Umět prodat své dílo

30. července 2011 v 22:25 | Edith Holá |  REPORTÁŽ o psaní knihy
Mám v hlavě k tématu týdne "reklama" jiný článek. Ale poslední komentář na mém blogu pod včerejším článkem mě inspiroval k tomuto textu o tom, jak jsem musela umět nabídnout své dílo.

Čechy jsou nabité lidmi, kteří něco umí. Mnozí mají kapelu, něco vydali, natočili dokument nebo film, měli nějaký dobrý nápad, který je proslavil, ... Na tomto malém prostoru snad každý druhý něco tvoří. Proto přesvědčit někoho jiného, aby pomohl vaší tvorbě mezi lid, je vlastně umění.

Když se tak zamyslím, na čem je postaveno tohle umění prezentace, tak bych volila tato slova: mít nápad, talent, důvěřovat svému nápadu a své tvorbě, přesvědčit druhé o tom, že je dobrá, umění prodat se ...

V Čechách je to o známostech. Na tak malém území to ani jinak nejde. Je to o zvláštním propojení lidí, kteří přijdou do cesty, když něco chcete a důvěřujete tomu. Tak jsem začala i já. Nejprve jsem ukázky svého rukopisu poslala exkolegyni do Nakladatelství Lidových novin. Ta poprosila redaktorku,a by se na to mrkla. Ta se mrkla a usoudila, že je to dobrý styl i nosné téma. Napsala si o celý rukopis. S váháním jsem svolila. Dnes je doba, kdy posílání rukopisu emailem je běžná, ale vlastně riskantní. Vlastně závisí na důvěře, že na druhé straně si ho nikdo nepřisvojí. Redaktorce i paní ředitelce to přišlo dobré, ale ... měli podmínku. Začít jinak a udělat z toho široký román.

Když něco chcete, máte jí svou cestou, za svým snem. Všech jedenáct lidí, který četlo můj rukopis řeklo stejná slova, která mě napadala. Nabídnout to někomu jinému bez podmínek. Románů jsou na trhu mraky. Věřila jsem, že se někdo jiný najde. Jinak si to vydám sama s ISBN.

Standardní postup je poslat ukázky rukopisu. Emailem vám přijde dotazník. Přišel mi takový z portálu. Hrdost všech mých tygrů pořádně zařvala a měsíc jsem se na dotazník znovu nepodívala a odmítla ho vyplnit. Celý je postaven na prezentaci svého díla i jak bude možné ho propagovat. Na ukázky se zřejmě nikdo ani nepodíval. Možná standardním postupem by mohlo být rovnou požádat o dotazník pro autora. Možná je i ke stažení ne webech nakladatelů. Nevím. Urazilo mě to. V NLN se alespoň podívali na rukopis a dokonce i na blog. Zkušenost v NLN byla pro mě důležitým momentem. Uvědomila jsem si, že můj styl je čtivý a pro nakladatele zajímavý. Od přátel a blogové komunity tyto informace jsou hřejivé a určitým ukazatelem, ale netušila jsem, jestli i pro širší okruh je moje psaní dobré.

Po měsíci jsem zkrotla a usoudila, že nejsem jediná, kdo je na tomto trhu a zavolala kamarádovi do Joty. Sdělil mi, že je to standardní dotazník a že oni mají obdobný. Prostě dotazníkem rovnou vyselektují psychopaty a témata o hutnictví :-)

Takže milí blogeři, právě od blogerů jim týdně přicházejí spousty ukázek a celých rukopisů. Je nás psavců prostě moc. Takže záleží na talentu a píli v psaní, ale také na reklamě svého díla. Na umění prezentovat se tak, že váš dotazník přesvědčí redaktora a ten si rukopis přečte. Dokonce se jím tak nadchne, že přesvědčí ediční radu, že zrovna vaše kniha bude pro nakladatelství dobrým počinem a ne propadákem. Na redaktorovi velmi záleží, jakou "reklamu" učiní vašemu rukopisu. Pokud se ediční rada nechá dobře připravenou reklamou na rukopis pohltit, vaše dílo schválí k vydání, připraví smlouvu a přidělí vám redaktora/ku, s níž budete na rukopisu pracovat a pracovat. Schválení radou je vlastně druhý úspěch. První byl, že se nadchne redaktor/ka.

Pokud budete chtít zaujmout, napište si svou prezentaci sami. Já už to takhle dělám pro diář k pohádkám a pro své další literární počiny (zatím vedené mimo blog).

Jak vypadá taková reklama na své dílo? V úvodu dotazníku autora samozřejmě jméno autora, název, podtitul, anotace, obsah - kapitoly (nemusí být definitivní), rozsah rukopisu v normostranách, termín dokončení rukopisu, ukázky 10 až 20 stran, které dílo nejvíce vystihují (NE předmluva nebo doslov).

Dále už zajímavé reklamní body: Pro koho je vaše kniha určena (cílová skupina) ? Které tituly na trhu by mohly být konkureční? V čem se vaše kniha od nich liší? Kvalifikace autora (vaše) pro oblast, o níž píše (te). Předchozí publikace autora (vaše). Potenciální zdroje dotací nebo sponzoři. Také zařazení reklamy může knihu zlevnit a učinit dostupnější čtenářům. Můžete navrhnout dva potenciální odborné recenzenty pro váš rukopis? Máte nějaké nápady, jak - až kniha vyjde - bychom mohli společně pomoci čtenáři, aby se o ní dozvěděl? Lze ji prodávat na nějaké odborné konferenci? Víte o časopisu, který o ní určitě napíše? Můžete o ní promluvit v rozhlase?
Poslední bod: Jakékoli doplňující údaje, které mohou pomoci přesvědčit ediční radu o novosti, přínosu a prodejnosti knihy.

Husté, ne?

Náš svět je jednoduše vystavěn na reklamě a prezentaci. Umění prodat své dílo je opravdu uměním.

Třetím úspěchem je, když si knihu budou čtenáři kupovat a recenzenti o ní psát. O tom až za rok:-)

Samozřejmě existuje cesta, že to, co děláte, si najde své zájemce i mimo velké sítě. Mimo byznys a reklamu. Děláte to pro radost a nevadí, když si knihu budete sami prodávat na webu a přes přátele. Přesto i projekty, které dělám především pro radost vyžadují velkou dávku reklamy. Kdybych nepropagovala psaní pohádek pro kulíšky, kdo z vás by o nich věděl? :-)

Blogerce Mňoukle děkuji za tip na článek i za už dvě pohádky pro kulíšky (výzva k psaní zde a k vánoční soutěži zde).


Věříte-li svému dílu, tak to výjde. Je tolik krásných knih, kteří nejsou u oficiálních nakladatelů a v síti knihkupectví, přesto jsou úžasné a lidi si je kupují. Namátkou http://www.kotkova.cz/cz/tvorba/ilustrace

Jinak na blogu dělá začínajícím autorům, kteří chtějí slyšet nezávislé hodnocení, Temnářka recenzi http://temnarka.blog.cz/1006/chybi-vam-konstruktivni-kritika-napiste-temnarce. Já jsem jí také před rokem požádala o recenzi a komentovala mi první kapitolu. Pozitivně:-). Také napsala pár článků, jak svou knihu nabídnout a vydat i třeba vl. nákladem nebo nízkonákladovým způsobem ale už s ISBN. Jeden z dílů zde http://temnarka.blog.cz/1105/jak-nabidnou-rukopis-oficialnimu-nakladateli. Až bude správný čas, vytvořte podle dotazníku, který je v článku, prezentaci svého díla a rozesílejte ho i s ukázkami do více nakladatelství, které odpovídají vašemu žánru. Edith
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 MAKY.OREL MAKY.OREL | Web | 30. července 2011 v 22:39 | Reagovat

Někdy mi to příjde skoro smutný... kdo všechno je vlastně tím propagovaným. Kolikrát si říkám, že je tady tolik lidí co by si zasloužili být slavní, aby jim vycházeli knížky, kresby měli v galeriích a tak všelijak, aby jejich tvorba byla vidět. Ale prostě místo nich se musí mluvit o nějakých nudných nezáživných rádoby umělcích.
Je to vážně o známostech - kdo je nemá může leda utřít. Můj případ :-D Já neznám jedinýho politika, nakladatele, podnikatele, novináře ani IT technika, takže všechno, co v životě chce pomoct, padá pouze na mě. Těžký osud introverta, co nemá rád lidi...

2 Polgara Polgara | Web | 30. července 2011 v 22:42 | Reagovat

Za tenhle článek ti moc děkuji, pomohl. I když potom, co všechno musí člověk udělat, aby se o jeho dílko začali redaktoři vůbec zajímat...na jednu stranu to psavce může nakopnout k tomu, aby na sobě začal pracovat ještě víc, ale na druhou ho to může odradit. Ale je to asi nutné k tomu, aby ten příval děl různé kvality a zaměření nějak pročistili.

3 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 30. července 2011 v 22:42 | Reagovat

[1]: Jenže ty známí Ti pomohou jen trošku, když jsi dobrá. Dotazník jsem musela vyplnit stejně a redaktorka, která posuzovala můj rukopis a prezentovala ho ediční radě, mě neznala. Takže nebuď pesimista a vyplň dotazník, až budeš věřit svému dílu :-)

4 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. července 2011 v 22:54 | Reagovat

[3]:Napsala jsem už pár povídek- většinou nas pokračování - ptali se, proč nenapíši knihu. Mám takový divný pocit, že tady na blogu, si moje ,,výmysly" brané většinou ze života přečte nakonec více lidí, než by si ji koupilo. Jsem vlastně dost drzá, že jsem se dala do psaní, když moc let před sebou asi nemám. Celou tu kalvárii mohou ustát lidi vašeho věku a talentu. Vy to zvládnete a ocenění se dočkáte. :-)

5 Siwa Siwa | Web | 30. července 2011 v 23:09 | Reagovat

Děkuji za tenhle článek, budu v psaní knihy pokračovat ještě usilovněji a důkladněji. I když to zase ne, člověk to nesmí přehánět, že? :-D Napíšu to tedy jinak. Budu na tom pracovat pilněji, budu se více snažit. Za tyhle a podobné články jsem ráda, člověk se dozví taje toho spisovatelského a redakčního světa.

6 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 30. července 2011 v 23:31 | Reagovat

[4]: Ružo, a kolik je panu Mahlerovi? Přesto se odhodlal a svůj román o Lidicích dopsal a právě vydal:-)

7 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 30. července 2011 v 23:32 | Reagovat

[5]: Siwo, právě proto jsem to psala. Aby jste nebyli překvapeni a zaskočeni jako já :-)

8 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 30. července 2011 v 23:33 | Reagovat

Ten dotazník bych asi zmuchlala do kuličky a hrála si s ní jako s myší! Fuj! Jak jsi sama moudře poznamenala, bohužel je dneska všechno o byznysu. Kočky, to mě žere. Jinak na blogu i v reálu mám stejně jako Ruža spoustu dotazů, proč nenapíšu knihu. A přiznám se vám, řeknu ta na plnou tlamičku: Jsem prostě strašpytel, bojím se, neumím sebrat odvahu. Ale počkejte, já to jednu zvládnu.
Jinak Edith, vůbec nemáte zač, sama jste to navrhovala, já to jenom "připomněla". :)

9 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 30. července 2011 v 23:52 | Reagovat

[2]: když jdu do knihkupectví, jsem vždy zavalena touhou tolik si toho přečíst, ale peníze dám opravdu jen na něco. A tak je to u všech lidí. Bylo by fajn, kdyby existoval nakladatel, který by vydal téměř vše a vůbec by mu nevadilo, že to koupí pouhá stovka lidí. Jenže i nakladatel nechce chodit jen s houskou v kapse :-) pro literární nadšení :-)

10 Holpetka Holpetka | 31. července 2011 v 4:36 | Reagovat

Nutnost onoho umění se prodat, není nic nového pod sluncem. Funguje to všude a ve všem. Úplně každý se musí umět prodat. Každé povolání má své zákazníky. Jen popřemýšlejte odkud vlastně přichází vaše, a kohokoliv, výplata. Ono umění, je vlastně holý fakt, k němuž nás zajímavý Editin článek přivádí. Ani to vlastně není ani tak moc o umění, ale o nutnosti.

11 Alča Alča | E-mail | Web | 31. července 2011 v 10:38 | Reagovat

Zkoušela jsem do Joty psát a poslat rukopis, ale neposlali mi ani ten dotazník...Tak to bych se asi měla jít spíš někam zahrabat, než dál živit ten debilní sen něco vydat...

12 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 31. července 2011 v 13:19 | Reagovat

Alčo, proč ta skepse? Věříte-li svému dílu, tak to výjde. Je tolik krásných knih, kteří nejsou u oficiálních nakladatelů a v síti knihkupectví, přesto jsou úžasné a lidi si je kupují. Namátkou http://www.kotkova.cz/cz/tvorba/ilustrace.Jinak na blogu dělá začínajícím autorům, kteří chtějí slyšet nezávislé hodnocení, Temnářka http://temnarka.blog.cz/1006/chybi-vam-konstruktivni-kritika-napiste-temnarce. Já jsem jí také před rokem požádala o recenzi a komentovala mi první kapitolu. Pozitivně:-). Také napsala pár článků, jak svou knihu nabídnout a vydat i třeba vl. nákladem nebo u nízkonákladovým způsobem ale s ISBN. Jeden z dílů zde http://temnarka.blog.cz/1105/jak-nabidnou-rukopis-oficialnimu-nakladateli. Až bude správný čas, vytvořte podle dotazníku, který je v článku, prezentaci svého díla a rozesílejte ho s ukázkami do více nakladatelství, které odpovídají vašemu žánru. Edith

13 punerank punerank | E-mail | Web | 31. července 2011 v 14:58 | Reagovat

Teda Edith, to je masakr, nic pro mě. asi bych potřebovala agenta, kdybych toužila něco vydat:)))
Tenhle rok budeš mít asi hustej, někde uber:) a ne na dětech:)

14 KatyRZ KatyRZ | Web | 31. července 2011 v 15:54 | Reagovat

Díky za tenhle článek. Já slíbila Kixie, která mi dělala ilustrace k pohádce pro moje holky, že se pokusím nabídnout pohádku nakladatelství. Jenže ono už jen to probojovat se dlouhým seznamem nakladatelství a zjistit, které vůbec pohádky vydává je dost náročné, natož pak obrnit se a připravit se na, to že se ti buďto vůbec neozvou a nebo ti pošlou dotazník... A to se přiznávám, že mi na pohádce až tak nezáleží - horší to bude s románem, nad kterým jsem strávila víc jak rok života a je to moje "třetí miminko".

15 Alča Alča | E-mail | Web | 31. července 2011 v 19:26 | Reagovat

[12]: Když to je právě ono - po tom fiasku s Jotou už svému dílu ani svým schopnostem nevěřím ani v nejmenším. Četla jsem mnohem lepší příběhy od mnohem lepších autorů... Nemám chuť, aby někdo rozcupoval na cucky to, co jsem psala tři a půl roku...Možná nejde o veledílo a možná prostě jen nedozrál čas něco vydat...

16 Kerria Kerria | Web | 31. července 2011 v 19:28 | Reagovat

Člověk se musí snažit prodat sám sebe skoro všude. Bohužel často platí, že když nemáš správné známé, tak to ani nečtou. A to se netýká jen rukopisů.

17 Vendy Vendy | Web | 31. července 2011 v 19:41 | Reagovat

Teda, netušila jsem ,kolik tanečků se musí provést kolem vydání knihy. Naivně jsem si myslela, že jen zkorigují text (opraví nějaké chyby), navrhnou obálku a hodí to do tisku. :-)
Ale cílové skupiny, dotazníky, sponzoři... to je síla.
Realita je holt realita. Edith, perfektní článek, dík za přiblížení zákulisí, aspoň máme nějakou představu, jak to vlastně chodí...

18 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 31. července 2011 v 20:58 | Reagovat

[14]: Katy, s pohádkami to mi povídej. Řešíme to s Nedoklubkem už přes měsíc.  Diář nebo kniha, soubor na JIP zdarma ... hledáme člověka, který se tím projektem nadchne a ne že nám bude klást podmínky a ještě to nezaplatí :-( Brouzdám po netu a hledám a hledám, které malé nakladatelství by se nadchlo pro takhle okrajový projekt. Uvažovala jsem, že bych napsalaa ministrovi Hegerovi,  jestli nechce přispět aspoň na soubor pohádek pro maminky předč. naroz. dětí na JIP. Dost černý humor. To brouzdání mi ale hodně dalo. Našla jsem pohádky pro dyslektiky. Pohádky o delfínech, skřítcích ... Mám pocit, že další měsíc mé kapesné padne na tyto okrajové knihy a zavařím pošťáka. Tyhle knihy nejsou v síti knihkupectví. Jen v-shopech. Vaše třetí miminko určitě najde cestu ven :-) Na fantasy (erotickou:-) snad najdete někoho, kdo to vydá.  Fantasy čte hodně lidí! Držím palce!!!! Díky za vánoční tvorbu pro kulíšky!!!!! :-D

19 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 31. července 2011 v 21:01 | Reagovat

[16]: Kerrio, snad to tak úplně není. V Portále se na to moje nepodívali, i když manžel zná přímo ředitele a poslal mu to osobně. Přišel jen výše zmíněný dotazník a nic víc. je to asi různé. Ale každopádně o tom, jak to prezentuji a jak tomu věřím. Jotě už jsme to podala zcel ajinak než předššlým dvěma. Najednou jsem měla pocit, že tohle je přesně pro ně :-)

20 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 31. července 2011 v 21:04 | Reagovat

[17]: Mylslela jsem si to co Ty :-) Byla jsem z toho dost v šoku a nejprve dost nesmělá a myslela si, že je otravuji. Pak mi obchoďačka jednoho nakl. řekla:  "Jen je otravujte. Oni si pijou kafíčko a těší se na dovolenou. Redaktořina je normální práce jako ostatní. Nejsou to bozi. Prdlajs dělaj. Jen se připomeňte, jestli už to četli :-) Přeháněla, ale mně to dodalo odvahy :-)

21 Arcana Arcana | Web | 31. července 2011 v 21:46 | Reagovat

Ach, sebeprezentace. Kdyby to šlo bez ní, jak já bych byla šťastná :-)
Jak by bylo šťastné celé já, protože mé pseudozlé které už zlé není nic takového nedělá. Ale to nic. Rozpolcená osobnost v praxi :-D

22 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 1. srpna 2011 v 10:54 | Reagovat

[15]: Alčo, posílám Ti emailem svou prezentaci. Oslov i Temnářku a zkus některé kapitoly víc autenticky :-) A česká autorka by mohla spíše psát o českém prostředí než VB. Ale je to jen má domněnka.

23 Janinka Janinka | Web | 1. srpna 2011 v 11:29 | Reagovat

Když to tak čtu, tak si říkám "Ještě, že neumím psát a že mě zrovna tohle trápit nemusí" :D.

24 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 1. srpna 2011 v 14:59 | Reagovat

[23]: Jo, Janinko, kdybych neměla manžela, umřela bych hlady. Realita po vydání knihy? Právě mi obchoďačka, výše zmíněná tvrďačka, napsala, že obdivuje každého, kdo se do psaní pustí, neb u nás se uživí knihami pouze deset autorů. Tak to abych začala s modlením!

25 jezura jezura | Web | 1. srpna 2011 v 16:55 | Reagovat

Moc děkuji za tyto vzácné informace. Také jsem vůbec netušila, co psaní všechno obnáší. Vždy jsem byla psavec, začínala jsem "tvořit" už ve svých 14 letech, ale jen tak. Nikdy jsem nepomýšlela na to, že bych vydala něco knižně, tak dobrá zase nejsem. Ale psaní mne baví a jsem ráda, že mě čte někdo tady na blogu nebo na Doma.cz. Občas jsem nějakou maličkost vyhrála napsáním nějakého příběhu a to mne už v mých letech dost potěšilo. Myslím, že stačí. A tobě přeji úspěch! Jsi mladá, umíš, tak si to zasloužíš!

26 Bonbón Bonbón | E-mail | Web | 2. srpna 2011 v 18:09 | Reagovat

Jaksi jsem nepochopil co to má společného s tématem týdne. Takovéto věci do výběru nepatří :-!

27 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 2. srpna 2011 v 19:19 | Reagovat

Musím souhlasit, vždyť jsem něco podobného už psala sama. :-) Děkuji za odkaz na moje stránky.

(S dotazníkem už jsem se taky setkala, ale můj nakladatel preferoval osobní setkání. Ono je to taky dost malé nakladatelství, takže si vybírá sám, podle toho, co se mu líbí. :-) )

[26]: Proč? Četls ten článek vůbec? Podle mě má s tématem společného víc, než všechny ty články typu "Tento týden je tématem reklama. No a reklama je to a to." :-D

28 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 14. srpna 2011 v 20:03 | Reagovat

Vidímt o ze školy, ze všech těch "debilních" a nic neříkajících seminárek. Knížní trh je zavelený vším možným i nemožným a nový autor prostě nemá šanci se prosadit, když není dost průbojný. A přestože originalita se cení, tak být originální je šíleně těkžké.

29 otavinka otavinka | Web | 17. září 2011 v 22:11 | Reagovat

Milá Edith, když jsem si plnila svůj sen a měla plno plánů, jak tu svou velkou knihu budu presentovat v několika městech s žijícími autory té či oné lokality, přišlo něco zcela neočekávaného, co to zhatilo. Přiřítila se rakovina a okamžitá operace - čímž veškeré plány vzaly za své.
Jediné, co od té doby mám, jsou adresy a kontakty na 150 českých autorů. :-(

30 fake rolex fake rolex | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:34 | Reagovat

Thanks For This Post, was added to my bookmarks.
http://www.theirwatches.com/

31 wedding dresses princess wedding dresses wedding dresses princess wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 15:01 | Reagovat

Q. What disappears when you stand up?
http://www.standdress.com/

32 short cocktail dresses short cocktail dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:15 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.spelldress.net/

33 clearance prom dresses clearance prom dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:28 | Reagovat

Q. If Mr. and Mrs. Bigger had kids, who would be the biggest of the three?
http://www.queweddingdresses.org/

34 cheap plus size wedding dresses cheap plus size wedding dresses | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:57 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama