Fialová barva je královská

17. dubna 2011 v 19:25 | Edith Holá |  Téma týdne
Barvy mají svá poselství. Barvami se dá léčit. Pokud rozumíme barvám, můžeme si jimi podpořit psychiku a duchovní růst. Mnozí z nás to dělají intuitivně.

Neoblékám barvy podle nálad. Ale podle období, v nichž se nacházím.

Když jsem opustila svůj domov a vrhla se do víru života. Začala jsem jako mnoho náctiletých nosit na sobě jen černé barvy. Černá je elegantní a prakticky vždy vypadáte dobře, společensky ... Ale čeho je moc, toho je příliš. Taky si černým oblečením zakrýváte všechna centra. Tělo nedostává energii. Pokud nosíte černou stále i několik let, nemusí to být s vaší psychikou a z ní pramenících nemocí právě nejlepší.

K černé jsem tedy přidala červenou. Buď to byl svazek červených korálků nebo postupně opravdu kus oblečení. Červená je první čakra. Kořenová. Znamená uzemnění. Mentální vývoj začíná právě od ní. Tělesný vývoj od narození jde naopak od korunní čakry ke kořenové. I když jsem byla dospělá, zřejmě jsem začínala od začátku. Dětství a dospívání bylo obsaženo v černé. Má vůle žít smysluplněji dostala energetický povel v červené. Červená čakra se nejvíce rozvíjí mezi prvním a sedmým rokem.

Tak šel čas. K černé jsem pak přidávala žlutou a někdy tyrkysovou. Žlutá je třetí čakra, aniž bych to tušila. Solar plexus. Tyrkysovou, pokud jsem ji na sobě zvládla, jsem se pokoušela otevřít svá komunikační centra. Později jsem se dozvěděla, že je to čakra krční. Opravdu komunikační.

V době svého posledního vztahu před terapií jsem přidávala různé odstíny růžové. Srdce se otevíralo. Ale na terapii jsem až do půlky opět sedávala v černých a hnědých barvách. Nebyla jsem sama. Pravda někteří měli na sobě ještě šedivou. Ke konci tříměsíční terapie jsme se začali všichni vracet nejen k barvám. Ženy rozkvetly, muži se rozzářili.

Po terapii jsem měla dlouhé, velmi dlouhé období oranžové. Druhá čakra. I když jsem se pokoušela občas si koupit nějaký ten vršek na sebe jiné barvy, odešla jsem z obchodu zase s něčím terakotovým, oranžovým, meruňkovým nebo broskvovým. Hledání vnitřní radosti. Slunce v sobě. Uzdravovala jsem. Oranžová také přivádí do života nové vztahy, nové přátele. To všechno jsem potřebovala. Blízké lidi. Na krátký úsek zkušeností s meditací vipassana a křesťanskými kontemplacemi jsem začala nosit i barvy, které v sobě obsahovaly fialovou. Ale jen velmi krátce. Asi rok. Na jemně hmotnou úroveň jsem nebyla ještě připravena. Stíny byly sice na světle, ale neprošla jsem usmířením, zahojením, odchodem ze špatných kruhů a odpuštěním.

Už téměř rok bloguji. Moc jsem nevěřila tomu, že vypsáním se z traumat se opravdu může příběh posunout. Bludné kruhy ukončit. Ale čím dál jsem od prvních měsíců svého blogování tím více zjišťuji, že se někdy až cítím nepatřičně. Proč? Protože má páteř se neohýbá pod těžkým pytlem bolestí a ran. Již několik měsíců můj šatník a věci kolem fialoví. Můj zrak když padne na lila barvu, tak se až mé tělo zastaví pocitem vnitřního štěstí. Pravdivé vnitřní radosti. Fialová barva je královna barev. Obsahuje všechny barvy okolo. Je to barva korunní čakry. Královská. Sedmé čakry, která je na koruně hlavy a často se zobrazuje fialovobílá. Voní osvobozením se od tísně a vyrovnáním se s darem života. Voní touhou po naplňování svých tužeb. V doprovodu fialové barvy se otevíráme službě životu, která nemusí být veliká, ale je činěna ve svobodě a volnosti. Je díkůvzdáním za to, že že jsem. Tento veliký dar nemůžeme splatit. Fialová nás však vede k hluboké vděčnosti, za to kým jsme a k přijetí naší duše. Díky jejímu svitu v nás nahlížíme a uchopujeme života bez posuzování, co a kdo je spravedlivý. Otevřená královská fialová značí, že rány byly zahojeny a proměny z výčitek v lila poznání. Už nepíši věty, které se snažím správně vymyslet, ale přicházejí skrze toto nahlížení. Které nebylo ze dne na den. Byl to obrovský proces. Někdy se Achillova pata ozývá jako připomínka lidskosti, trpělivosti a bolesti světa, ale už mě nesmete jako bouřná vlna. Pravdivě prožiji každou emoci, ale ta se mnou už nezacloumá a neotřese mě v základech, v kořenech. Toto je poselství fialové korunní barvy. Nelze ji otevírat vlastní vůlí. Lze ji hledat svým procesem v pravdě, svým hledáním smyslu. Otevírá se sama v různých obdobích života a opravdu voní. A pokud je život pravdivý dál, zůstává. Na konci života díky ní září naše duše více než tělo, proto tělo odchází a umírá.


Můj hmotný úlovek posledních dnů,
malý fialový notýsek posetý fialkovými kamínky, dokazuje, že fialová absorbuje v sobě všechny barvy okolního světa. Zkoušela jsem fotit bloček z mnoha úhlů, vždy se na fotce objevil rej dalších barev. Fialová je prostě barva královská.


(K tématu týdne na blogu.cz "barvy" jsem ještě napsala Barvy deště, Smutným barvám navzdory a loni článek o tom, které barvy miluji a které ne zde)

Poslední odstavec je na základě mých zkušeností s fialovou barvou z posledních pár měsíců a velmi volně podle knihy Poselství barev od MUDr. Jana Paloučka (Integrál Brno 2009)

K první fialové mě přemluvila prodavačka v září před dovolenou. Měla pocit, že je to jediná barva, která ke mně patří. Byla jsem z toho překvapená. Konečně začala být v mé auře, jinak si to neumím vysvětlit. Pod šatama se schovávají dvě má zlatíčka. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Borůvková Borůvková | Web | 17. dubna 2011 v 19:50 | Reagovat

Barvy jsou úžasné, a kouzelné. :)

2 Vendy Vendy | Web | 17. dubna 2011 v 20:54 | Reagovat

Taky jsem měla období, kdy jsem nosila převážně černou. Za prvé to bylo nejjednodušší, za druhé jsem k černé skutečně tíhla. Taky to bylo období pěkně depresivní.
Pak jsem začala kombinovat modrou a lahvově zelenou.
Přešla jsem na přidání prvků červené a bílé.
(Bílou nosím v práci, takže bílé mám dost).
Dnes střídám. Kalhoty nosím černé, protože zeštihlují. Ale trička a halenky už vybírám v barevném ladění, podle nálady...
V tvém článku mě zaujalo popsání barev ve vztahu k psychice člověka. A je to pravda. Červená je též barva energie, ale pozor, přemíra červené může drážit, zneklidňovat a vyvolávat agresi... (To ale platí spíš u barvy stěn v pokoji, nebo povlečení či potahů. Červené tričko, deštník, rukavice, botky, kabelka nebo prostírání, nádobí či polštářek, jen zvýrazní energii, ale není to tak drastické jako červený koberec, závěsy nebo červeně vymalovaná stěna (stačí i ta jedna...) :-)

3 Alisa Alisa | Web | 17. dubna 2011 v 23:31 | Reagovat

Ako malá som chcela nosiť iba modrú . Neviem, či to nejako súvisí s hocičím, ale pamätám si, že s tým boli problémy, pretože sa v škôlke nedali presvedčiť, že mám hysterický záchvat akonáhle na sebe nemám niečo modré a uniformy pre prípravku boli šedé .
To je asi tak všetko k tomu, čo som ja kedy nosila podľa farby . Má aj modrá čakru ? Ja sa v tom fakt nevyznám .
Popravde veľmi povrchne nosím farby podľa toho, ako ladia a podľa toho kam a s kým idem . Nevyzdvihujem žiadnu, hoci sa pomerne často obliekam do šedo-biela, pretože mi tá kombinácia pristane .
Čiernu nenosím, pretože v nej vyzerám príliš chudo a fialová.... Hmm, fialová mi vždy prišla gýčová . Ale popravde som sa fakt nikdy nezamýšľala nad významom farieb z hocijakého hľadiska... proste nosím snáď všetky . :-)

4 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 17. dubna 2011 v 23:44 | Reagovat

[3]: Mně už mnoho let baví sledovat, jak, kdo a co ovlivňuje psychiku. A co zase ovlivňuje psychika. Třeba nemoci. Barvy jsou mocné čarodějky. Modrá - tmavěmodrá je barva šesté čakry - třetí oko. Odpovídá za paměť, vůli, intuic, schopnost spirituálního vnímání. O otevření třetího oka mnoho mudrců usiluje. Možná si ho v dětství měla otevřené :-) Svědlemodrá nebo tyrkysová je přisuzována krční čakře - tedy je to o komunikaci a schopnosti sebevyjádření.

5 Alisa Alisa | Web | 17. dubna 2011 v 23:57 | Reagovat

[4]: Teraz som si spomenula, že som neskôr trvala na oranžovej izbe a pred rokom na zelenej spálni . Ty vždy človeka tak podnietiš, že sa normálne zaujímam o veci, ktoré by som inak vyhlásila za úplne sprostosti . Ale ono na tom niečo bude, že ? Napríklad môj odpor k zeleným veciam záhadne zmizol a teraz ju milujem .
No to aspoň vysvetľuje, prečo táto moja posadnutosť modrou tak rýchlo zmizla . Zhoršilo sa prostredie, zhoršilo sa vnímanie farieb . Asi sa nad tým ešte zamyslím .

6 Kerria Kerria | Web | 18. dubna 2011 v 0:36 | Reagovat

Barvy si vybírám intuitivně. Mám ráda zářivé barvy, skoro všechny až na oranžovou a žlutou. Fialové odstíny miluji a velmi ráda se do ní oblékám stejně jako do všech odstínů modré nebo zelené. K černé jsem nikdy nepřilnula, dokonce i na pohřby nosím hodně tmavou modrou nebo šedou.

7 mermaid wedding dress mermaid wedding dress | E-mail | Web | 2. května 2013 v 8:48 | Reagovat

A. Banananananananana!
http://www.queweddingdresses.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama