11. přikázání: nebudeš smrdět bližnímu svému

2. února 2011 v 21:39 | Edith Holá |  Pohledy z mateřské dovolené, dnes už jen z mateřství
Ani jsem netušila, že můj včerejší článek o počátku výchovy k vonění se, způsobí takový rozkol mezi blogery. Nabyla jsem z komentářů dojmu, že zde je tato kultura opravdu naprosto zakrnělá. Po napsání článku, že našemu pětiletému synovi jsme splnili jeho přání a těžce mu sehnali dětské miniparfémy Cars pro kluky bez alkoholu, se i mladí lidé domnívají, že na něj liji hektolitry jakéhosi smradu. kdyby to bylo za dob totality, uměla bych si ten zápach představit. Izdelano v CCCP. Starší se zase domnívají, že ty hektolitry jsou se škodlivou chemií.
Miniparfémky Cars

Kamarádka mi nedávno říkala, že má radši v Česku zimu. A proč? Protože lidi tolik nesmrdí. Lidé  na Západ i na Východ od nás se voní. My jsme takový ostrůvek smraďochů. Dobrá vizitka. Ještě že nemám radikální vlastenecké sklony, ale naopak se stydím za Čechy, co pořád ještě jezdí k moři s paštikama, vypadají jako hadráři z tržnice, kradou a ještě smrdí. 

Kdy se u nás začne s touto kulturou? V komentářích doporučované deodoranty pro mé dítě nepoužívám ani já. Dělají na kůži potah. Některé dokonce bílé fleky. Naše rodina asi patří k těm kosmopolitním Čechům, co se voní. Kdysi jsem četla výrok Hany Hegerové, že když neměla peníze, tak poslední dala za krásnou vůni a radši jedla jen suché housky. Její Levandulovu znají téměř všichni. Byla by to nádhera, kdyby si většina z nás uměla namíchat svou vůni. Do nějakého základního oleje by si každý přikápnul kapky bio silice a každý by voněl jinak, podle své nálady, podle svých potřeb a přání ... Kůže je po pravidelném natírání olejem vláčná a hebká. Každá silice dokonce má jiný účinek pro naše zdraví. Citron je dotoxikační a voní jako čistota sama. Mandarinka je na radost. Pomeranč proti workoholismu. Benzoe vám vrátí pocit bezpečí. Eucalyptus nejen na cesty dýchací. Borovice na vztahové problémy. Růže a mateřídouška podpoří mateřskost a ženskost. Růžový olejíček na přivítanou jsem zodpovědně měla i v porodnici. A naše známá levandulka? To je léčivá a moudrá babička. Zklidní, uvolní svalové napětí, zpomalí, pohladí, ukonejší. Prošla jsem základním kursem aromaterapie a až děti trošku dorostou zase bych se tomu chtěla věnovat. Levanduli nosíme ale u sebe pořád. Je to snad jediná silice, která může přijít na kůži bez oleje. Zatáhne bouli, vydezinfikuje škrábance, zklidní emoční dětskou hysterii ... Když chcete dobře vonět, nesmíte šetřit ani na silicích, ani na opravdových parfémech. Bohužel. Laciné silice jsou tak maximálně do aromatické lampičky. Laciné spreje, voňavky, deodoranty jsou leda tak do koše. Jejich vůně se s vaším pyžmem většinou zvláštně promíchá a nebo po dvou hodinách už není cítit. Drahý parfém vydrží opravdu po celý den. 

Vaše doporučované mýdlo? Nevím, nevím, co tím myslíte. To normální, co dnes už nikdo nepoužívá, bych na kůži svého atopického syna vůbec nesměla dát, protože vysušuje? Nebo sprchové gely? Chemii z nich cítím i já. Synové mají speciální olejový přípravek do koupele z lékárny. Nebo hipoalergenní. Dětské parfémy, které si syn přál mu vůbec nevadí. Kuba je decent po nás. Jedna kapka za ucho a jedna na zápěstí a jde se do školky.
Kuba se voní
Kuba se voní 2
Vůně se kolem nás točí vlastně dlouho. Manžel za totáče prodával zahraniční parfémy v Tuzexu. A jak si ho ženy předcházely! Pozná ještě dnes, co za komponenty parfém obsahuje a umí jejich typologii podle barev (např. dřevité vůně jsou červené). Prodával, protože mu bolševík nedovolil studovat. Má polorodná sestra je zase obchodní zástupkyní velké kosmetické firmy. 

Mám ráda lidi, kteří decentně voní. Kteří jsou pro oko hezcí tím, co mají na sobě. Právě takoví Franzouzi, Španělé ... Jeden španělský kněz nám jednou v baru vyprávěl, že on to má opravdu tak, že nechce lidem ubližovat ani tím, že by byl ošklivě oblečený nebo by smrděl. Kdysi jsem četla Židovku z Toleda, protože jinak bych nebyla člověkem podle mého španělského kamaráda:-). Možná něco mi ta kniha opravdu dala. Vím z ní, že muslimská kultura mezi křesťany a Židy přinesla vůni. Díky Bohu! Prosím, pěstujte a kultivujte tuto kulturu. Opravdu v létě, když prší, tak z tramvaje utíkám. 

Jedenácté přikázání je jen a jen moje literární nadsázka.

Matěj si zatím jen s mini parfémky hraje:-)
Matěj a mini parfémky
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 2. února 2011 v 22:46 | Reagovat

No já teda díky zrakový vadě moc neřeším to oblečení. Neoceňuju ho na druhých a tak i já chodím nejradši v džínách a tričku od Aziatů. Ale za vůně utrácím poměrně dost. Máme jednu kamarádku, co žije v Rakousku a když k nám přijede, tak si předvádíme vůně. Má na ně poněkud divný vkus, ale vůně stejně jako muziku vnímáme subjektivně. Kdybych neměl doma aspoň pět parfémů na výběr, asi bych se necítil dobře.

2 Vendy Vendy | Web | 2. února 2011 v 22:54 | Reagovat

Musím se podívat na ten článek.
Miluju vůně.
Ale my vážně nevoníme, i když jsem někde četla názor, že za to může i jídlo. Jinak se potíme, vydáváme jiný pach. Myslím, že se i víc potíme než jiní.
Ano, existují deodoranty a deospreye a kuličky proti zápachu a tuhé antiperspiranty proti pocení. Tak proč toho nevyužít, když nemám možnost se sprchnout nebo omýt...
Vůně miluju a s chutí jsem si přečetla výčet tvých doporučovaných esencí.
Mandarinka voní úžasně svěže. Pomeranč podobně. Růže - jedinečná. Jasmín - ten už je trochu silný, ale dá se naředit nějakým rostlinným olejíčkem (lisovaným za studena, žádný stolní olej, prosím).
K esencím, které se dají použít na pokožku neředěné, bych přidala i tea tree oil, ovšem ten nevoní. Ale je výtečný jako přírodní dezinfekce a někdo ho používá i při léčbě akné.
Levandule voní hezky, ale mně třeba víc voní růže, nebo si sama míchám voňavé směsi z esenciálních olejů...je to jak parfém.
P.S. na kožní problémy je výborný rakytník - rakytníkový olej, nebo rakytníkový balzám, můžeš zkusit různé výrobce, mně se osvědčil od firmy Saloos. (Dělám reklamu? Kašlu na to, neberu za ni žádné peníze...když je něco dobrého, tak to doporučím.)

3 edithhola edithhola | E-mail | Web | 2. února 2011 v 22:57 | Reagovat

[1]: Kuba Tě za chvíli dožene:-) My s manželem máme většinou vůně s ciziny. Když dochází nastane horor, kde je vzít ... Balíček z Ameriky naposledy nedošel, takže jako zdroj pro vůně špatný a peníze fuč. Manžel zase bude muset brzy někam vycestovat, aby naše oblíbené sehnal.

4 edithhola edithhola | E-mail | Web | 2. února 2011 v 23:01 | Reagovat

[2]: Vendy, díky. Já radši od Nobilis tillia nebo Eone. Základním olejem jsem samozřejmě myslela rostlinný. Mandlový třeba :-) Kubovi ale olej vadí. Musím mu silice přikápnout do masťového základu. Mně oleje nevadí, jen na ně teď mám málo času. Ale už se těším, až si zase svou vůni namíchám. Měla jsem namíchanou takovou úžasnou ženskou. Hned za měsíc jsem byla těhotná :-)

5 punerank punerank | E-mail | Web | 2. února 2011 v 23:38 | Reagovat

Jojo, když v létě prší, cítím spoustu "zmoklých psů"!
a borovice dobrá na vstahy? pravda, my jsme se kvůli ní dost nasmáli a to jí byla jen troška v toaletce od avonu. Jmenovalo se to "nějakej" forrest, říkám si, paráda, to si neumím představit, takovej lesní parfém. koupila jsem to spíš pro zábavu.
David si toaletky trochu nastříkal na ruku, čichá, zkoumá, mručí, přemítá, tyyy, víš, nooo - mě to připomíná..... mě to připomíná kostel. To jsem nějak nečekala. Dřevitý to je a pořád hledám les!
Tak naši známí kromě pozdravu přidávaj otázku, jestli pořád máme kostel.
No jasně, máme. Jen v neděli a na mši. dýl rozhodně nevydrží:)))

6 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 2. února 2011 v 23:53 | Reagovat

[5]: On to je fakt úplně přesně kostel! Normálně tam cejtíš ty dřevěný lavice, kadidlo a i trochu otevřenejch zpěvníků. Vždycky si ho dávám v neděli ráno, když si jdu nahrát mši z rádia Proglas, abych si ji pak poslechl ve zkrácené formě. Ta vůně vydrží fakt tak hodinu. Kdybych chodil ke zpovědi, tak bych si jí vždycky vzal.

7 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 3. února 2011 v 10:08 | Reagovat

zdarec....díky moc.....zkusim to teda opravit....XD XD

8 edithhola edithhola | 3. února 2011 v 11:30 | Reagovat

Vážení manželé, když máte rádi borovici, tak si zakupte silici borovice od Nobilis Tillia. Přikápněte dvě tři kapky do rostlinného oleje. Pokud nechcete si kupovat samostatný olej, tak si kupte třeba v DM drogerii od firmy Saloos už namíchanou levanduli a do ní kápněte zmíněnou borovici. Opravdu je nejen detoxikační, na dýchací ústrojí (pro kuřáky i pasivní kuřáky), ale na párové věci:-) Masáž zad zvláště oblasti ledvin je velmi prospěšná. Kde se prodávají silice od Nobilisky zjistíte na jejich webu. Výsledek vzájemné masáže nemusíte sdělovat na blogu :-)
Smrady na wc jsou jen smrady. Les ani kostel mi nepřipomínají:-) Já mám olejíček (silici) kadidla a v mírném dávkování do aromalampy mám kostel doma taky:-) Jinak já kapu levné silice do aromalampy i na wc. Je to lepší a zdravější než ty chemie na wc. Základní jednovíkendový kurs aromaterapie doporučuji, zvlášt když David má rád voňavou kulturu :-)

9 punerank punerank | E-mail | Web | 3. února 2011 v 11:50 | Reagovat

Je zajímavý, co si z těch komentů občas vezmeš:)
zvláštní, jak můžu stokrát napsat, že miluju různý vůně, ale ty si pamatuješ, že David má rád voňavou kulturu. Možná proto, že neprotestoval proti dětským voňavkám:))) Já taky ne, jen jsem měla zveličenej pohled na to, co by s něma děti dělaly:)
nešlo o osvěžovač na vc, ale o toaletní vodu na tělo. taky spíš v rámci zkoumání, než potřeby napravovat vztah... tím samozřejmě nesnižuju účinky borovice.
příhoda s "kostelem" byla spíš popisem, v co vyústila údajná vůně lesa...
osvěžovače nekomentuju, jsou takový přebíjení smradu smradem.
těch olejů se trochu bojím, i když mě lákají. Ne že jim nevěřím, ale nemám přehled o tom, kdy padne kapka, kdy dvě a taky kam přesně. s čím se dá zacházet po hrstech, lžičkách, měřit to hrnkama a pod. do toho jdu. ale tohle měření kapku toho, kapku tamtoho, to mi asi nepůjde, škoda...
Třeba jednou takovej kurz aromaterapie zhruba popíšeš, abychom zas nepodléhali milným představám:)

10 Cirrat Cirrat | Web | 3. února 2011 v 12:01 | Reagovat

Neřeš - není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem.

Zajímavý případ je můj manžel - ten každý den poctivě leze do sprchy a není schopen vynechat, každé ráno použije jak antiperspirant tak deodorant (běda, když jedno z toho dojde)... A i tak je to občas síla.

Jinak, já mám hodně citlivou kůži a používám šampony, sprcháč, krém a tak dál od firmy Barefoot Botanicals. Sháním je v e-shopu u heaven4skin...

11 signoraa signoraa | E-mail | Web | 3. února 2011 v 12:27 | Reagovat

Já už jsem se u předchozího článku zmínila, jak mi někteří smrad'oši vadí. A pro obveselení přidám něco z mého života. Kdysi jsem měla v oblibě parfém Charlie. A můj muž mi ho pravidelně dával k různým příležitostem a jeho počet narůstal a krabičky se mi kupily ve skříni. Začala jsem používat jiné parfémy, střídala jsem je podle nálady a jeden Charlie zůstal ve skříni. Objevila jsem ho náhodou po pár letech. Když jsem si k němu čuchla, cítila jsem neskutečný smrad, ve kterém převládalo pižmo. Hodila jsem tu odpornou záležitost do koše, ale pak jsem si uvědomila, že v práci máme kolegu, který si rád vezme něco, co mu nepatří. Tak nastražíme pastičku, napadlo mně. Mám ještě dalšího kolegu, který je už v penzi a chodí hlídat a ten se mně ptal, proč tu válíš ten parfém? Je to past, zněla má odpověd'. A tenhle hodný člověk mi řekl, jestli si ho tedy nemůže vzít. Upozornila jsem ho, že je to hnus. Trval na svém a odešel s lahvičkou. Odpoledne přišel a říkal, že jsem měla pravdu. "Navoněl se" a jel do práce a prý si nějaká paní v metru odsedla se slovy "prase". Charlieho vrátil na původní místo. Pastička pak později sklapla a náš nevážený kolega, který se s tím polil, si na delší čas dával pozor, aby si zase něco neponechal pro sebe.

12 Krasivija Krasivija | Web | 3. února 2011 v 19:24 | Reagovat

Takk v tom případě mi je to líto. Nebudu utrácet statisíce za hadry a nějaké rakovinotvorné parfémy. Mě stačí ty levné.

13 Janinka Janinka | Web | 3. února 2011 v 20:47 | Reagovat

Jsem ráda, že už nebydlím ve velkém městě a nejsem závislá na městské hromadné dopravě. To byla někdy vážně síla, kombinace padesáti stupňů v autobuse a tlačenice lidí, mezi nimiž nechybělo i několik extra smraďochů, byla vražedná...

14 Labanda © Labanda © | Web | 4. února 2011 v 9:41 | Reagovat

:-D já si u toho taky vybavila peníze :-D ale potřebovala jsem tam ten verš víš ;-) a jde to taky zálohy do vztahu. Já to nedopsala ten komentář a usnula jsem, vůbec totiž nic jinýho kromě spánku nedělám :-(

15 Labanda © Labanda © | Web | 4. února 2011 v 9:43 | Reagovat

maminka neměla ráda tabákové vůně a milovala, když tatínek měl obyčejný pitralon, už podruhé se mi o ní zdálo, jako duchovi, který mě navštívil zvláštní sny, aj mi řekla, že sestra není sestra a divné je že nahlásila 3 porody a dětí jsme 4, ale to přikládám spíše tomu že už byla jaksi malinko mimo ale v tom snu to bylo zvláštní

16 Johanka Johanka | Web | 4. února 2011 v 10:40 | Reagovat

Voním se pro ostatní, ale především pro sebe. Mám ráda právě to míchání podle nálad, kdy vlastně tím, jak působím na smysly všech ostatních, jim dávám najevo i to, kdo dnes jsem a jak se dnes cítím. Je to jako neverbální komunikace, stejně jako s tím oblečením. Ale u vůní platí zásadní pravidlo-decentně :-)

17 edithhola edithhola | E-mail | Web | 4. února 2011 v 22:10 | Reagovat

[9]: Milá Punerank, omlouvám se za své selektivní vnímání vašeho páru. Už do smrti si budu pamatovat, že milujete vůně oba!!! :-)

18 pavel pavel | Web | 5. února 2011 v 0:05 | Reagovat

Já ti poradím ještě něco lepšího než umělé přípravky. Nejez maso a za pár dní zjistíš že voníš. Zjistil jsem to na sobě a protože mám od té doby jemnej čuch jako pes, poznám hned na lidech čím se stravují. Ty jedy, ať si říká kdo chce co, lidé vylučují právě tím potem.
Pochopitelně za veder i použiji něco přírodního, ale jen malý doplněk svěží vůně.

19 Vendy Vendy | Web | 5. února 2011 v 1:39 | Reagovat

[8]: Smrady na WC jsou skutečně smrady. A některé stromečky do aut - to samé. Někdy bych se zalkla nad tím umělým odérem.
[11]: Skvělá historka!
[9]: Není to zas tak těžký.
Já beru jako základ mandlový olej a míchám ho se slunečnicovým (obojí lisované za studena). Do toho přimíchávám namíchané květinové oleje (beru od Saloosu, Tilis Nobilii jsem zatím nezkoušela) - třeba růži, jasmín, vanilku.
A přidávám esence, asi po 5 kapkách. Santalové dřevo, Palmorůžovou, Pomeranč, Ylang ylang, Bergamot. Někdy dám Geránii, někdy Kanangu.
Občas přidám Pačuli, to má potom zajímavý šmrnc.
Chce to vyzkoušet.
Když máš strach, že si namícháš silnou směs, poříď si o jeden mandlový olejíček víc - a směs můžeš naředit a zeslabit...

20 edithhola edithhola | E-mail | Web | 5. února 2011 v 9:50 | Reagovat

Vendy, tvá směs zní moc hezky. Zkusím taky něco. Od té doby, co má děti jsem si nic nenamíchala a silice už se zkazily. takže musím postupně zakoupit. Pačuli jsem nezkoušela. Jednou jsem ale v jednom už zmizelém obchůdku zakoupila pačuli s myrhou. Byl to piďi flakonek. Hýčkala jsem ho asi dva roky. Stačila kapka za ucho a všichni lidi okolo žasli (pozitivně:-), čím to tak krásně voním.

21 dita dita | 6. února 2011 v 2:36 | Reagovat

[10]: To je na tom národ tak špatně,že manžel,který leze denně do sprchy je -"zajímavý" ??
:-))))

22 dita dita | 6. února 2011 v 2:41 | Reagovat

[12]: Rakovinotvorné parfémy?A ty tvoje levné jsou OK? Ty jsi vůbec trochu mimo,ne? ;-)

23 dita dita | 6. února 2011 v 2:44 | Reagovat

[18]: A že samochvála smrdí,tos nevěděl?:-D
Možná,že ostatní tu tvojí "svěží vůni" až zas tak s tebou nesdílejí ;-)

24 pavel pavel | Web | 6. února 2011 v 14:24 | Reagovat

[23]: nevím že bych se chválil, jen říkám co si myslím, stačí zajít na veřejné záchody a zjistíš kdo co jedl k večeři ;-)

25 edithhola edithhola | E-mail | Web | 6. února 2011 v 19:07 | Reagovat

[24]: Pavle, tak to Tě obdivuji, že zvládáš bezmasou stravu. Já jsem to párkrát zkoušela a vydržela jen měsíc. Ten kamarád ze Španělska říkal, že prvních pár měsíců v českých tramvajích cítil guláš. Masožravci jsou prý fakt masem cítit.

26 dita dita | 8. února 2011 v 3:36 | Reagovat

[24]: Díky za radu,zas takovej "labužník" nejsem :-!  :-D

[25]: Ono stačí mít v restauraci kabát na věšáku,a máš parfém na celé odpoledne.. :-)

27 reto reto | E-mail | 31. srpna 2011 v 18:48 | Reagovat

zbytecne dlouhe, nudne a o nicem. Kdyz uz blogovat, tak jasne, pochopitelne a neplýtvat zbytecne slovami.
Apropo, proc plytvat penize a strikat na sebe chemii ? Kazdodenna hygiena uplne vystaci, jenze nekdo to zanedbava a mysli jsi ze parfem za tisicovku to vyresi :-?

28 reto reto | 31. srpna 2011 v 18:52 | Reagovat

[18]:
blce, a odkud pak tve tele veme urcite, pro zivot potrebne latky? Maso je strava jako kazda jina, jedli nasi predkove a prezili.

29 pumps pumps | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:56 | Reagovat

Q. If Mr. and Mrs. Bigger had kids, who would be the biggest of the three?
http://www.shoesgreat.com/

30 cute beach dresses cute beach dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:26 | Reagovat

A. He wanted to make up his mind!
http://www.threedress.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama