Byla bych vhodnou náhradní matkou

22. června 2011 v 19:52 | Edith Holá |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
Ti, co nečetli můj článek na doma.cz si ho mohou přečíst právě nyní zde. Také mám stále v hlavě obrazy, jak napsat svou povídku o surogátním mateřství z pohledu ženy, která si nechala dítě odnosit od jiné. Povídka Až spadne poslední hvězda, konečně vysloví své přání ... je z pohledu Nikoly, matky, která se pro náhradní mateřství rozhodla a odnosila ve svém těle jiné ženě dítě.

Byla bych vhodnou náhradní matkou, ale ...

Miluji období těhotenství. Prožila jsem dvě a vždy jsem se cítila jako královna. Říkám, že těhotenství jsou má nejkrásnější období. Koktejl těhotenských hormonů mi umožňuje se cítit žensky, svůdně ... cítím se jakoby na obláčku plném štěstí. Obě těhotenství jsem byla nejzdravějším člověkem. Zvláštně chráněna i před obyčejnými virózami. S těhotenským břichem jsem tančila břišní tance a dětem uvnitř jsem zpívala. Syny jsem odrodila spontánně a rychle. Své tělo bych klidně mohla pronajmout pro cizí dítě. Mohla bych být těhotná pořád a život bych viděla stále přes růžové brýle. Plodová voda mi jde asi na mozek.

Jenže já bych to nikdy neudělala. Ani nelegálně, ani když se podaří zavést k surogátnímu mateřství zákon. Diskusi k němu otevřela exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. A nechtěla bych ani dítě, které by mi odnosila jiná žena. I kdyby splňovala všechna kritéria. Již by měla své vlastní dítě (děti), takže by netoužila si dítě nechat. Byla by zdravá a její předešlá těhotenství by byla v pořádku. Pokud by totiž své dítě v těhotenství přijímala, měla by k němu pozitivní vazbu. Těžce by se s ním loučila. Taková téměř Sophiina volba. Pokud by jí bylo jedno, co "nosí pod srdcem", tak by bylo nechtěné. A o problémech nechtěných dětí jsou stohy materiálů.

Surogátní mateřství je jev, který se děje. Nelze ho tedy už zastavit. U nás zatím není uzákoněn, přesto každý rok tajně proběhne kolem deseti surogátních mateřství. V inzerátech najdete i nabídky, že svou dělohu nějaká žena pronajme. Běžná cena je kolem tři sta tisíc. Finanční stránku tohoto počinu, který mi připomíná obchod s dětmi, mohu s klidem opomenout, protože do zákona jistě nepronikne. Náhradní matka bude spíše odměňována za ušlou mzdu pod dobu těhotenství, budou ji kompenzovány těhotenské potřeby, vitamíny, cvičení, výdaje u lékařů ..., tak je to v zahraničí. V devíti zemích je surogátní mateřství uzákoněno. Nejdelší a nejpozitivnější zkušenosti s ním mají ve Velké Británii. Zde se jim také osvědčilo, aby se matky osobně stýkaly a jejich dítě posléze neztratilo s náhradní matkou kontakt. Za těchto podmínek, bych byla ochotna připustit, že je možné, aby se surogátní mateřství umožňovalo, i když s ním bytostně nesouhlasím.

Těhotenství není jen nějaký fyziologický proces na jehož konci porodí žena dítě. Je to i psychologický proces a také sociální. Pro všechny zúčastněné tedy i počaté dítě. Když se pokusím odmyslet si to, že dítě zná hlas matky, její pohyby, možná i vůni, je ovlivňováno tím, jak se cítí a co prožívá, jestli ho přijímá a miluje nebo ne, tak také prenatální vývoj ovlivňuje charakter a temperament dítěte. Rovněž jeho zdraví, protože je živeno tím, co matka jí, co dýchá, jak dýchá. Ovlivňují ho její hormony, její krev, její případné skryté zdravotní potíže, její množství ....

Překvapuje mě, že v různých časopisech se ženy k tomu staví kladně. Dítě ze surogátního mateřství by chtěly a klidně by takové někomu odnosily. Lékaři říkají, že žena má právo na dítě. I neplodná. Medicína na to dnes má. Takže bude tvořit nechtěné děti. A co matka, která své vajíčko poskytla? Bude v pohodě, když jí jednoho dne bez devíti měsíců přistane v ruce malé miminko? O psychologii náhradních matek bylo také mnoho popsáno. není to lehké bez psychologické a sebezkušenostní přípravy. Bez pomoci i do budoucna. Já sama nevěřím, že neplodná žena se miminkem v ruce stane šťastnou a zdravě sebevědomou. Dočasně možná ano. Smíření s neplodností je u žen většinou celoživotní proces. Možná kdyby prošly tímto smířením, nemuselo by vůbec k něčemu proti řádu a přirozenosti docházet. Tady se budou medicínsky tvořit děti už od početí. ne zachraňovat třeba neodnošená miminka, co někdo považuje taky proti přírodě. jenže ona už jsou tady, hýbou se a naší povinností je jim umožnit žít, když na to neonatologie má. Surogátního mateřství sice může díky vyspělosti medicíny umožněno, ale děje se to ještě před životem oné bytosti. Krom toho může to být až tak šílené, že takové dítě, může mít až tři matky. Žena, která nemůže ze zdravotních důvodů donosit své dítě, může mít problém i s vajíčkem. Tudíž si může zažádat o vajíčko anonymní dárkyně. V lepším případě je oplodněno mužem žadatelky o surogátní mateřství. Toto oplodněné vajíčko je vloženo do těla surogátní matky, která ho za devět měsíců porodí a odevzdá žadatelce. Dítě má tři matky. Záměrně se vyhýbám přívlastkům biologická a náhradní. U surogátního mateřství dochází k narušení chápaní "biologická matka" zde je chápáno jako ta, co žádá o pronájem dělohy. kdežto ta, co dítě má v těle a porodí jej je matkou náhradní.

O surogátním mateřství se píše těžce. Radši si přečtěte mou povídku na toto téma, která je zřejmě v Čechách první povídkou k surogátnímu mateřství (zde http://edithhola.blog.cz/1102/povidka-vybrana-do-sborniku-2010). Taky jsem s ní zabodovala a dostala se do sborníku Spisovatelů na blogu.

Prosím, argumenty, že nevím, jaké to je být neplodná a toužit po dítěti, neberu. Své první dítě jsem měla ve dvaatřiceti. A už jsem ani nedoufala. Takže jsem si určitý úsek života myslela, že děti mít nebudu. Přesto bych nic nepřirozeného nepodnikla, i když mi bylo také ouvej. Podstoupila bych proces smíření se svou neplodností.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 22. června 2011 v 20:16 | Reagovat

Zajímavý pohled na věc. Upřímně řečeno, bych taky do něčeho takového nešla, představa, že mi dítě, které jsem u sebe takovou dobu nosila vezmou... Nevím. No a naopak? To je těžko říct, touha rozmnožit se je v nás hluboce zakořeněná, ale je to takové zvláštní. Najednou člověk dostane do rukou svoje díte, ke kterému vlastně nemá vybudovaný vztah, takže je skoro jako cizí. Divný pocit.

2 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 22. června 2011 v 21:10 | Reagovat

Dítě, které bych nosila, bych nikdy nikomu nedala, takže  bych nepropůjčila své tělo k tomuto. Je dost dětí, které nemají rodiče a lze je adoptovat a pokud se o tom nedohodnou oba manželé-partneři, tak ještě jsou jiné možnosti mít citovou vazbu k dítěti příbuznému či cizímu, pomáhat třeba rodině s více dětmi a být hodnou tetou a strýčkem v dobrém slova smyslu. Ony někdy děti vlastní radost neudělají, slyšíme to z mnoha stran. Kde ti rodiče udělali chybu je někdy těžké vyzkoumat.

3 Jířa Jířa | 23. června 2011 v 9:48 | Reagovat

já s tebou souhlasím. Neumim si představit, že  devět měsíců  v sobě nosí,m někoho, koho bych pak měla dát bez mrknutí oka jiné ženě. Neuměla bych to. Miminko uvnitř je pro mě něco velmi posvátného. hýčkám si je, hladím, mluvím s nima, hraju si s nima. Neuměla bych to nedělat a kdybych to děalla neuměla bych si neudělat tu silnou vazbu.Jestli bych si vzala dítě odnošené jinou matkou...nevím..Pro adopce jsem..náhradní mateřství je podobné, jen víš kdo dítě nosí pod srdcem,z části může být tvoje biologicky,a ikdyby k němu matka náhradní neměla vztah v těhotenství, dá se to napravit..

4 Lucerna Lucerna | Web | 23. června 2011 v 11:49 | Reagovat

obry clanok, moja sestra sa bude vydavat a neni si ista ci bude moct mat deti.. jej prva myslenka jasne isla k adopci :-) Kebyze cakam dieta tak aj keby som na tom sama tak by som si ho nechala :-D
Nepaci sa mi ked si moze dieta niekdo naprogramovat,ako sa to uz teraz da. Nez ma modre oci, vysku 170, sportovec atd.. Kam sme to dospeli? :-|

5 Lucerna Lucerna | Web | 23. června 2011 v 11:51 | Reagovat

Ehmm, chcela som napisat - Dobry clanok..

6 edithhola edithhola | E-mail | Web | 23. června 2011 v 13:29 | Reagovat

[3]: Jo, Jířo, nechtěné děti mohou být také v poho:-) Třeba pro deseti letech terapie :-) Napravit se dá vše :-) A jsou tzv. odolné děti. Přežijí všechno a nepoznamená je nic:-) Já nesouhlasím s variantou být inkubátorem pro cizí dítě. Dětí k adopci je dost a dost ...

7 Janinka Janinka | Web | 23. června 2011 v 13:56 | Reagovat

Nevím, jestli bych takové děťátko chtěla, opravdu to nevím. Jedno vím ale jistě, svoje tělo bych k odnošení dítěte nikdy nepropůjčila, na to nemám nervy ani žaludek.

8 Kerria Kerria | Web | 23. června 2011 v 19:53 | Reagovat

Tohle je tak citlivé téma, že si netroufám to posoudit. Na jednu stranu je tu šance pomoci dvěma ženám najednou - jedné k vytouženému miminku, druhé z nějaké svízelné sociální situace. Na druhé straně je to zřejmě obě poznamená na celý život.
Myslím si, že surogátní manželství by mělo být uzákoněno. Nepřirozenost není důvodem. Prakticky celá moderní medicína je nepřirozená.

Sama nedokážu říct, jak bych se k tomu postavila, kdyby se mě to týkalo osobně a je jedno na které bych byla straně. V mém životě už jsem párkrát musela slevit ze svých zásad. Spekulovat "co by, kdyby" jsem si odvykla. Ve skutečnosti nikdy dopředu nevíš jak se zachováš tváří v tvář problému.

9 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 25. června 2011 v 19:22 | Reagovat

[8]: Uzákonění je každopádně nutností. Za rok se jich u nás provede tajně kolem deseti. Jak jsem psala pod povídkou. Povídkou i tímto článekme upozroňuji na to, že nejlepší variantou je, aby dítě znalo obě matky. Aby náhradní se z jeho života nevytratila. Tak je to již dvacet let ve VB. Tam s tím mají takhle dlouhou zkušenost a nejpozitivnějším řešením je, že dítě se zná se svou tetou nebo kojnou ... A později se dozví, jak to bylo. Je to stále stejný princip, o který mi jde. Dítě má znát své kořeny. Biologické při adoprci nebo pšstounské péči a v tomto případě ženu, která ho odnosila, i když geny jsou po mámě, která ho vychovává. V životě se mají vídat.

10 stefa stefa | E-mail | 7. července 2012 v 8:25 | Reagovat

Já osobně nyní procházim obdobím kdy mi náhradní matka nosí dítě.Je to peo mě moc těžké období kdy jsem pouze čekatelka ale myslim že to nic  nezmění na mých citech k miminku když ho dostanu do ruky.Mám velké problémy a starosti protože se v naší zemi nikdo nechce postavit k tomuto mateřství čelem.Náhradní matky nás vydírají jak psychicky tak finančně bohužel je to tak.Můj názoe na tento článek je že by měla každé téma a diskuzi založit osoba které se dané téma týká aby mohla soudit pocity a předsudky druhých. :-!

11 edithhola edithhola | E-mail | Web | 7. července 2012 v 9:49 | Reagovat

[10]: Děkuji za Vaši upřímnost. Napsala jsem Vám odpověď emailem. Edith

12 mother of the bride suits mother of the bride suits | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:16 | Reagovat
13 cheap mother of the bride dresses cheap mother of the bride dresses | E-mail | Web | 2. května 2013 v 8:10 | Reagovat

Q. When do you stop at green and go at red?
http://www.threedress.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama