Dejte svému dítěti jméno Matěj

21. května 2011 v 13:44 | Edith Holá |  Pohledy z mateřské dovolené, dnes už jen z mateřství
Král Matěj je i nějaká dětská pohádka

Dejte svému dítěti jméno Matěj a nestačíte se divit. Jestli doteď byl váš život s prvním dítkem na mateřské dovolené samá změna, spousta emocí a málo času zbývalo pro vás, tak máte smůlu, bude hůř. I přestože se říká, že druhé dítě je klidné, statické a v pohodě. To třetí ano, ale musíte matějovské uchopování světa nést jako těžkou pohodu, jinak budete savovat třikrát denně, malovat stěny každý víkend, až zešílíte. Stíhali jste doteď uklízet a chcete, aby tomu tak bylo i s dalším dítětem? Tak mu nedávejte jméno Matěj. Chcete se v životě více chechtat na plnou pusu, pojmenujte naopak svého syna Matěj. Ale nesmíte se divit, že se také budete více rozčilovat. Náš dvouletý synek Matěj, benjamínek, je hoden svého jména.


Setkala jsem se díky staršímu synovi Kubíkovi už s pár chlapečky, kteří se také jmenují Matějové a všichni byli stejní jako náš Matěj. S věkem ještě veselejší, zkoumavější a hlavně vynalézavější. Matýsek je dítě s andělským obličejem a úsměvem, že by mu člověk vlepil tisíc pus, jenže s ďáblíkem v těle. Jeho uchopování světa je odvážné, kaskadérské, ... nezničitelné. Všechno okolo je ale zničené. I my a brácha. Myslíte si, že náš druhorozený seděl někdy ve vysoké jídelní židli jako všechna batolata? Ne. Okamžitě se v ní naučil stát, i když to do té doby neuměl. Zhůry je svět nejhezčí. Jeho šplhání do výšek bez jakéhokoliv pudu sebezáchovy trvá stále. Rozený sebevrah.

Kdysi nám oděťuchované návštěvy záviděly, jak s Kubou udržíme čistý byt. Neměla jsem s ním problém. Nechápala jsem, jak tedy může být jinde nepořádek. Dnes? Po dvou letech s Matejěm mě drží nad vodou jen heslo dětských terapeutů: bordel v bytě - zdravé dítě. Bohužel nikdo neřeší, jestli jsou ještě zdraví rodiče.


Někdy jsem nad věcí. Nebo rezignovaná? Hlavně že jsou děti v pohodě. Jindy soptím a vybuchuji jako sopka. Vyhrožuji, že se odstěhuji, protože není nic horšího než mít tři chlapi v baráku. V obýváku a kuchyni už není ani jedna stěna nepočmáraná. Asi andělka Čmáranice, říká Kuba. Má cenu malovat, dokud nedostane Mates rozum? Ale dostávají Matějové vůbec někdy rozum? Nejhorší je, že to, co Kuba neuměl a ani ho nenapadlo, už vesele dělá s Matějem. Pomaloval stěnu do prvního patra. Nedávno jsem podlehla Matýskovu přání a na dveřích do koupelny máme mnoho obličejů Pipi punčochaté. Naštěstí já rozum mám (snad), takže je to aspoň omyvatelnou fixou. Pipi punčocha rozveselila příchod do koupelny, tudíž ji tam


ponecháváme. Nikdy nesmím na jeho dohled nechat skleničku s pitím. Jenže to by Kuba vůbec nemohl pít. Takže vždy se nějaká nedopitá najde. Matěj zásadně dělá koktejly. Třeba jogurt přidá do skleničky s džusem. Mňam, mňam. S Jupíkáma dělá cestičky po podlahách. Maluje labyrinty. Než to zjistíte, stihne to zaschnout a pak už stačí jen si na to stoupnout a na ponožkách to roznést všude. Báječně se to lepí.
Chleba ve videu, DVD v šuplíkách mezi oblečením, v lednici hračky, ovladače v koši to je u nás běžné. Už jste někdy viděli CD upečené v mikrovlnce? My ano. Než jsme stihli pochopit, že ani já, ani manžel nepustil mikrovlnku a že se tudíž v ní netočí něco k jídlu, bylo pozdě. Táta právě přišel o své nové CD k narozkám. Vypadalo jako s abstraktním designem.

Zatímco Kuba se rozmlouval na leporelech s dopravními prostředky, tak Matěj je ukázkové dítě, co bučí, dělá gagaga a pí píp od roka. Zvířátka miluje. Opičáka nejvíc. Asi na roce viděl opičáka i v obrázku svaté Terezie z Avily. Stále tuto knihu vytahoval z knihovny a dělal přitom patřičné opičácké zvuky a plácal se po temeni. Snad i svatá Terezie v nebi se smála.

V kočáře jsem seděl jen vyjímečně:-)

Když je krásně jako dnes, tak chodíme z obýváku rovnou na mini zahrádku bosi. Před chvíli jsem volala Matýska, ať se jde podívat na housenku. Sedl si k ní na bobek a s úsměvem ji pozoroval. Než jsem pochopila, že na ní čůrá. Nikdy nevím, jak bude uchopovat a poznávat svět můj druhorozený za sekundu. U Kubíka jsem 99% předpovídala. U Matěje předpovím jen to, že každou sekundou se může stát cokoliv, co by mě ani nenapadlo. Tak jsme pozorovali, jestli to housenka vydejchá. Asi za dvě minuty, obživla a z kaluže čůránků se pomalu soukala ven. Soudím dle výrazu Matěje, že velmi litoval, že vyčůral vše naráz. Taky nedávno Kuba odhalil, že Matěj čůrá do flašky Kubovy oblíbené citronové mattonky. Kdyby na to nepřišel, kdo ví, kdo by to vypil. Ale prý batolecí moč je zdravá.

Máma říká, že Kuba je její srdíčko a já její šperk :-) Máminy náhrdelníky jsou i moje :-) Poslední dobou nosím i culíček jako maminka


Holky na můj pohled a dlouhé řasy letí odmalička. Tak co holky?!
Kytičky mi nosí kluci oba. Pořád. I cestou na nákup. Matýsek snad ještě víc. Jeho bude jednou žena milovat. Právě mi přinesl otrhané pivoně. No nic. Stejně jsem je chtěla ostříhat, neb jsme všichni alergici. A hned za to chce pod deku. To je jeho mantra po celý den. Pod deku s čajíčkem a maminkou. "Cajicek. Pod deku, mami"
Omlouvám se, ale pivoně právě skončily zastrkané v notebookové díře po straně. Ani jsem netušila, že je tam nějaký otvor. Kristepane, to je na USB. Musím to jít něčím vydolovat.

Bodypainting, nahota a holínky to je má domácí pohoda :-)
A intelektuál jsem taky jako celá rodina :-)


O tančícím Matějovi "Dáda? To bych kdysi nedala"
Úsměvy pro které nejen máma udělá vše zde
Čtenáři tělem i duší (na videu první fotce Matěj, na druhé fotce vedle Kubíka)
Matěj miluje deštivo Barvy deště
o vývoji řeči obou synů v článku Olympiádník za Češtinu

Chceš šneka?

Mami, je to prso?


Jsem i rarášekMáminy zlatíčka 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 21. května 2011 v 14:14 | Reagovat

No ještě že vy ženské máte něco navíc. Já obdivuju, že jsi ještě duševně zdravá a Matěj ještě žije. U mně by to asi dopadlo mou doživotní internací na psychiatrii a jeho těžkým zraněním. Myslíš, že Ježíš měl na mysli Matěje, když říkal: „Nebudete-li jako tyto děti, nevejdete do království nebeského!"???? Já furt nemůžu pochopit tvrzení některých matek, že děti jsou radost.

2 punerank punerank | E-mail | Web | 21. května 2011 v 14:52 | Reagovat

Tak mi řekni, jestli jjménem děcku udáváme rysy nebo mu s předtuchou vybíráme jméno, ale často pak vlastnosti u lidí stejného jména sedí!
Já se směju a směju, až je mi den krátkej! Ty už uneseš i tohle, viď?
Maaamiii, maaamiii, vem mě do zoo!!!

3 edithhola edithhola | E-mail | Web | 21. května 2011 v 15:47 | Reagovat

Davide i Punerank, vždy si budu myslet, že děti jsou sebedestrukce ženy. Jenže přijde příroda, hormony a prostě rozum ženy převálcují :-)

4 Hope Hope | Web | 21. května 2011 v 16:08 | Reagovat

já bych řekla, že z toho yvroste, neboj ;o) mám kamarády Matěje a všichni z toho vyrostli ;o)
on vypadá jako andílek, je k sežrání =o) tím, co jsi o něm napsala mi strašně připomíná moji nevlastní dva a půl roku starou sestřičku Terezku...na ni se člověk podívá a musí ji milovat, ale když začne řádit, tak to stojí za to =o)
jak máš tu fotku, kde je v oranžovém, tak mi připomněla Flynna Rychlíka z Na vlásku =o)

5 Janinka Janinka | Web | 21. května 2011 v 16:24 | Reagovat

Tak si takhle čtu tvůj článek, chechtám se jako blázen a najednou slyším ťukání. To manžel z ložnice, kde se snaží uspat našeho Matěje. Ťukání znamená, že to nejde, takže seberu noťas, jdu za nima a muži povídám "Poslouchej, tohle prostě musíš slyšet". No a on chvíli poslouchá, vytřeští oči, začne do mně naoko bušit, co že jsem to měla ze blbej nápad s tím Matějem :D.
V kočárku nám tedy sedí rád a ve stoličce taky, protože ví, že dostane něco na zub - je totiž všežravec a manžel říká, že kdyby mu někdo naservíroval h...o, tak ho snad sní taky... 8-O Ale jinak je to živelná pohroma, fakt to sedí...

6 Jasmína Jasmína | Web | 21. května 2011 v 16:27 | Reagovat

Tak to je teda roztomilé dítko ;D. Matějové, to jsou čísla

7 Alisa Alisa | Web | 21. května 2011 v 17:10 | Reagovat

[1]: To ani ja nechápem . Hoci moja nevlastná mamka tiež nechápala a už čaká druhé . Na druhej strane sa ale priznala, že už si našla opatrovateľku, pretože ak to nebude tiché a slušné dievčatko, nemôže to zvládnuť . :-D
Nikdy som neverila na to, že meno ovplyvňuje našu osobnosť . No jo, nikoho s menom Alisa ale nepoznám, takže nemám veľmi s čím porovnávať . Ale napríklad na Matějov to sedí (a na Miškov, Miškovia sú jednoducho trošku iný) . Tiež ich zopár poznám a neboj sa, on z toho nikdy úplne nevyrastie . Nebude už síce čmárať steny, ale budete ho naháňať a odháňať od dievčat . ;-)
Inak môj bráška je podobný . Napríklad sme boli v reštaurácii a do svojho mojita začať strkať hranolky... A ešte to potom nadšene pil . Až na to, že u nás vždy boli tvrdé pravidlá . Stenu by si pofarbiť nedovolil; to vie, že by mal prúser .
Môžeš ho odo mňa pozdraviť, že má do života jednu veľkú faninku . :-)

8 Dubious cat Dubious cat | Web | 21. května 2011 v 18:11 | Reagovat

ač chápu, že jsou tý jeho vylomeniny pro tebe jako matku úděsné, mě to pobavilo:) Budu si pamatovat, že Matěje mít nebudu, i když, alespoň máte nějakou srand,u lepší než apatické šedé myšky :)

9 Kerria Kerria | Web | 21. května 2011 v 19:57 | Reagovat

Ať je Matěj jakej je, je vidět, že vám prosvítil život a že si to s ním užíváš. Jinak bys neměla fotograficky zdokumentované všechny jeho rošťárny.

10 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 21. května 2011 v 21:16 | Reagovat

[9]: Ano, prosvítil. To je správné slovo. On prosvěcuje vše právě zkoumáním. A všechny lumpárny nafocené nejsou, protože u 90% musím zasahovat ihned:-)

11 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 21. května 2011 v 21:20 | Reagovat

[7]: Matěj do pití strká cokoliv. S pitím je to prostě pořád na hlavu a to hlídám ostřížím zrakem, aby nebylo nikde nic nedopitého. Mylsím, že z toho Matějové nevyrostou. Jen trochu:-) Kdokoliv ho vidi a slyší jeho bujaré "ahooooj" na celý obchod, hospodu, bar, tak si ho zrakem přeměří a pak dodaj: No s ním si užijete. Vidím ho, jak má v uchu náušnici, kolty proklatě nízko a svým pohledem a úsměvem balí jednu slečnu za druhou. :-D

12 Mami Mami | Web | 22. května 2011 v 0:10 | Reagovat

:-)

13 Arcana Arcana | Web | 22. května 2011 v 0:53 | Reagovat

Jéje, takže ,,Matěj" škrtám. Co holčičky? Máš nějaké zlobivé holčičí jméno, ať si ho kdyžtak taky mohu vyškrtnout? :-D

14 KadetJaina KadetJaina | Web | 22. května 2011 v 17:36 | Reagovat

[13]: Hmmm, Tereza? :D

Malá sestřenka Nela je zase hrozně žravá. Člověk jí na ruce ukazuje pulce, ani se nenaděje a pulec je sežrán 8-O Občas si říkám, že děti jsou geniální stroj na zničení zdravého rozumu. Ale až to vyroste, bude nás to všechny živit a vynahraděj to :-D

15 callim callim | 23. května 2011 v 11:53 | Reagovat

[14]: Adélky jsou celkem šídla, ta moje (20 měsíců) mi tedy dost připomněla Matýska :D :D Ale zlobit se na ni nedá ani když počmárá sněnu a dveře, protože ona je z toho tak nadšená a každé návštěvě to ukazuje. Takže i přesto, že je to andílek s velkým ďáblíkem v těle, tak bych ji nevyměnila za nic na světě a ublížit bych jí taky nikdy nemohla. Kolikrát jí jen vyhrožuju, že dostane na zadek, ale skutek utek :D Usměje se, hodí očka a jste celá její :D

16 inexpensive wedding dresses inexpensive wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 13:43 | Reagovat

A. Swimming trunks.
http://www.standdress.com/

17 plus size wedding dresses plus size wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:07 | Reagovat
18 unusual wedding dresses unusual wedding dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:38 | Reagovat
19 plus size bridesmaid dresses plus size bridesmaid dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:53 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.queweddingdresses.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama