Ať to jde v dnešní době jakoukoliv cestou. Pokud není možná přirozená, tak i lékařská pomoc pro narození nové duše v nás a dovedení jejího příběhu na tento svět je zázrakem. Kdo si uvědomuje tento zázrak, tak ví, že si ho může patřičně užít. Těhotenství nemusí být jen rutinní lékařské prohlídky, ultrazvuky, kontroly, nabírání krve, nošení těžkého břicha, řešení těhotenských nevolností a různé další těhotenské často nelehké příznaky.

Těhotenství si může každá žena opravdu užít. Když si uvědomí, že je královna, co nosí pod srdcem život. Tento pocit občas zrovna lékaři nemusí umět uchopit. A naši muži v nás podpořit, i když se někteří snaží v těhotenství nás nosit na rukou a těhotná žena se jim líbí. Ale je to zároveň období, který je pro muže nesrozumitelné procesy, které se v ženě odehrávají. V těhotenství je ženě nejlépe, když si najde ženu, která ji doprovází. Mateřsky a žensky. V gynekologické poradně opravdu tohle nenajdete a na porodním sále už vůbec ne. Tedy kromě chvil, kdy vidíte srdíčko svého miminka na ultrazvuku nebo na velkém dojatě posloucháte jeho tlukot i "hukot" plodové vody.

Sama považuji těhotenství za nejlepší období svého života. Opravdu jsem byla královnou. Nepřišlo to jen samo. O tento pocit jsem musela pečovat. Jednou týdně na ženském kruhu a tančení pomalého břišního tance. Miminko jsem houpáním ukolébávala a sama dostávala velikou sílu a odvahu všech žen. Na závěr jsme se učily povídat si s miminkem a také ho přijmout takové, jaké bude se vším, co přijde. U těchto meditací se často objevovaly slzy. Smiřujete se i s případným handicapem, přijímate strachy z toho a pouštíte své představy o tom, jaké vaše vytoužené miminko bude. To vás také lékaři na kontrolách nenaučí. Jejich informace často právě v ženském kruhu musíte zpracovat. Jsou často invazivní a způsobují strach. Mezi ženami v bezpečném a ošetřeném prostředí lektorkou se smíříte a přijmete své dítě s láskou. Navzdory všem lékařským prognozám.

I předporodní kurz jsem si vybrala. Zkusila jsem v Podolí a byla jsem vystrašená. Byl to jak seminář pro mnoho žen a tatínků. Nic mi to nedávalo. Našla jsem si v Porodním domě U Čápa. Malá bezpečná skupinka a možnost otázek. Nakonec jsem si ze tří lektorek - porodních asistentek - vybrala tu svou, která mě bude doprovázet k porodu v porodnici. Vybrala jsem si tu, která mi byla mateřsky nejblíže a věděla jsem, že se před ní nebudu v ničem stydět. To je hrozně důležité. Stud může nevědomě pozastavit proces porodu. Sterilní prostředí, nevstřícnost zdravotního personálu a neustále "rady" lékařů opravdu mohou navodit stud, strach, nepatřičnost a pocit neschopnosti, že to nelze zvládnout.

Jestli vám mohu dát radu, nenechte si zkazit období těhotenství a čas porodu nikým. Žádným vyhořelým zdravotním personálem, pokud na něj zrovna narazíte. Při porodu ať všichni přítomní muži stojí decentně opodál. Váš muž vyplňuje papíry za vás a komunikuje se zdravotním personálem. To je jeho úkolem v porodnicí. Za to svému muži můžete děkovat. Tím vámumožní rodit spontánně a emotivně. Ruku vám může držet, až je miminku vidět hlavička. Nenechte si radit od žen, o které nikdo v tomto období nepečoval a považují toto období za příšerné. Vzpomínají na doby, kdy byly i při porodu přivazovány, mluví o hodinách na hekárně a nesměly se při porodu vyjadřovat hlasem. Kdyby nebyly "výsledky" plodnosti tak náročné, tak bych mohla být těhotná stále a rodit často:-)

Přeji všem ženám, aby našly svou soukromou porodní asistentku, která je bude doprovázet. Navzdory honu na čarodějnice, které se stále v Čechách dějí a dokonce jsou aktuální. Přeji vám, aby se porodní báby tohoto honu nezalekly a tuto "živnost" stále pro nás ženy dělaly. Věřte, že vám těhulkám závidím vaše těhotenská břicha a váš čas rození potomka.

Na tyhle písničky jsem své děti v bříšku houpala a tančila v ženském kruhu Te Vaka: Samulei
Vždy když je slyším, v mém těle se zrodí tolik síly, ženskosti a odvahy, že to až nemohu unést. Ta ženská energie přichází se vzpomínkou, i když ty ženy už vůbec nevídám...

Na tuhle píseň se smělo tančit až těsně před termínem nebo při rituálu volání miminka ven. Už se mohlo rychle a shimi:-)

Omlouvám se, ale musím jít tančit.

Svou energii a sílu posílám všem ženám, které rodí a budou rodit a nebojí se mít u sebe svou soukromou asistentku, byť jsou u nás považovány za bosorky a čarodějnice. Posílám ji i mentálně Ivaně Königsmarkové, kterou znám z jednoho setkání z A-centra.


Kluci už běží. Oni si opravdu pamatují tyhle melodie z bříška. Tančíme v kruhu jako kdysi s těhulkami a po chvíli chtějí, abych je držela tak, jak byly v bříšku. Na střídačku:-)

Doma jsem nakonec nerodila. Byla jsem domluvená se svou soukromou porodní asistentkou, že pojedeme do porodnice, až bude nejvyšší čas. Tím pádem jsem naštěstí trávila v porodnici před narozením mých synů minimum času. Při druhém porodu dokonce pouhých třicet minut.

Domnívám se, že zvolit si místo porodu je projevem svobody člověka. Poskytnout matkám možnost svobodné volby, včetně porodů doma, by mělo být právo všech žen. Nikdo nám ho nemá právo nám ho brát.

Na Palackého náměstí v Praze můžeme v pondělí 17. října demonstrace od 15 h. do 17. h. všichni podpořit akci "Chceme pro sebe a svoje dítě péči samostatné porodní asistentky". Před Ministerstvem zdravotnictví můžeme vyslovit svůj názor a podpořit tak svobodnou volbu způsobu péče o matku a dítě v těhotenství, u porodu a v šestinedělí.

Ukolébavku Gopalu jsem se naučila v ženském kruhu u Tamary.

O mých porodech a chování personálu v porodnicích si můžete přečíst zde http://edithhola.blog.cz/1109/k-memu-pribehu-uz-patri-dalsi-pribehy a u druhý porod zde http://zavodacky.blog.cz/1109/nejen-prvni-den-meho-pribehu .
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 14. října 2011 v 22:23 | Reagovat

O mých porodech a chování personálu v porodnicích si můžete přečíst zde http://edithhola.blog.cz/1109/k-memu-pribehu-uz-patri-dalsi-pribehy  a  u druhý porod zde http://zavodacky.blog.cz/1109/nejen-prvni-den-meho-pribehu .

2 jířa jířa | 14. října 2011 v 23:10 | Reagovat

edith souhlasím, souhlasím, souhlasím.První těhu mi zkazilo čekání na výsledky plodovývody a tvrzení genetičky jak určitě nosím pod srdcem dauníka jak říkala.Kolegyně v práci ho nazývaly kryplem  a všichni na mě koukali jako na cvoka, že si ho hodlam nechat.díky bohu je Kuba zdravej .Jsem ráda, že po tomhle jsme se rozhodla s holčičkama jinak a začala chodit do kruhu,zpívala gopalu, houpala a hladila a nenechala si doktorama mluvit ani do těhotenství ani do porodu.Jsme ráda zaTamaru u porodu, která nade mnou a holčičkama držela ochranný štít, která podpořila Poldu, aby byl mou oporou.
Jsem ráda za PA Olinku, která mi po domluvě přběhla k porodu Aninky a nechalůa mě rodit jak jsme chtěla aniž by mi do   do porodu zasahovala.K porodu patří porodní bába.at už je to doma, v porodnici.
Na akci jít bohužel nemůžu ale  porodní báby z celé duše podporuju

3 Malkiel Malkiel | Web | 15. října 2011 v 0:12 | Reagovat

To je zajímavé, vyvolávat novorozeně polynézskou písničkou. Já bych se bál, že vyleze ven nějaký Samoánec. :-D

4 Yanny Yanny | Web | 15. října 2011 v 0:13 | Reagovat

Moje sestra studuje na porodní asistentku. Z praxí, kdy je třeba i několik hodin na porodním sále, je vždycky úplně vyčerpaná, ale není nic, za co by vyměnila ten pocit, když pak vidí mimčo a ty jeho malé nožičky... :) a pyšné pohledy rodičů. :) Je to úžasný zázrak života.
Jinak, moc se mi líbí ta první fotka. :)))

5 Janinka Janinka | Web | 15. října 2011 v 7:44 | Reagovat

S mužem, který pouze vypisuje papíry, nesouhlasím. Byla jsem při každém porodu vděčná, že se můj muž ode mně ani na minutu nehl, žádnou spřízněnější duši tady na planetě nemám, za ženu bych ho nevymněnila ani za nic :D.
A co se týká přijmutí miminka takového, jaké je, i s jeho vadami - záleží na charakteristice vady. Rozhodně bych se nerozhodla přivést na svět dítě, o kterém bych věděla, že do půl roku po porodu zemře a že ohrožuje třebas i život můj.
Se zdravotnickým personálem máš bohužel pravdu, opravdu záleží, kde a na koho natrefíš, většinou je to hotová katastrofa.

6 otavinka otavinka | Web | 15. října 2011 v 8:15 | Reagovat

Milá Edith, to co píšete bych chtěla prožít a svobodně si určit, co a jak. Ale snad až v příštím životě. Musela to být krása. :-)

7 Marcela Marcela | E-mail | 15. října 2011 v 8:19 | Reagovat

Cituji.V těhotenství je ženě nejlépe, když si najde ženu, která ji doprovází. Mateřsky a žensky. V gynekologické poradně opravdu tohle nenajdete a na porodním sále už vůbec ne.

Teď už já.Měla jsem úžasné těhotenství, těhotenství jsem si užila a prožívala naprosto , po žensku" a možná se budete divit, ale našla jsem sřízněné duše i mezi lékaři a sestrami v poradně a poté  na porodním sále.
Promiňte,ale stále častěji čtu kritiky, které odsuzují hon na soukromé PA z řad lékařů apod.Ale hon na lékaže z řad maminek, které chtějí rodit doma ten nevidíte.
Když už mluvíte o svobodě rodit doma, nechte svobodu i těm, kteří doma rodit nechtějí.
Miminko jsem rodila přirozeně, těhotenství i mateřství užívala, kojila jsem 4,5 roku, miminko nikdy nenechala vybrečet a myslím, že jsem normální maminka a ačkoli tomu neříkám bonding,ale normální mateřská péče, nelíbí se mi to, že si pomalu začínám připadat jako že jsem udělala pro své dítě to nejhorší, když jsem rodila v nemocnici.
Personál je tak slušný, jak slušná je maminka.
I porod v namocnici může být úžasný a když hledáte oporu a pochopení pro porody doma, najdětě pochopení i pro porody v nemocnici.
Mám zahlcený meil a facebook příspěvky, které vyzdvihují porody s PA doma(nic proto nim, ať si každý vybere co chce),ale proč u toho srážet a soudit to ostaní?
Rodila jsem přirizeně,

8 Marcela Marcela | E-mail | 15. října 2011 v 8:23 | Reagovat

protože jsem rodit přirozeně chtěla a svojí ženskostí jsem si to přichystala i na přirozený porod v nemocnici.
Možná, žekdybych tam šla s pocitem, že mne tam budou ubližovat a nebudou mne chápat,tak by to takové bylo.
Lidé se k nám chovají tak, jak jim to dovolíme a každého člověka do svého života přitahujeme...možná kdyby jste nedávali energii do boje,ale do vzájemné úcty mezi lékaři, sestrami, maminkami a  soukromými PA, bylo by to všechno jiné.

9 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. října 2011 v 8:44 | Reagovat

[7]: Milá paní Marcelo, když jste zažila krásné těhotenství a krásný porod, tak nechápu, proč si to necháváte kazit... Pokud vím, ženy, které chtějí soukr. asistentku při porodu v prodnice neob dokonce volí porody doma moc svobody nemají, i když tvrdíte že ano. V Praze byly za mých porodů jen dvě, do kterých jsem si mohla vzít svou porodní bábu. Tomu říkáte, že mám stejné podmínky jako  ostatní ženy, co tohle nechtějí? A domácí porod, pokud si někdo zvolí má být do budoucna dokonce trestán. To je v připravovaná vyhlášce. proto vzniká teď aktivita žen, které se proti tomu brání. O jaké svobodě tedy mluvíte?

10 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. října 2011 v 8:47 | Reagovat

[5]: Janinko, určitě máš prima muže. Mně ten můj u porodu také podpořil. Vzala bych ho tam i potřetí. Ale kdybych měla volit, jestli soukromá PA nebo muž, vybrala bych si jí. Muž Ti neporadí žensky. Neví, co se v Tobě zrovna děje. Nezná ten fyziologický proces.Až budeš rodit potřetí, zkus oba. A pak si řekneme, jo:-)?

11 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. října 2011 v 8:49 | Reagovat

[2]: Jířo, jo přesně tak. Kdybych nenarazila a neměla v sobě otázky kolem zlepšení svého těhot. a porodu, tak bych ženy k péči o sebe a miminko taky nehledala. Naštěstí informace ke mně došly. Kdybych tam Janu neměla, neodrodila bych spontánně.

12 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. října 2011 v 8:54 | Reagovat

[8]: Si děláte srandu. Mého syna v pátém měsíci málem zabili špatnou diagnozou. Vporodnici mu slabými žárovkami při vysoké žloutence málem způsobili mentální retardaci a já pořár byla ta hodná maminka, co poslouchá pány doktory a sestřičky. Víét, já sjsem stará škola. Takže mám úctu k těm, co pečují o druhé. Takže tam i přicházím s pocitem, že se ke měn budou chovat hezky. Ale např. na porodnickém sálu byly sestry jako řeznice, i přestože jsme s nimi mluvila hezky. Od dveří jenom pořvávaly. Jen so mě dovezla taxík. A jestli vás to rozčiluje tak ženy, co chtějí svobodně rodit se vybranou ženou, nechte. Odstřelte si je z facebooku a nebudou vám tam padati jejich články.
Jo, jinak mám skvělou gynekoložku. Přesto schůzky s PA byly pro mě stejně důležité.

13 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. října 2011 v 8:58 | Reagovat

[3]: :-) Vidíš a Kuba je germán jak poleno:-)

14 Janinka Janinka | Web | 15. října 2011 v 10:30 | Reagovat

[10]: Nééé, potřetí už nééé! :-D
Ale myslím, že i potřetí by po mém boku stál můj muž. Opravdu máme (ťuky ťuk) skvělý vztah a oba tak nějak víme, co se uvnitř toho druhého právě odehrává.
A navím, myslím, že pro něj by to bylo takové "odstřelení". To dítě je přeci naše společné :-).
Paní Marcelko - ono s tím lidským přístupem - asi jak kde. Myslím, že patřím k lidem, kteří se snaží být slušní, milí a hodní, tak jak mě to naučila maminka. Jenže i přes to jsem se v porodnici setkala s chováním, které se mi opravdu příčilo. A pozor - porodnice, která má certifikát, jehož název si fakt nepamatuju. Všechno je jen v lidech.

15 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. října 2011 v 10:38 | Reagovat

[6]: Otavinko, strašne moc starších žen mi vpyrávělo, jak to bylo příšerné. Mnohé mé vrstevnice to zažívaly příšerné i dnes. Domnívám se, že jeidnou cestou je mít možnost volby, mít možnost najít si lidi, s nimiž si toto období i porod užiji. A pokud bude perzekuovat nebo zastrašovat soukr. PA, tak časem vymizí. přála bych všem ženám, aby si i období těhot. a porodu užily, pokud je to možné a nemají závažné komplikace.

16 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 15. října 2011 v 10:42 | Reagovat

Nevěřím, že je možné si porod užít s mužem. To je prostě můj pocit a opravdu není podmíněn tím, že by manžel selhal. Naopak. Byl v porodnici dobrý a skvělý. Ale ženská péče od ženy, které věřím, je prostě ženská, mateřská, úžasná, ... Nemám na to slov. Kdybych byla odvážnějsí, s druhým dítětem bych rodila už doma. byla to pohoda. Matěj byl hned venku. Žádné komplikace, žádná novor. žloutenka. V porodnici jsme byli zbytečně:-) S prvním dítětem bych si to nelajsla. Stejně tak bych si nikdy nelajsla v porodnici rodit bez své soukr. PA. Takže pokud je zakáží, tak pro mě je to o nesvobodě a proti mým  potřebám. A domácí porody trestat je  také proti lidským právům.

17 Marcela Marcela | E-mail | 15. října 2011 v 17:02 | Reagovat

[9]:
Neříkám, že mají stejné podmínky jako ženy rodící v nemocnici.Já neodsuzuju,že chtějí rodit doma s PA. Narážím na to, že tak jako někdo  bojuje proti domácím porodům, vy se chováte stejně, když urážíte lékaře a zdravotnický personál.Jak se říká...on do mne kamenem, tak já do něj taky. :-(

18 Marce Marce | E-mail | 15. října 2011 v 17:07 | Reagovat

Ještě poznámka...nehovořím konkrétně o Vás,ale celkově....s mnohým ve Vašem článku souhlasím, jako např. že muž má stát tak trochu opodál, pro mne je porod většinově ženská záležitost.
Jen se mi prostě nelíbí ten boj jedné skupiny proti druhé. :-(

19 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 16. října 2011 v 10:52 | Reagovat

[16]: Já jsem také proto, aby porodní asistentky mohly nadále onu "živnost" provozovat a legálně - i v případě domácích porodů. Ale jen a jenom proto, že jsou posledním pojítkem a zárukou alespoň nějaké odbornosti v případě, že se ženy, které se v zájmu svých komfortnějších pocitů při porodu rozhodnou riskovat to nejzákladnější lidské právo dítěte, na život - o to podle mě u porodu jde především, a vážně mě nenapadá, jaká práva by měla stát nad tím.

Možnost prožít porod s porodní asistentkou na sále, pro ženy, které to tak z různých důvodů potřebují - bych také podporovala. Pokud asistentka i rodička dovedou respektovat, že legálně je za porod zodpovědný přítomný lékař (i v případě, že je to muž), tak proč ne.

Měla jsem období, kdy jsem se tenhle postoj snažila pochopit, mluvila jsem s maminkama s dobrýma zkušenostma z porodnice, se špatnýma zkušenostma z porodnice i s jednou maminkou s dobrýma zkušenostma z porodu doma - ale ne, nejde mi to přes mozek ani pud sebe(včetně dítěte)záchovy. A přednášky ze Světového týdne respektu porodu a vztahovaly se k tomuto problému, které jsem v rámci snahy o pochopení navštěvovala, ty už vůbec ne.

20 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. října 2011 v 16:23 | Reagovat

Ať si každý vybere, co chce. Rodila jsem třikrát, nemohla jsem si stěžovat. Jen tolik, kdybych nebyla s prvním synem v porodnici, možná by už nežil- špatně se nadechl a začal modrat, dali ho pod kyslík a bylo to v pořádku. Druhý byl přenošený, nalokal se plodové vody, jen se trochu pak ,,loupal", ale byl v pořádku. Jen u třetího tyto potíže nebyly. Personál byl ke mně přívětivý, právě proto, že jsem si toho třetího nechala přes ,,pokročilý" tehdy věk (40) a v práci mi dokonce tvrdili, že mi to tak sluší, že bych měla být těhotná pořád. Porodní asistentka mi pomohla hlavně při prvním dítěti, kdy přišla k nám domů a poradila co a jak.
Tehdy to všechno bylo samozřejmé a zadarmo. Jen jsme ji pohostili čajem a pečivem. ;-)

21 Jířa Jířa | 20. října 2011 v 21:32 | Reagovat

Marcelo, ono je to asi tím, že většina domarodek, nebo maminek, které chtějí svou Pa do porodnice už před tím zažily něco nepěkného v porodici.Já mam díky porodníkovi který si nedal říct ani mnou ani Pa skoro hluché dítě.Nojo nevěřil ani mě ani Pa že prostě rodím.Tak se jaksi nevyvedlo a malá byla přidušená oteklá, popraskanou hlavičku..chování doktorů a sester v poradně když odmítnu genetický testy.. taky síla. já měla štěstí že můj dr anineckl.za to sestry se tvářily jakože moje případně nemocné dítě budou mít v péči ony. Kamarádce dokonce udělaly do průkazky rudý nápis :odmítá gen testy a každou návštěvu jí líčily jak děsně dopadne s nemocným dítětem.
Maminky co rodí v porodnicích s porodnicvejma PA a jsou spokojené to maj dobré.Hlavní že je jim fajn .Ale jsou prostě maminky které to tak i třeba právě díky dr nemaj a už to nechtějí zažít znova.a měly by mít právo volby.

22 Marcela Marcela | 23. října 2011 v 15:46 | Reagovat

Jířo, právo volby nekomu neberu.Ať tak nebo tak. Vadí mi hod lékařů na PA,ale zároveň mi vadí hon na lékaře.Prostě jsem ještě nedávno měla dojem, že ty maminky, které chtějí rodit doma mají víc rozumu než lékaři, myslím co se týče chování k té druhé straně.Teď už o tom přesvědčená nejsem.Obě skupiny se mi zdají podobnější  a podobnější.Boj, hon a urážky.
Lékaři říkají, že porod doma je riziko a soukromé PA jsou sebestředné a riskují život dítěte i matly.O maminkách taky. No a mamiky a soukromé PA chtějící rodit doma říkají, že porod v nemocnici je riziko, navíc vás tam bude šikanovat personalá.
Tak kdo je lepší??????

23 Marcela Marcela | 23. října 2011 v 17:51 | Reagovat

Omlouvám se za překlep-vadí mi hon lékařů na PA

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama