Proč zachraňovat děti už mezi 22. až 24. týdnem?

17. dubna 2011 v 23:45 | Edith Holá |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
Z mých článků na téma, od kdy zachraňovat nedonošené děti, jasně vyplynulo, že každý má právo na život. Předčasní rodiče za své děti bojují a prosí o jejich život mnoho dní i mnohdy několik měsíců. Je to situace, kterou si nikdo nepřeje a ani rodiče těchto křehkých miminek si to nepřáli. Odborná diskuse na toto téma se vede nejméně od roku 2005. Naše neonatologie je na špičkové úrovni. Nejnižší hranice viability plodu si schválili v Japonsku na 22. týden. U nás se hranice záchrany nedoklubíček chce posunout až na 25. týden. Ministr zdravotnictví argumentuje hlavně šetřením. Budeme tedy šetřit na bezbranných. Když jsem si přečetla pár článků od ledna tohoto roku, kde byly výroky ministra k neonatologům a k lidem s postižením vycítila jsem za tím mnoho emocí až křivd. Pan ministr se zlobí, že neonatologové jsou vlastně nevděčníci. Jejich obor dostával roky nejvíce peněz ze státní kasy, a přesto si dovolili být nevděčnými a zapojili se do výzvy Děkujeme, odcházíme. Také jsem z jednoho rozhovoru vycítila, že se vlastně zlobí, že si vedou o záchraně nedonošených dětí odborné diskuse. Bez něho. Ale kdo jiný by je měl vést? Pan ministr není neonatolog. Jeho věty se hemží slovy postižený, hluchý, slepý ... Předem se omlouvám zmíněnému politikovi, ale po přečtení rozhovoru s ním, jsem si myslela, že čtu věty nějakého dlaždiče nebo desítky let staré. Člověk je člověkem, i když má nějaké postižení. Mluvíme tedy o člověku s ... postižením, se zrakovou vadou, s ADHD atd. Hluchý, slepý to jsou slova z doby totáče. Pane ministře, prosím, bežte znovu studovat a nejen etiku. Sama nemám čas vám psát, jak se tato postižení a lidé s tím kterým postižením označují. Určitě ne tak devalvujícími slovy.

Týden nosím s sebou petici za záchranu nedonošených dětí už od 24. týdne a pokouším se nasbírat co nejvíce podpisů. Setkávám se s rozličnými názory. Tam, kde si myslím, že podepíší bez problémů, nepodepisují. Tam, kde se obávám, že mě rovnou pošlou pryč sic s omluvným výrazem, tam podepisují. Nejtvrdším oříškem jsou právě lidé, kteří pracují ve zdravotnictví. Nejdříve jsem tomu nerozuměla. Předsedkyně Nedoklubka mi však pomohla se zorientovat. Tito lidé se právě nejvíce pohybují mezi lidmi, kteří jsou tzv. mimo normu, kteří žijí s jakýmkoliv postižením a handicapem byť minimálním. Když jsem jejich argumentaci o kvalitě života začala naslouchat, pochopila jsem, že právě je žádné příběhy maminek s miminky do dlaně za srdce nechytnou. Vyprávět jim o tom, že právě nedonošené děti a děti s postižením často dostávají jeden hormon navíc a to hormon vnitřní radosti, jim sice vyloudilo úsměv na rtu, ale dál mluvili o kvalitě života. Příběhy rodičů, kterým takový človíček naplňuje život, dává jim sebepřesah a učí je pokoře, je nechaly klidnými. Názor, že denní rehabilitace a boj o jejich zdraví vyvažují kulíšci svým rodičům právě úsměvy, věčným úžasem nad vším a radostnými kukadly, jim vyzněl jako "přiblblý optimismus". Ani to že nedonošené děti často během pár let doženou své donošené vrstevníky a přes 60% jich je zcela zdravých je také neponouklo ke změně názoru.

Na lékaře, ostatní zdravotní personál, ale i psychology a třebas logopedy se musí lékařsky racionálně. To, že česká neonatologie je na špičkové úrovni, vědí a jsou na to pyšní. Záchrana každého života je i jejich výhrou. Zatímco pár desítek let zpátky by dítě o hmotnosti 1500 gramů nepřežilo nebo s těžkou mozkovou obrnou, tak dnes zachraňujeme miminka okolo 500 gramů. Inkubátor s inhalací kyslíku bylo asi tak vše, co se pro předčasně narozené dříve mohlo učinit. Neonatologie je dnes na takové úrovni, že s klesající mortalitou (úmrtností) klesá i morbidita (nemocnost). Jednodušeji řečeno: intenzivní péče je poskytována všem, takže ti, co by bez ní zemřeli, přežijí s postižením, ti, co by bez ní přežili s těžkým postižením, mají postižení lehké a ti, co by bez ní přežili s postižením lehkým, přežijí jako zdraví. Gaussova křivka se prostě celá posouvá doprava, řekl pro Neviditelného psa MUDr. Jiří Kilian. Takže pokud se bude medicína a zvláště tedy neonatologie rozvíjet dál, mít nové a lepší zkušenosti v boji o život křehkých miminek s nižší a nižší gestací 22. až 24. týden, bude šance, že se bude stále více dařit zachraňovat i ty, co by se dnes ještě nezachránili a ti, co by žili s nějakým postižení, budou zdraví. Tak tohle na odborníky zabírá. Vždyť podepsali Hippokratovu přísahu, že budou léčit a zachraňovat životy. A nejsou Bozi, aby věděli, který týden a které dítě bude žít s postižením a které ne. A nikdo z nich ani z nás netuší, proč si která duše musela na svém počátku tohle vytrpět, co jí to mělo naučit a co jeho rodiče. Příběh duše je pro nás často nepochopitelný. Nikdo s duší nehovořil, tak nemůže říci, proč si tohle na světě měla odžít a my s ní.


Pro ty, kteří také nesouhlasí s tím, že by se předčasně narozené děti měly zachraňovat paušálně až od 25. týdne, jak prohlásil ministr, o.s. Nedoklubko už připravilo i papírovou petici. Internetová má už přes osmnáct a půl tisíc podpisů, ale pro vládu má pouze orientační hodnotu. Prosím, pokud máte možnost sehnat nějaký podpis, vytiskněte si papírovou a s podpisy ji poté zašlete zpět Nedoklubku.

Triptych mých článků k předčasným rodičům a jejich kulíškům:
Zmarchrob je novým poradcem ministra zdravotnictví - 3. díl - o tom, co cítí kulíšci a jejich rodiče


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 17. dubna 2011 v 23:54 | Reagovat

Děkuji. Já bych zachranovala všechny děti když už se narodí. Je to živý tvor nemůžou se přece jen tak dívat jak umírá a nedělat nic.

2 Alisa Alisa | Web | 18. dubna 2011 v 0:02 | Reagovat

[1]: Súhlasím... Ale myslím, že som sa už raz dostatočne k tejto témy vyjadrovala . Ja podpíšem hocičo a pôjdem protestovať hocikam, ak to má pomôcť .

3 Hope Hope | Web | 18. dubna 2011 v 0:13 | Reagovat

je zajímavé a smutné, že šetří na těch, na kterých se šetřit nemá nebo by alespoň nemělo! kdyby si páni politici snížili platy alespoň o pět procent, tak by na tom stát byl hned líp, dobře, nejspíš přeháním a nebyl, ale daly by se ty peníze využít užitečněji, třeba právě na záchranu malých bezbranných tvorečků, kteří měli tu smůlu a narodili se příliš brzy
zastávám už několik let názor, že každý má právo na život, ať už je šance na přežití jakkoliv malá

4 signoraa signoraa | Web | 18. dubna 2011 v 9:00 | Reagovat

Na tom všem mě zaráží, že sloučasný ministr zdravotnictví je lékař. A slova přísahy Spondeo et polliceor (Přísahám a slibuji) už jsou pro něj prazdným pojmem.
Internetovou petici jsem už podepsala a odkaz jsem rozeslala mnoha dalším lidem.

5 summer casual dresses summer casual dresses | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 8:19 | Reagovat

Very Interesting Post! Thank You For Thi Information!.

6 evening dress evening dress | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:52 | Reagovat

Great post, great topic, I am always amazed by this.
http://www.spelldress.net/wedding-dresses-princess-wedding-dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama