Ohýbání hřbetu před ...

17. dubna 2011 v 9:52 | Edith Holá |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
Ještě po týdnu mám z jednoho článku v Respektu stejné emoce, jako když jsem ho četla. Možná dokonce větší. Když jsem ho převyprávěla manželovi, tak jsem pro absurditu strachu z autorit a lží nebo mlžení tělem proběhly emoce nevídaného druhu a nevídaných rozměrů. Každopádně se domnívám, že je to specialita českých lidí, protože jsme žili dlouhodobě v totalitě a bájením nebo milsordnou lží jsme se naučili fungovat. Často si ani neuvědomujeme, že tak jednáme nebo mluvíme. Prostě neumíme se psotavit čelem k tomu, co děláme a proč jsme tak učinili. Zvlášť když před námi stojí autorita, která dokonce může ovlivnit náš život třeba sponzorským darem. Manžel si myslí, že je to tak všude na světě. Před sponzory se musí ohýbat hřbet. Není to partnerský vztah. Jejich peníze potřebujeme k lepšímu provozu nebo právě k lepší kvalitě života dětí v dětských domovech. Nechce se mi ale věřit, že k tomu patří jakékoliv praktiky. Zastrašovaní a pod. Manžel argumentoval, že zřejmě ano, ale vzpomněl si na filmy anglické z dob ix let zpátky, kde byly ukázány, jak se fungovalo v pasťákách a v sirotčincích . Z vlastní zkušenosti bych nemusela chodit do Anglie padesátých let. Vždy když k nám někdo přijel, do naší adoptivní a pěstounské velkorodiny, tak jsme také mlčely na otázky, jestli nám je doma dobře, jestli nás někdo trestá a pod. Neseděla vedle nás teta ale máma, která si nás dobrovolně vzala.

Dětský domov v Jemnici se vloni chystal na návštěvu první dámy. Nadace Livie a Václava Klausových sponzoruje dětské domovy, tak se muselo ulízet víc než jindy. Jemnické děti musely doslova piglovat vše uvnitř i okolo dětského domova. Např. za pomocí šroubováků čistily chodníky. Jeden z obyvatelů, Gracián Svačina, začínající žurnalista, si udělal ironickým článkem v časopisu pro dětské domovy Zámeček z úklidu srandu.

Za článek byl odměněn výhružkami o vyhazovu z dětského domova. Argumenty? Ředitel jiného dětského domova napsal do stejného časopisu, že Gracián si neváží toho, co pro něj dětský domov udělal, že díky nim studuje VŠ. V dětském domově vyrostl za státní peníze a z peněz daňových poplatníků ... A zeptal se, co bude jednou z takového člověka? Moje adoptivní máma vždy argumentovala tím, že si nevážáme čistého ošacení a vzdělání, které nám dala.

Za vším je tedy strach o budoucnost takového nevděčníka. Gracián ublížil i své paní ředitelce, když její touhu mít naklizeno před velkou návštěvou, popsal. Doslova si myslí, že ji zesměšnil. Najednou po několika měsících napsali i jeho kamarádi z dětského domova proti Graciánovi protest a otiskli ho v Zámečku.

Když novinář Respektu dorazil na ohlášený rozhovor s dětmi, tak seděly všechny připraveně kolem tety - vychovatelky. Mluvila jenom teta. Mluvila za děti a opakovala věty z dopisu a své vyjádření k němu. Chichotající děti se ztišily, až když novinář položil otázku: Není to příliš silné organizovat hromadný odsudek kamaráda? Promluvila opět teta Andrea, že nic neorganizovalaa dokonce říká, že za ní děti samy chodily. Děti mlčí. Nakonec se novinář zeptá, jestli je mezi dětmi někdo, kdo opravdu za tetou sám přišel. Teta ukáže na jednu dívku. Dívka řekne, že ano, ale na další otázky mlčí. V tom se otevřou dveře a jiná teta mluví o tom, že děti už jsou unavené. Je to povel, aby odešly do svých pokojů. Na odchodu se bratr Graciána a jedna z dívek odváží říci, že Gracián měl pravdu, že jsme uklízely až moc, ale nelíbilo se jí, že v článku byla sprostá slova. Proto chápe tety, že je to naštvalo.

Obraz mlčících dětí, kteří nesmí mít svůj názor ze strachu, co by bylo ... Jak známý obraz z mého dětství, ale jak je vidno takové obrazy mohou být viděny i v tolika let svobodné zemi.

Vůbec nechápu, proč se ředitelé a vychovatelky nepostavili čelem za své rozhodnutí. Mohli si naopak Livii Klausovou ještě více naklonit a dostat tak případný sponzorský dar, bez něhož se neobejdou. Kdo by neuklízel, když má přijet návštěva, která jezdí jen zřídka nebo dokonce třeba i jen jednou za život? Přeci všichni. Není to pro dokonalost, abychom svůj domov udělali krásnějším a voňavějším. Je to přeci úcta k vzácné návštěvě. Kdyby tohle řekli, mohla být celá kauza smetena a první dáma poctěna.

Neumí se jen Češi postavit čelem k tomu, co nařídili? Nebo je to obecná vlastnost lhát a zastrašovat druhé, dokud to nepraskne a teprve, až když někdo ukáže tu trapnost ve světle, tak se začnou nějak ospravedlňovat?

Potom, co otiskl Respekt vloni Graciánův podle mě ironicko-hořko-smutný fejeton, tak mu zavolala sama první dáma. Divila se, proč Gracián takhle očerňuje dětský domov zrovna v době, kdy tam byla na návštěvě. Gracián jí prý skočil do řeči, že článek nepochopila, že nebyl proti ní. První dáma se rozčílila, jak někdo může říci, že něco nepochopila, když ona je první dáma.

Nejsmutnější na tom je, že v dětském domově pobyla hodinu. Na vycíděné pokoje a krásně uklizenou zahradu se nešla ani podívat. Shlédla připravené pásmo, vyslechla si naučené věty, čím děti chtějí být ... a se staženými neprůhlednými okénky zase odjela. Shodou okolností jsem o víkendu byla poprvé navštívit svou nevlastní sestru v dětském domově rodinného typu. Proč odešla z naší adoptivní rodiny, mí čtenáři vědí. Okoukla jsem všechno a na terase jsme si dali kafe. Možná děti dětského domova by spíše uvítaly dát si colu a jen tak podebatovat. Za velké uklízení si zasloužily víc:-) a ne stažená okénka u auta. Jenže bonton první dámy tohle nedovoluje. Nebo první dáma sama? Vždy je všechno o lidech.

Doufám, že po tomto mém článku, nepřijede první dáma k nám. I přestože jsou mi vládní činitelé i první dámy ukradené, tak kdyby měla přijet, tak stříhám naši zahrádku i nůžkami, aby vypadala úžasně.

______________________________________________________________________________________________________________
Respekt 15/2011 "A pak to Gracián napsal" (starý článek o jednom dni "Návštěva paní prezidentové" od Graciána Svačiny je v Respektu 42/2010)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 byelle byelle | Web | 17. dubna 2011 v 11:17 | Reagovat

Ahoj :) Zvu Te na svůj růžový,holcici blog :) Je tam spousta rád,módních tipu,a mých kreseb(díky nim mám na fb fanclub)Rozjela se u me megasoutez.A Každý týden vybiram jednoho pravidelného návštěvníka,a kreslím ho ZDARMA :www.byelle.blog.cz

2 pavel pavel | Web | 17. dubna 2011 v 11:23 | Reagovat

Totalita zanechala v lidech hluboké následky. Ale někdy je vidět zase jiný extrém, se kterým setkávám tady v Německu. Příliš tolerantní výchova vede děti k tomu, že jsou drzí a nezarazí se ani před tím, zejména ve skupinách, terorizovat dospělé. ;-)

3 adaluter adaluter | Web | 17. dubna 2011 v 11:42 | Reagovat

Tak tohle asi bude fungovat vždycky, přinejmenším do doby než vymřou všichni pamětníci předchozí éry a jejich děti a děti jejich dětí, které ještě budou ovlivněné výchovou ve znamení uctivé hrůzy z autorit. Já sama, ač dospělý člověk, svéprávný, myslím, že přinejmenším průměrně inteligentní, jsem z autorit "podělaná" pořád a to už ani neříkám, kdo všechno, je pro mě v danou chvíli autorita. Pravda je, že možná právě na naši směšnou ustrašenost, některé děti reagují zcela opačně, naprostou neúctou k autoritám, školou počínaje, zákonem konče (tím teď nemyslím tebou popisovaný případ). Potěmkinovy vesnice u nás budou existovat ještě dlouho, svoboda kterou údajně máme, nedorazila do uzavřených organizací s mocenským charakterem a lidmi, kteří nespadli z nebe, ale žili v minulosti a přinesli si z ní zákonitě své chování. Stejně jako každý z nás. :-?

4 Janinka Janinka | Web | 17. dubna 2011 v 14:04 | Reagovat

Takové jednání je všude a nemusí se jednat jen o sponzorské dary, ale třeba o obyčejnou pravidelnou mzdu. Pamatuji si, až moc dobře, jak za mého působení v jedné společnosti, jejíž praktiky neměly daleko k týrání, se před každou návštěvou vrchnosti muselo uklízet tak, aby se dalo jíst ze země. Delegace přijela, pokaždé něco našla, udělala bububu a bylo vymalováno, odnesli to všichni a vrchnost si mnula ruce, jak si při té příležitosti ulevila, protože doma řvát nemohla, jak vyhazovem pár lidí ušetřila hodiny a jak díky tomu bude mít o pár set tisíc víc naditou svou kapsu. Dnes jsou takové praktiky jako mor, šířit strach, aby...

5 Slunďa Slunďa | Web | 17. dubna 2011 v 14:05 | Reagovat

Článek jsem nečetla, ale z toho, co píšeš, mě napadl ještě jiný pohled na věc - nemusí to být jen o ohýbání zad a přetvářce, může to být jen o jednoduché primitivní snaze jednoho začínajícího žurnalisty, který dostal příležitost se ukázat - upozornit na sebe. A tak napsal článek a vůbec nepřemýšlel o tom, co článek spustí. A přístup v DD? Co když to je jen o tom, že celý ansámbl se snaží dělat vše pro děti a pak přijde jeden "nevděčník", který si na jejich účet napíše článek? Když emoce zakryjí rácio, tak prostě nepřijde ta myšlenka, která napadla tebe ... "ano, udělali jsme generálku z úcty k paní Lívii". A Gracián? Pokud očerňuje DD a nemyslí v souvislostech ... asi mu nedošlo, že každý peníz pro DD navíc, je přínos pro rozpočet DD, ze kterého se financují projekty a akce pro děti... Postavila bych no "na druhou stranu" - vlastně všechny, co chtějí jen kritizovat a ne budovat, aby se ukázali.. 8-)

6 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 17. dubna 2011 v 18:46 | Reagovat

[5]: Ano, bez emocí se to mohlo takhle postavit. Sponzorský dar potřebujeme pro vaše aktivity, lepší vybavení atd. Velkým úklidem jsem uctili naši případnou sponzorku. A ty prosím napiš článek, který bude mít v sobě to, že si ji vážíš, že tato nadace dětským domovům pomáhá. Každý pigluje, když přijde vzácná návštěva. Oni to takhle nepostavili, ale hrozili vyhazovem a spunktovali spolubydlící proti němu. Donutili děti, aby i před novinářem hrály tuto hru. Zachovali se víc nepatřičně, než mladík, co napsal ironický fejeton. Ukázaly dětem dost nešikovný model, jak se zachovat, když se nám něco nelíbí. Praktiky, které jsou právě u nás dost normální a považovány za normální :-(

7 inexpensive wedding dresses inexpensive wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 12:46 | Reagovat

Q. What do you get when you put a fish and an elephant together?
http://www.standdress.com/

8 plus size mother of the bride dresses plus size mother of the bride dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 4:58 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama