Je libo dítě za dvacet tisíc? Přechodná pěstounská péče

25. března 2011 v 22:31 | Edith Holá |  SOCIÁLNÍ a jiná témata
Skoro jsem si říkala, že má zpověď (CKMM) přijde s křížkem po funuse, když jsem se dnes doslechla, že budou velké změny v pěstounském systému v naší republice. Nový návrh na změny jde k připomínkování. Jenže model, který se na nás řítí, má sice některé nápady dobré, ale bude umožňovat brát si dítě jen pro peníze. Mladí dinamičtí nezatížení lidé z ministerstva přebírají americký model, který klade důraz na přechodnou pěstounskou péči. Nic proti tomu. Pěstouny budou profesionalizovat. Budou to lidé, profesionálové, kteří se budou schopni na krátkou dobu starat o cizí dítě a především mu umožňovat kontakt s biologickou rodinou a po vyřešení situace v rodině, jim dítě citlivě navrátí. Bude jim za to nabídnuta velkorysá měsíční odměna. Dvacet tisíc korun. To je nejen větší než podpora v nezaměstnanosti, ale mnohdy větší než plat. Chcete mít lepší plat, než jste měli doposavad? Vezměte si dítě do přechodné pěstounské péče. Momentálně náleží pěstounům i dětem v přechodné pěstounské péči dávky pěstounské péče ze systému státní sociální podpory, a to ve stejném rozsahu jako v ostatních případech svěření dítěte do klasické pěstounské péče. Nebojte, připravuje se nový americký model a původní plán, že vybraní manželé projdou testy u nadace Natama, šel k ledu. Jejich kritéra jsou moc vysoká. Vybírají jen ty, co to s největší pravděpodobností zvládnou a nebudou to dělat jen pro peníze. Takže státní systém možná nakonec sáhne po osvědčených psychotestech a doporučeních od psychologů? Doposud se to osvědčovalo a nebyl problém. Vyplníte pár stohů papírů s otázkami, pohovoříte s psychologem o vnitřních motivacích a dítě za dvacet tisíc měsíčně bude téměř na dosah, pokud už vám rovnou nebude klepat na dveře. Dětí jsou plné děcáky i kojeňáky. A pokud vám psycholog doporučení nedá, státní systém se sociálními pracovnicemi propojený to stejně nezajímá. Jako tomu bylo v případě mých adoptivních rodičů, ale i Klauem vyznamenaných pěstounů. Zkušený psycholog Tomáš Novák, který byl u toho, když manželé Rosnerovi žádali o své první dítě, před pětadvaceti lety zpracoval na Rosnerovy psychologický posudek, který ale podle jeho slov nevyšel pro pěstouny nejlépe. "Nemůžu říci, co přesně v tom posudku bylo, protože by to znamenalo porušení lékařského tajemství. Bohužel není v lidských silách se optimálně postarat o tolik dětí," myslí si Novák. (článek zde).

Potěšilo mě, když jsem se doslechla, že budou velké změny v pěstounském systému v naší republice. Už mě to netěší. Jako vždy to bude k horšímu. Kdo to kdy řekl, že změny jsou vždy k horšímu? Někdo v Americe? Nojo, Češi Ameriku musí pořád následovat. Tak až bude velký třesk, až bude ještě více dětí, nad kterými se zhasne lampa, protože je pořád lepší nějaká rodina než děcák a jsou stejně odložené, až bude čím dál víc vyhořelých svatých a obětavých náhradních pěstounů, tak se možná poučíme a vezmeme si příklad z jiných zahraničních zemí v pěstounské péči a také možná s povděkem přijmeme za své, že kritéria pro výchovu nevlastních dětí musí být vysoká. Tyhle děti už si zažily své, jsou v dlouhodobé krizové situaci a nejsou to jen balíky za dvacet tisíc měsíčně. Z velkorysé podpory jsou vyjmuti prarodiče, kteří si často do pěstounské péče děti svých příbuzných berou. Takže je to celé opět proti přirozenému řádu. Namísto podpory toho, aby si děti brali hlavně příbuzní, tak se budou podporovat a profesionalizovat pěstouni. Hellingere, Hellingere, proč tě mladí dynamičtí novátoři nečtou? Ale pokud prarodiče uzavřou dohodu o výkonu pěstounské péče, bude jim odměna vyplácena ... Je to složité. Jinak prarodiče mají vyživovací povinnost vůči svým vnoučatům v krizové situaci a nouzi jejich rodičů (zde).

Takže já jdu makat na své CKMM. Třeba ten třesk spustím dřív, než na to doplatí další děti. Moc bych přála dětem, jejichž rodiny jsou v momentální krizi, aby nekončily hned v dětských domovech. A dětem z dětských domovů, aby náhradní rodiče je přijímali jako děti. Ministerstvo možná má dobré nápady, ale nemá dostatek profesionálních terénních pracovníků, asistentů, terapeutů, kteří by řešili situace na místě a individuálně. Stávající sociální pracovnice jsou stále bída. Na děti a hlavně jejich rodiče z krizových rodin se dívají s předsudky a s odsouzením. Odříznout problémové rodiče a děti rychle odlifrovat pryč, to jsou jejich priority. Jak by mohli začít pracovat nově a kontrolovat profesionály - pěstouny tito zatížení lidé? Krom toho hrozí, že opravdu lidé si děti budou brát jen kvůli slibované odměně. Dvacet tisíc měsíčně je informace, kterou jsem v článcích na netu nenašla. Berte ji jako bonus, že víte informaci z kuloárů.


Kritéria pěstounské péče na přechodnou dobu má na svých stránkách Natama http://natama.cz/?sid=19/ a MPSV http://www.mpsv.cz/files/clanky/7296/Pestounska_pece_na_prechodnou_dobu.pdf.

Další články které jsem našla ke změnám v PPP


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 25. března 2011 v 22:53 | Reagovat

No, já se nedivím. Pro bezdětné manželské páry je to výhoda i pro důchod. To víš, oni prý budou snižovat důchody lidem, kteří nevychovají děti.
(A je fuk, z jakého důvodu).
Dnes se, Edit, nediv ničemu...
A profesionální pracovníci? Prosím tě, jaká profesionalita, když je tady několik měsíců či let týraný kluk a nikdo mimo školy si toho nevšimne?
A hůř - když na to někdo upozorní a souciální pracovnice vůbec nereagují? Jaká profesionalita? To už ti pěstouni za peníze budou možná lepší.
Nedělám si iluze o péči o děti v dětských domovech. A už vůbec si nedělám iluze o tomto státu.

2 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 25. března 2011 v 22:57 | Reagovat

No právě. Problém je v těch sociálních pracovnicích. Pokud si někdo bude děti v krizové situaci brát jen pro prachy, ony to stejně nebudou řešit. Co na tom, že z krize přijde do krize a k lidem, kde bude kus nábytku. V některých rodinách vlastních i nevlastních je to mnohdy horší než v děcáku a právě pro to, že tenhle systém na to s... a rodinám nepomáhá.

3 kappa kappa | Web | 25. března 2011 v 23:06 | Reagovat

ďalšia "úžasná" zmena.. hm.. samozrejme, čo by sme čakali...

4 pavel pavel | Web | 26. března 2011 v 2:39 | Reagovat

Upřímně řečeno, mohou to být i těžce vydělané peníze. Malé dítě dovede každého dospělého člověka umořit. :D

5 Mami Mami | Web | 26. března 2011 v 10:35 | Reagovat

Je to složité. Jeden čas jsem také uvažovala, že si vezmu starší děcko v krizové situaci do pěstounské péče, ale odradily mě testy a možné kontroly sociálky. Rozhodně jsem to nechtěla dělat pro peníze, ale proto, že mám ráda děti a chtěla jsem jim dát něco ze sebe a pomoct jim. Ale ne z pouhé pozice učitelky nebo vychovatelky, ale z pozice náhradní mámy, která je smí i obejmout a pohladit.

6 edithhola edithhola | E-mail | Web | 26. března 2011 v 14:24 | Reagovat

Tojo, dvacet tisíc je někdy při nonstop péči o dítě málo. V MF jednou psali, že žena s dětmi na mateřské dovolené by měla být ohodnocena nejméně padesáti tisíci: chůva, uklízečka, kuchařka, vychovatelka, manažerka :-) To je jedna stránka věci.

Druhá je, že by to měli dělat opravdu lidé, kteří na to mají psychicky. A to nelze vybírat jen psychotestem jako kdyby šlo o školní nástavbu či jiný kurz, talentovky nebo něco takového. není to přívydělek ... je to odborná a citlivá  pomoc dítěti a jeho rodině v krizi na měsíc až půl roku. Na to jsem chtěla poukázat.

[5]: Třeba bys to zrovna Ty zvládla. Kdo ví. Já sama jsem se ptala jen tak mezi řečí paní z Natamy, jestli bych na to byla vhodná, tedy spíše dlouhodobou, ale řekla rovnou, že ne :-) Ani si to nějak neberu. Vlastně to vím. Dvě děti jsou pro mě má hranice. Taky vím, že cizí dítě bych ambivalentně přijímala. Taky bych asi neměla na to ho po půl roce vrátit ... A o tom všem vím. Takže holčičku si nechám na příští život. Tak to má být. Bůh ví, proč máme dva chlapečky a co se máme díky nim naučit :-)

7 Hope Hope | Web | 26. března 2011 v 15:24 | Reagovat

bohužel znám pár lidí, kteří si berou děti do pěstounské péče jenom proto, aby dostávali peníze a upřímně se mi to hnusí...nechápu je, člověk přece nemůže v dítěti vidět jenom měsíční příjem, ne?
už před několika lety jsem si řekla, že bych ráda adoptovala dítě, abych mu mohla poskytnout domov a milující rodinu a stále doufám, že se mi to za pár let, až budu vdaná, pokud vůbec budu =o), povede, protože děti přece za nic nemůžou a je mi líto, že je tolik dětí v dětských domovech, je mi z toho smutno, protože já, ač jsem neměla ideální dětství, měla jsem rodinu, nemůžu říct, že milující, ale pořád to byla rodina...
já bych asi nedokázala být "jen" pěstoun, nezvládla bych dítě po čase bez emocí vrátit, já mám pocit, že to snad ani nejde =o)

8 adaluter adaluter | Web | 26. března 2011 v 20:05 | Reagovat

Mě už nepřekvapuje nic, ani to že taková rozhodnutí dělají lidé zjevně bez zkušeností a bez snahy konzultovat s někým, kdo je má, ani to, že se stoprocentně najde spousta lidí, kterým "náhle" dojde, že by to bylo krásné, pomoci nějakému dítěti v nouzi, že je to právě ten "smysl života", který marně hledali. Ale proboha, co ty děti, tak málo někdy stačí, aby jim někdo zkazil život. A teď se do toho poženou lidé, jejichž schopnost jim pomoci a morální způsobilost, je zpochybněna, už jen tou motivací, pro kterou to budou dělat, aniž by to samozřejmě přiznali.

9 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 26. března 2011 v 20:18 | Reagovat

[8]: LUCKO, TYS TO VYSTIHLA LÍP NEŽ JÁ!!!

10 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 26. března 2011 v 20:20 | Reagovat

[7]: Ozvu se osobně. Zaujalo mě, že znáš osobně pěstouny, které si berou děti pro prachy. Já taky. Zrovna o jedněch dopisuji kapitolku do připravované CKMM.

11 Vendy Vendy | Web | 26. března 2011 v 22:25 | Reagovat

Já jsem pořád tak trochu optimistka, schopná věřit, že i když si člověk vezme dítě kvůli penězům, bude mu schopen poskytnout dobrou péči. Já bych byla rozhodně nepřijatelná, protože jsem moc psycholabilní a nebohému dítěti bych asi jednu střelila na zadek, kdyby mě vytáčelo. Ale zase bych se dokázala s ním pomazlit na dobrou noc a povídat mu pohádky před spaním. Myslím, že není v lidských možnostech být na dítě permanentně příjemná a laskavá, 24 hodin denně. A to je asi věc, kterou vyžadují po pěstounkách. Tedy, to je moje domněnka. Můj bývalý spolužák adoptoval dvě-tři děti a říkal, že čím museli s manželkou projít za testy, že už by to podruhé neudělal, že tam měli tak nehorázný otázky, že nad tím kroutili hlavou.
Paradoxní mi připadá, že tady nadělají z komára velblouda, a biologickým rodičům jsou schopni vrátit očividně týrané dítě, aby je biologičtí rodiče dotýrali ku zdárnému konci, tedy ke smrti. (Stalo se, před lety, v Břeclavi. Dítě vrátila do péče rodičů soudkyně, tedy žena, u které by se dala předpokládat i jistá empatie k dítěti.)
Komentář je asi trochu zmatený, psala jsem, jak mi šly myšlenky...

12 Kerria Kerria | Web | 27. března 2011 v 13:09 | Reagovat

Je to děsivé. Přiznám se, že mě při čtení na chvilku napadlo, že bych si mohla tímto způsobem taky "přivydělat", zvlášť když jsem zatím stále nezaměstnaná. Práce není a i kdyby byla, zdaleka nevydělám 20 tisíc....
Doopravdy bych to neudělala, to bych asi musela sama být v hodně zoufalé situaci.

13 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 28. března 2011 v 10:22 | Reagovat

[12]: Kerrio, zatím to není schváleno, ale jen v procesu připomínkování ... Pokud si budeš chtít takto pomoci, projdi ale systémem Natamy. Ti jasně a pravdivě posoudí, jestli na to máš. Nepřála bych Ti poničení sama sebe jen proto, že pomůžeš jinému dítěti. Ve finále bys nepomohla ani jemu. Ale pokud bys byla vhodná na krátkodou pěstounskou péči, tak Tě od ní nezrazuji :-) vymaž všechny iluze o ní. Dítě Ti přijde už z dlouhodobé rodinné krize. Vystresované nebo agresivní, bezmocné, nešťastné, možná sociálně mimo normu ... a babo raď by´t jen na měsíc až půl roku ...

14 Katka Katka | 20. listopadu 2011 v 8:49 | Reagovat

Pro peníze?

To mě vždycky dokáže pobavit :-D .
Mám v PP dvě děti, za každé odměnu pěstouna 3.126,-, která samozřejmě padne ve prospěch dětí, protože "výživné" od státu jejich potřebu nepokryje.

Pěstouni co si berou děti pro peníze, to je něco jako "bojoví psi". Jsou toho plné noviny, ale v podstatě to neexistuje ;-) .

15 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 20. listopadu 2011 v 10:14 | Reagovat

[14]: Tak to ai patříte k těm, kteří fungují. Vzhledem k tomu, že máte "pouze" dvě děti i k těm "normálním".
Neexistuje? Já je znám. Taky znám ty, co si berou děti nejprve snad opravdu z lásky, až si jich naberou tolik, že je týrají. Pocházím z jedné takové velkorodiny adoptovaných a pěstounských dětí. A nejsme nediálně známí ;-) V médiích se objevují jen zlomky ;-)

16 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 20. listopadu 2011 v 10:17 | Reagovat

[14]: A mrzí mě, že jste nenapsala email. Nemám ráda "anonymy".

17 kolotoč kolotoč | E-mail | 20. listopadu 2011 v 16:10 | Reagovat

[10]:No, moc mě tady udivují ty zesvěcené komentáře. Jak říká jedno přísloví:"neposuzuj člověka , nešel-li jsi v jeho mokasínách alespoň 3 míle".
Jsem pěstounka už 14 let, založila jsem klub pěstounských rodin v našem okrese,mám kolem sebe plno pěstounských rodin, ale neznám ani jednu, která by toto dělala pro peníze!!!! Stačí chvíli si vyzkoušet tuto činnost a jestli se má dítě cítit jako dítě, které do rodiny patří, tak opravdu se dotoho musíte dát celí. Kdo by  tuto práci dělal pouze pro peníze (nechápu pro jaké, když to není žádná sláva), nepřežije rok, protože by na to neměl jak psychicky, tak fyzicky. A opravdu mě vytáčí jak ten, kdo pěstounství nikdy nedělal, neustále do všeho "krafe".ACH JOOOOOO!!!!!!!!!!!

18 kolotoč kolotoč | E-mail | 20. listopadu 2011 v 16:27 | Reagovat

Pochopila jsem, že Vás iritují velké pěstounské rodiny, ale pěstounská péče na přechodnou dobu za těch 20.000,-Kč, bude vžy pro 1-2 děti do rodiny!!!! A samozřejmě, proč by neměl člověk být ohodnocen, když to má být jeho "zaměstnání", musí mít vzdělání, bude se neustále dovzdělávat, bude pracovat 24 hodin denně, ve složité situaci, pomáhat dětem ,které budou vystresované,týrané,ap.potřebuje mít dobré psychologické předpoklady, atd,atd, nevěřte tomu, že to bude moci dělat každý!!!! Za 20000,- Kč hrubého, by jste si nechali narušit zajeté rodinné koleje?Být 24 hodin k dispozici, v kteroukoli noční i denní hodinu si jet přebírat vystreslé dítě ke všem "čertům"? Já si v zaměstnání vydělám 20 000,- až 25 000,- čistého, mám dovolenou 40 dní, klid doma. Tak nechápu, proč Vám to vše leží tak v žaludku, vždyť máte-li předpoklady, vzdělání,dobré srdce, obrovskou trpělivost a empatii,chcete se neustále stresovat, ale pomáhat dětem a snášet jejich "rodiče", tak se dejte do toho šíleného úředního martíria a staňte se pěstouny na přechodnou dobu i vy!!!!Nechcete? Tak alespoň o druhých nepište, jak tuto práci dělají pouze pro peníze!!!!! KAŽDÝ MÁ MOŽNOST VOLBY, BUĎ SE PŘIDAT A NEBO ASPOŇ NEZHAZOVAT V TÉTO PRÁCI TY, KTEŘÍ SI TO NEZASLOUŽÍ!!!!DĚLAJÍ TUTO OPRÁCI ZA ZBYTEK NAŠI SPOLEČNOSTI...

19 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 20. listopadu 2011 v 22:32 | Reagovat

[18]: Přemýšlím, co Vám k tomu mohu napsat, když se tolik zlobíte na mě jako člověka, který má jinou zkušenost. Pevně věřím, že dnes je a hlavně bude adopce a pěstounská péče více ošetřena než dříve. Důvěřuji Natamě, která to podle mě dělá velmi dobře. Znám je osobně. U nich neprojde zájemce jen tak. Opravdu vybírají poctivě a jsou především proto, aby spíše byla pomoc směřována biologické rodině, než dítě odebráno a dáno jiným. Jsou principy, které doufám, že vyznáváme obě: opuštění dítěte je největší hřích! Když už se tak stane, měla by sociální pracovnice najít takovou pomoc, aby se dítě mohlo co nejdříve vrátit do biologické rodiny. Pokud to doopravdy nejde, pak je samozřejmě náhradní rodič lepší než děcák nebo kojeňák. Protože se budou kojeňáky rušit, tak přechodná pěstounská péče bude nutná. V případě, že budou pěstouni vybírání zodpovědně, tj. ne pouhými psychologickými testy, ale na tuhle těžkou práci (v tom jsme zajedno) budou připravovány semináři a sebezkušenostními výcviky, pak ať klidně dostávají dvacet tisíc měsíčně. Závidět jim je nebudu. Možná je to i málo. Sama bych do toho nešla. Neuměla bych dítě opustit. Už v tom je to, promiňte, zvrácené principiálně. Vezmu si dítě a vím, že ho za pár týdnů či měsíců pošlu dál. V případě, že jde do bio rodiny, tak chápu. V případě, že jsem jen mezistupeň mezi další náhradní rodinou, pak s tím nesouhlasím. Dítě si přivykne na vůni, hlas aj. náhradní pěstounky /matky/ a šup a půjde k jiné. Nesouhlasím s dítětem jako s předmětem, který se pošle dál. Nesouhlasím s tím, že se u nás příliš nepěstuje setkávání s bio rodinou. Pokud to noví profesionální pěstouni budou zvládat, nemám nic proti.

20 edithhola edithhola | E-mail | Web | 21. listopadu 2011 v 10:41 | Reagovat

[18]: Kolotoči, nevím, jestli mi ještě odopíšete. Kolotoč je Vaše nově zvolneá přezdívka nebo to vystihuje nějaký kolotič?:-)
Od večera přemýšlím, nad Vašimi vypíchnutými větami: KAŽDÝ MÁ MOŽNOST VOLBY, BUĎ SE PŘIDAT A NEBO ASPOŇ NEZHAZOVAT V TÉTO PRÁCI TY, KTEŘÍ SI TO NEZASLOUŽÍ!!!!DĚLAJÍ TUTO OPRÁCI ZA ZBYTEK NAŠI SPOLEČNOSTI...
To jsou věty, které jsem často slýchala od své náhradní matky i od ostatních náhradních matek na různých setkání pěstounů, když mi bylo náct. Ale doba a pocity se asi nemění:-(
Respektuji to, jak se cítíte a děkuji za upřímnost, že to zde na blogu sdílíte. Já si jen kladu OTÁZKY: Je tedy pěstounství oběť? (viz za zbytek naší společnosti) Co třeba pracovníci hospiců? Co třeba pracovníci u pokladen supermarketů? Dělají také práci za zbytek společnosti. Málokdo má na to, aby pracoval mnoho hodin u pokladny. Pokud je pěstounství pěstounkami bráno jako oběť, pak opravdu může vznikat křivda, pak ale nelze dialog. Kde nelze dialog, špatně se nastavují průhledná pravidla a vůbec nová pravidla. Před pár desítkami let ve Británii zjistili, že každá druhá pěstounská rodina týrá. Nikdo ty pěstouny neodsoudil, pochopili, že se jim musí naopak pomáhat a vybírat je zodpovědněji. O to mi jde. Pokud si nepřiznáte, že se to děje i u nás a že potřebujete i v rodinách, kde se to neděje, pomoc (asistenty, výcviky) i v průběhu péče o svěřené děti, tak se tenhle systém adopce a pěstounství řízený státem prostě nezmění. Jsem ráda, že slyším, že máte pěstounské sdružení a zřejmě můžete dát ruku do ohně za ty, co se s vámi sdružují, že všechno zvládají kolem svěřenců dobře i za zavřenými dveřmi doma. Jsem ráda, že to tady zaznělo, že existují pěstouni, kteří to dělají dobře. Myslí na potřeby svěřených dětí a pomáhají jim nalézt stabilitu a identitu už po tak těžkých traumatech, co jim život připravil. Přeji hodně štěstí a ať se Vám to podaří!

21 Jitka Jitka | 22. listopadu 2011 v 6:08 | Reagovat

[10]: Dobrý den, osobně by mně vážně zajímalo, jak prostřednictvím dětí v PP našetřit, napakovat se. Přesněji, jak vyjít. Jako pěstounka mám zkušenost spíše opačnou, že nám peníze od státu na děti nestačí, spotřebováváme i odměnu pěstouna na potřeby dětí.
Takže, prosím, rady, jak s těmi penězi vyjít. Díky jitka.398@seznam.cz

22 edithhola edithhola | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 9:05 | Reagovat

[21]: No, dvacet tisíc u přechodné PP už nebude málo... Takové peníze často nemají měsíčně ani někteří v Praze natož mimo Prahu.
A jestli chcete vědět, jak někteří lidé ve velkorodinách za mého dětství zužitkovali pěstounské odměny, tak si budete muset počkat na mou knihu, která vyjde příští rok. Je to mé dětství, mé vzpomínky, mé zkušenosti. Napište svou knihu, jak nemůžete vyjít a děláte svou práci - péči o svěřené děti s láskou. Já měla jinou zkušenost. Statní systém, nevybírá pěstouny zodpovědně a nepomáhá rodinám, kde to pěstouni nezvládají. Stejně jako nepomáhá bio rodinám. Tenhle systém je špatně nastaven a nepomůže mi sem psát ironické komentáře. Pokud máte sdružení, je to již silná páka na to, abyste systém změnili a nedocházelo nikde k jakémukoliv týrání svěřených dětí ...

23 kolotoč kolotoč | E-mail | 22. listopadu 2011 v 10:05 | Reagovat

Kolotoč - je reakce na "hon na pěstouny", které v poslední době čtu od "zasvěcených"diskutujících. Mé psaní není reakce na Vaši osobu! Je to reakce na smršť příspěvků, je to pořád dokola a dokola, proto kolotoč. Jen se někde objeví, že by měli být pěstouni profesionální a trošku lépe honorováni,tak je to jak červený hadr na býka!!!Ale jak jsem psala výše, 20 000 ,- kč.hrubého za péči 24 hodin/365 dní v roce,ani den dovolené, žádný odpočinek,stále ve střehu,aby se dětem něco nestalo,poslouchat od druhých,jak si žijete,mít stále otevřené dveře pro kontroly ze sociálky a bilogické rodiče..., no pěkná almužna. To vychází 27,-kč.(hrubého!!!) na hodinu, za psychicky  náročnou a velmi stresující práci, no opravdu majlant!!! Lidi proboha, vemte už trošku rozum do hrsti a nepropadejte davovému šílenství, ale hlavně propagandě Kojeneckých ústavů a Ústavů pro děti obecně. Každý se bojí o svá místa,ale každý a právě z této sféry zaměstnání, mohou pěstounskou péči vykonávat.Ale ať se z nich zeptáte koho chcete, většina těchto zaměstnanců,(včetně sociálních pracovníků), by tuto práci nikdy nedělali!!! Neměli by 20 000,- čistého, dovolenou 40 dní a pracovní fond 40hod/týdně...Proč myslíte, že najednou se vypichují pouze peníze a né práce pěstounů? Připadá mi to jako by český národ neuměl sám přemýšlet, ale pouze přikyvuje tam, kde je nejvíce křiku, no ono je to jednodušší...A to, že jste slýchala,že pěstounky dělají práci za zbytek společnosti, je jedna veliká pravda. Osobně znám pěstounku, která vychovává Rómské děvče,již dlouhé roky, shodou okolností se dostala k příbuzné této dívky, obě děvčata jsou stejně stará. Jedna vyrůstala od dětství u pěstounky, druhá v původní rodině. Ta první navštěvuje základní školu ( i když to není žádný Einstein, ale snaží se), sportuje na okrení úrovni a navštěvuje ZUŠ, kde naprosto vyniká. Ta druhá je od svých 12 let v polepšovně, stěží zvládá Zvláštní školu, chodí za školu, utíká z ústavu, nic jí nebaví, při útěku krade, přepadá a okrádá bezbrané lidí a rychlými kroky míří k branám vězení. Není tedy pravda,že pěstounka dělá práci za celou společnost? Druhá je na šikmé ploše a už se z ní nedostane,- příklad v její rodině a ústavní neschopnost cokoli u těchto dětí změnit. Z polepšoven vychází naprosto bezcitná individua neschopná samostaného života. Takže obrovská přítěž pro společnost a to nejen finanční...Teď už dost k rozhořčování nad českou "holubičí povahou"...
Teď už jen pro Vás:
Je mi moc líto,že jste měla přísnou maminku, jak Vy píšete matku. Já jsem vyrůstala v biologické rodině a odchov mou maminkou byl také"studený", zvlášť jsem to pociťovala v pubertě, o to vřelejší mám vztah se svými dětmi. Dnes jsem ve středním věku a občas tu svou maminku v lecčems chápu, no nikdo není dokonalý...
A také pár odpovědí na Vaše otázky - Pěstounství není oběť,ale hodna pomoci,povzbuzení a obdivu. Dodnes ještě stále dost tabuizované téma - většina národa, si myslí, že mají pěstouni doma stejné děti, jaké bývají v běžných rodinách. Usměvavé,dobře naladěné,zdravé,atp. Nikdo nezasvěcený neví jaké to je se sžívat s dítětem nedůvěřivým,bojácným,věčně uřvaným,traumatizovaným a citově deprivovaným, kdy jsou chvíle, kdy nad ním brečíte vyčerpaností,lítostí,protože zrovna nevíte, jak té jeho bolavé dušičce pomoci. Trvá to dlouho, hodně sil a probrečených nocí, strach že to nedokážete, i když máte veliké zkušenosti s náhradní rodinnou péčí, až se rok s rokem sejde!, a teprve pak si vše sedne jak poklice na hrnec. Ale to Vás teprve začne to dítě vnímat,začne chápat nové podněty bez toho, aniž by vás strachy škrtilo, jak se po vás sápe,když se chce před tím neznámým světem schoulit ve vašem náručí...
pracovníci pokladen a hospiců - mají můj obdiv, bezmezný!!!! Sama jsem v obchodě několik let pracovala a není co závidět, pracovníky v hospicích si velmi vážím, protože bych tuto práci vykonávat nemohla, ale všichni mají jedno společné...Zamknou dveře od prodejny, zavřou pokoj v Hospici a jdou se zrelaxovat domů....Užívají si dny volna a dny dovolených, mají kdy a kde načerpat nové síly na další práci. To u nás prostě není....Proto pěstouni pořebují aspoň pochopení a morální podporu,aby měli sílu a lásu pro další děti, které jsou tak bezbranné a opuštěné...

24 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 15:48 | Reagovat

[23]: Dobrý den, tento Váš email už mi přijde jako dialog:-) První odstavec naprosto chápu, jaké máme pocity, když vyhováváte doložené děti za státní almužnu. Dvacet tisíc měsíčně je pořád málo pro nonstop práci a být k dispozici kdykoliv pro svěření nějakého nešťastného drobka.

Tenhle stát prostě začal hovadsky. S prominutím. Zase přes peníze. Teď už je jasné proč. V březnu to ještě nikdo nevěděl. Protože připravovali zrušení kojeňáků. Potřebuje lidi k pěstounství namotivovat. Jenže tady není nijak dobře vypracovaná cesta pro výběr pěstounů. To sama uznáte, že tohle nemůže dělat každý. Natama výběr dělá řádně a dlouhodobě, ale jsou soukromá organizace. Přes rok trvá, než projde pěstoun výcviky, semináři a jinou přípravou. A stát? nevím přesně, ale prý se to nezměnilo. Jenom psychologické testy. Psychologický posudek pak stejně ani není určující, jak to bylo v případě našich, Rosnerových a kdo ví tedy kolika lidí. Naši prošli vždy testy. A pak už je u dalších dětí ani nedělali. Fond ohrožených dětí už je pak přiděloval jak na běžícím pásu. Nikdo nechodil na kontrolu. Sociálku máma vyhodila a řekla, že jí nevyhovuje. Psycholožka jí s problémy s mnoha později romskými dětmi radila po emailu.

Byla jsem bohužel léta na setkávání s pěstounskými rodinami. V případě velkorodin to všude bylo stejné. Pokud rodina měla ještě své děti. Byly upřednostňovány. Třeba tím, že dostávaly lepší jídlo. Ty z děcáku byly v postýlkách a v postelích, aby daly pokoj.

Proboha, jediné co je možné, tak konečně jasně říci: velkorodiny ne nebo jen s asistentem. Vždyť i v malých školkách je na několik dětí dvě učitelky a někdy asistent, když je tam dítě s postižením. To nikomu nedochází, že musí dojít k vyhoření a vyhoření rodiče prostě výchovu nemohou zvládnout?

Budeme se hádat o peníze pro pěstouny a problém je zcela jinde. Nastavit systém tak, aby již tolik poznamenané děti netrpěly víc třeba právě v náhradní rodině.

Dvacet měsíčně opravdu může nalákat nezaměstnané venkovské matky. Projdou testy a tak budou dostávat dítě na přechodnou dobu. Kdo zjistí, že celý den neleží miminko v postýlce? Kdo zjistí, že se o něj stará stejně jako o to své vlastní? Ano, bude umyté. Ale co když ho nepochová stejně jako ty pečovatelky v kojeňáku, které mají na starost šest dětí najednou? Jak tohle zaručíte? Jak zaručíte, že to nedopadne jako v Amarice, kde tenhle systém je a dítě putuje z jedné přechodné péče do druhé?

Klidně ať pěstouni dostávají i padesát měsíčně za nonstop práci. Ale ať chodí pravidelně na supervize, sebezkušenosntí výcviky, mají pravidelně dovolené bez dětí nebo třeba i roční pauzu, ať nevyhoří ...

Pokud také patříte do toho sdružení pěstounů, proboha, zatlačte na stát, aby se pěstouni vybírali řádně a po celou dobu jejich práce o děti, aby se jim pomáhalo asistenty, supervizemi, terapiemi, ...

Hezký den. Edith

25 @#$ @#$ | Web | 23. listopadu 2011 v 13:48 | Reagovat

Edito, jak to tak čtu, Vy máte problém, který byste měla řešit. Jenže ten váš problém nevyřešíte psaním článků jako je tento, ale spíše tím, že budete pracovat na rozvoji své osobnosti. Zkuste si prosím po sobě přečíst nejrůznější urážky široké skupiny osob. Proč myslíte, že vesnické nezaměstnané matky se chopí příležitosti? Za 1) nevím, proč by neměšťan měl být horší a za 2) při posuzování žádosti o PP se mimo jiné zkoumá i příjem. A víte proč? Aby se dítě nedostalo do rukou náhradních rodičů jen kvůli penězům.

Znám hodně pěstounů a troufám si tvrdit, že na PP nikdo nebohatne, spíše naopak. Také si nemyslím, že by jim chybělo vzdělávání. Představte si, že leckterá pěstounka sama a dobrovolně čte tématickou literaturu a účastní se kurzů a seminářů, které potřebuje a nejen to, některé třeba studují i sociálně-pedagogickou VŠ. Znalostí mají tedy rozhodně více než běžné matky už nyní.

A ještě k přípravám. Chápu, že možná méně populární NATAMA působící hlavně v Praze může mít pocit, že právě ti burani z vesnic nejvíce nechtějí ty jejich sebezkušenostní výcviky a  psychohry. A tak jim to dáme za povinnost a basta!!! Laik s tím souhlasí, ale praxe je jiná. Existují kurzy kvalitní u méně kvalitní i takové, co člověku jen zaberou čas a nic mu nedají. A mimo jiné, přípravy pěstounů jsou již nějakou dobu povinné, stačilo se jen informovat.

Edito, závěrem bych si přál, abyste své podle vás zřejmě maceše odpustila. Bohužel musím uznat, že vztahy odrostlých dětí a pěstounů mohou být někdy narušené a právě nejkomplikovanější vztah v přírodě je většinou vztah matka - dcera.

Jen prosím nekažte těm, co se jim vztahy daří láskyplně rozvíjet radost ze svého poslání tím, že proti nim popudíte veřejnost tím nejprimitivnějším způsobem - podněcováním k finanční závisti, viz. název článku.

26 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 23. listopadu 2011 v 20:51 | Reagovat

[25]: Tak a už toho mám dost. Zřejmě si všichni od 14. komentáře předáváte info o tomto článku a o mé osobě. Píšete mi zásadně anonymně a 25. komentář je útočný. Ten článek byl psán v březnu, dnes bych ho psala trochu jinak. Ale to už jsem zmínila výše. Jestli nehodláte změnit systém vybírání pěstounů, práci s nimi v průběhu péče o svěřence zvláště pokud to budou dělat dlouhodobě a budou mít mnoho svěřených dětí, tak si to tak dělejte.  
Milý pane, já opakovaně žaluji ve svých článcích tento systém, ne svou náhradní mámu.

27 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 23. listopadu 2011 v 20:57 | Reagovat

[25]: A kdybyste si přečetl pozorně všechny komentáře pod tímto článkem, věděl byste, že nezaměstnané venkovské matky jsem použila na základě jednoho z nich a ne z xenofobie vůči venkovu.

28 Jarda Jarda | 25. října 2012 v 13:22 | Reagovat

Po přečtení některých příspěvků mne jen překvapuje jak je možné někoho jednoduše odsoudit. Ten kdo si přečetl návrh zákona (celý) a i další paragrafy týkající se PP ví mnohem víc, než co se stále opakuje na tomto fóru. Lidi udělejte totéž a budeme ve psaní pokračovat. ;-)

29 tea length wedding dress tea length wedding dress | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:34 | Reagovat

Thanks For This Post, was added to my bookmarks.
http://www.standdress.com/flower-girl-dresses.html

30 sexy prom dresses sexy prom dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:11 | Reagovat

Very Interesting Post! Thank You For Thi Information!.
http://www.queweddingdresses.org/

31 evening dresses cocktail dresses evening dresses cocktail dresses | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:03 | Reagovat

A. The month of March!
http://www.threedress.net/

32 marketa marketa | E-mail | 20. srpna 2013 v 19:40 | Reagovat

ahoj. zatim se divam na situaci z venku. ale uz jako velmi mlada, jsem rikavala, ze bych jendou chtela mit deti jak vlastni, tak v pestounske peci. deti  mam rada, mam umelecke sklony, miluji zvirata, ziju na vesnici, kde by decka mohla mit urcitou volnost, ale  na druhou stranu nemame daleko do mesta pro jine vyziti a hlavne do skoly. ale..... samozrejme dulezite jsou i penize. bojim se, ze prispevek 3500 tisice na jedno dite je opravdu smesny.  pokud dite jezdi do skoly, musi se stravovat, oblekat a chcete -li jej poslat na nejaky  krouzek, castka zdaleka nestaci. lasky  pak muzete dat decku kolik chcete, ale zivorit bude cela rodina. je mozne  pri pestounske peci jeste chodit do zamestnani? nevim jak tuto moznost upravuje zakon. nevim , kde se na mostecku poradit, prosim tedy o radu.  mertala@seznam.cz dekuji marketa

33 HF HF | 25. listopadu 2013 v 12:45 | Reagovat

Paradoxní mi připadá, že tady nadělají z komára velblouda, a biologickým rodičům jsou schopni vrátit očividně týrané dítě, aby je biologičtí rodiče dotýrali ku zdárnému konci, tedy ke smrti. (Stalo se, před lety, v Břeclavi. Dítě vrátila do péče rodičů soudkyně, tedy žena, u které by se dala předpokládat i jistá empatie k dítěti.) - vy jste ta biologická matka?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama