O mém prvním Yaoi mezi námi děvčaty

29. prosince 2010 v 22:40 | Edith Holá |  yaoi
Divně. Nejprve jsem se nemohla proklikat k yaoi Kirepapa a otrávilo mě, že se musím někam registrovat. Tak jsem to vzdala a zadala jsem si yaoi na youtube a nazdařbůh jsem se dívala na pár dvou až tří minutových videí. Z komentářů pod svým včerejším článkem jsem pochopila, že bych se měla obávat, co na mě vypadne a čekala jsem zděšení. Žádné se nedostavilo. Jen otrávenost, že marním čas. Říkala jsem si, že je něco blbě a pokorně se vrátila k blogu, kde měla být Kirepapa. Mezi tím se vrátil manžel. A jelikož je větší zvrhlík než já (ale kdoví?), tak jsme hledali spolu. Ještě že blogerka tam má obsah. Ale už u něj jsem nebyla schopna nepřeskakovat. Jsem Blíženec, takže mám ten dar, že i pouhým nakouknutím poznám, jestli je to dobré nebo ne. Zpravidla se nemýlím. Nemám ráda návody ani obsahy, takže intuice mi říkala, že je to o ničem. Nicméně jsem video rozklikla a opravdu dokoukala bez pár sekund téměř své první půlhodinové yaoi. Pořád jsem čekala, že na mě něco zapůsobí. Jenže když už náhodou jsem pocítila něco jako vzrušení, že se snad něčeho dočkám, tak Japonci začali svou řečí na sebe křičet. Takže se vytratil jakýkoliv blížící se pocit něčeho. Japonština se zvýšeným tónem je mi odpudivá už z historických filmů. Takže když pak na sebe ještě řvou, tak jsem znechucená. A k tomu animace s vyceněnými zuby a pěstí mě zhnusila úplně. Takže možná blížící se oční vzrušení z hezounkých bytostí bylo fuč; a já nemohla tak zažít ten "yaoistický slint" :-) ...

Další problém jsem měla s tím, že mě tyto počítačově zušlechtění lidé nepřipomínali ani muže ani ženy. Manžel se radši odešel koupat. Podstivě jsem se dívala dál. Po článku blogera Malkiela jsem si však šáhla do vzpomínek a moc dobře vím, že když mi bylo náct, tak se mi také líbili mladíci, kteří měli tváře dívčí (viz). Naštěstí jsem nedopadla tak, jak Malkiel těmto dívkám prorokuje. Ale už tehdy mezi námi děvčaty se vědělo, že pokud se na vás muž dívá přivřenýma očima a k tomu má ještě něžnou tvář, je to pořádná svině. Takže jsem ráda, že s emi brzy začaly líbit muži typu Steva Buscemiho (kdo nezná, tak jeho tvář je zde). Když to manžel zjistil, tak už se nedivil, že jsem si vybrala právě jeho :-) V yaoi mi připadají hermafroditní nejen ti submisivní, ale i ti dominantní. Často jsem vůbec nerozeznala, kdo je kdo. Všichni mi připadali stejně jemní v obličeji s podobnými účesy zakrývajícími zrak. Jejich pramínky eroticky padaly do tváře. Člověk by se jich tak rád dotknul stejně jako tváře ... Nevím, jestli opravdu muži si takhle představují vzrušení, než laň lapí. Ale my ženy za mlada určitě ano. Takže je to opravdu výtvor tvořený ženami pro ženy. My v tom hledáme vzrušení, jak vlastně budeme jednou vzrušovat svého prince nebo milence. Představujeme si, jak se na nás bude dívat, jak se nás poprvé dotkne, skloní se k nám, spadne mu pramínek do obličeje ... a pak nás letmo políbí. Napsala jsem za mlada, i když vím, že na yaoi ujíždějí i starší ženy. Tak to neberte osobně. Pro vás je ten druhý termín milenec. Už ne princ :-) V mém věku a po deseti letech manželství mě opravdu pramínky vlasů a polibky nevzrušují. Ale zpět: Takže je to pořád variace na téma "mezi námi děvčaty". A proč se tedy nedíváme na yuri? Protože nás ženy nevzrušují. Ale právě ten onen krásný s dětsky symetrickým a něžným výrazem muž. Tyhle postavičky působí velmi hluboko podprahově.

Taky mám asi smůlu v tom, že mě nikdy nebral Walt Disney. Obrovská dojímavá kukadla zvládám jen v Bambim, protože patří zvířátkům. Jinak mě kreslená tvorba WD vždy spíše iritovala. Někdo u mě v komentáři napsal, že mi doporučuje z yaoi Sensitive pornograph, ale že mě nechce přivodit infarkt:-) Přiznám se, že jsem se trochu začala bát. Ke vzrušení strach patří. Strach, zakázané ovoce, sex ukrytý jen ve fantazii ... U yaoi Kirepapa jsem však žádný strach nepocítila. Ani kdybych viděla ta brutálnější videa. Mě násilí nevzrušuje. Mě odpuzuje. Jestli jsem někdy měla infarktový stav při nějakém dokumentu nebo filmu, tak to byly Krátké filmy o lásce a zabíjení, kde hlavní hrdina vraždí v detailu, nevydejchala jsem scénu věšení Björk v Tanci v temnotách a zřejmě bych nemohla vidět dokument, který je z děcáku a popisuje ho what-up. To bych měla asi fakt zástavu.

Také přemýšlím nad tím, proč ženy vzrušuje takhle vyextrémovaná submisivita a dominance. Je to japonská kultura. Vztahy mezi dvěma osobami jsou tam takhle nastaveny po celá staletí. Dva nejvýznamější požadavky fanoušků "seme" a "uke" jsou vypůjčeni z válečného umění. "Seme" je odvozeno ze slovesa "semeru" k útoku. "Uke" z japonského slovesa "ukeru" - přijímat. Domnívám se, že ale po celém světě jde trend opačným směrem. Ve vztazích jsou někdy malé tanečky nerovnosti, ale že by někdo dnes ještě vyžadoval model tvrdý muž a poddajná žena? Nojo, je to sexuální fantazie. Tam je dovoleno vše. Nedávno jsem četla články na webu Ligy otevřených mužů, že samotní muži se často necítí dobře, pokud je ženy chtějí dostat do role toho dominantního. Asi deset let se už píše, že ne žena má problém v dnešní době s identitou, ale právě muž. Je naprosto znejistěn, kým má být a jakou roli má hrát. O hledání mužské identity si můžete přečíst na stránkách Ligy otevřených mužů.
Možná opravdu yaoistkám pomohla yaoistická tvorba k pochopení a toleranci homosexuálního vztahu, jak píše what-up. Nevím, jestli yaoi ale pomůže heterosexuálním mužům. Zda si nyní ke všem mýtům ještě do hlavy nevezmou naši ambivalenci, že hledáme hodného muže a přitom sjíždíme videa, kde seme je typickou ukázkou toho, co oni už nechtějí a ani nemohu být, tak to nebude amen jen s nimi, ale i s námi ženami.

Když jsem si přečetla tyto řádky zapálené yaoistky: "Málem jsem z toho zešílela a ve škole mě chytal amok, z každýho náznaku yaoi :-) Kluci se začali prát a já vždycky zaječela:"YAOI!!" Bohužel, kdykoliv to uslyšeli, tak se naštvali a prát se přestali :-) Smůla.....", tak jsem se styděla už nejen za své asi rok trvající trapné chování kolem šestnácti, ale za celé plémě ženské v telecím věku.

Yaoi bylo stvořeno ženami pro ženy v Japonsku a tam mělo zůstat. Pročítám stohy článků na toto téma, tak vím, že se vyvezenému yaoi za hranice Japonska říká "americké yaoi". Přišlo do zcela jiných kultur a začalo žít samo o sobě v jiném kulturním kontextu. Tak se asi dočkáme jeho inkulturace. Pak už by mi nemuselo připadat jako mimo mísu:-) Např. už jenom ženy zobrazované v yaoi, pokud tam tedy vůbec nějaká je ... Ale to si nechám, až přečtu všechny články, které mi kolegové k tématu vybrali. Nechci si vystřílet všechnu munici.

Na závěr parafráze slavného Voltairova výroku.
I když se mi yaoi nelíbí, budu hájit ženskou svobodu sexuálního výrazu i svobodu homosexuality. Budu hájit i to, aby jste dle své fantazie mohly tvořit a dívat se na to, pokud to nebude omezovat svobodu moji.


P.S. O tom, že odsuzuji pedofilství, násilí a nucení k sexu, znásilňování a obchod s bílým masem nemusím psát. To je jasné. Takže odkážu např. na Labandu, pokud byste si rádi přečetli něco na toto téma.

Ostatní mé články k tématu Yaoi:-)
Přestanete se dívat na yaoi, když vám naplácáme? - čtvrtek - velmi zajímavé komentáře k zamyšlení
http://edithhola.blog.cz/1101/yaoi-zebricek-nej-clanku-k-tematu-tydne
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 29. prosince 2010 v 22:50 | Reagovat

pěkný a určitě vyčerpávající článek. Každý yaoi vážně nemusí, to samé s anime. Moje kamarádka to přímo nesnáší, druhá, kterou jsem k tomu dostala čirou náhodou já, se od toho nemůže odtrhnout, ale je neschopná si najít něco sama, takže ji musím učit s pc a internetem apod. (Prosím, ať to nečte :D)

2 KadetJaina KadetJaina | Web | 29. prosince 2010 v 23:01 | Reagovat

Je fakt, že jsem moc yaoi neviděla, jedu spíš přes obrázky. Shonen ai mi k životu stačilo. Pravda, že se všichni vyobrazujou trochu žensky, ale to je problém "bišíků" ve všech žánrech. To potom člověk kouká do počítače a ptá se "A to je kdo?? ♀ or ♂??) Někdy by je měli dělat víc chlapský :).

3 Justinka Justinka | Web | 29. prosince 2010 v 23:04 | Reagovat

Děkuju, žes za mě podnikla vědeckou výpravu, já bych se k ní neodhodlala. Nejvíc se mi líbí tvoje parafráze V. výroku.

4 Newinná^^ Newinná^^ | Web | 29. prosince 2010 v 23:09 | Reagovat

Páni,užasne napsáno :)

5 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | E-mail | Web | 29. prosince 2010 v 23:16 | Reagovat

Teda, tvoje články jsou vždycky velmi zajímavé a obohacující!
Mě nikdy  předtím nenapadlo, že je Kirepappa vlastně yaoi, brala jsem to spíš jako "vtip"  :) Násilí se mi nelíbí, hrubě, to je jediný, co je na yaoi vlastně špatné- že se holkám líbí, jak se kluci perou, to se mi moc nelíbí..:)

6 TsuchiKim TsuchiKim | Web | 29. prosince 2010 v 23:16 | Reagovat

hezky napsáno, ale pokud chceš nějakou, smutnou a infarktovou situaci, tak si pusť Most, s yaoi a Japonskem to sice nemá nic společného, ale je to úžasný český, asi 30 minutý film :-) bohužel jsem ho našla jedině na nějakých anglických stránkách s anglickýma titulkama, ale s českýma slovama :D

7 Dragell Dragell | Web | 29. prosince 2010 v 23:18 | Reagovat

Moc pěkný článek.
Jinak já si myslím, že mladší holčiny se na to koukají, protože se hledají. Co se týče těch starších, dala bych to zase do souvislosti, že si tajně přejí dostat do jedné z oněch rolí, ať už dominantní nebo submisivní a ten film jim to alespoň tak trochu vynahradí.
Takový je můj názor na toto. Snad mě nikdo neukamenuje :D

8 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 29. prosince 2010 v 23:42 | Reagovat

Edith, jak je možné, že vy - žena intelektuálka - věříte horoskopům? Už si toho všímám po několikáté!
   Jinak svobodu ano, ale pro ty, kdo si ji zaslouží. Dejte každému svobodu a lidstvo se vystřílí.

9 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 29. prosince 2010 v 23:47 | Reagovat

[8]: Co to říkáte? Svobodu máme všichni ... Nemůžeme si ji zasloužit. Máme ji.
Nevěřím horoskopům, které jsou v časopisech a redaktoři je píšou jen tak od stolu a ještě si z toho dělají srandu. Kdo první hledal Ježíše z pohanů a podle čeho? ...

10 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 0:31 | Reagovat

[9]: Ano, máme ji všichni. To je právě ta chyba!
A věřit na souvislost mezi znamením zvěrokruhu a svou povahou, to mi připadá poněkud "nevědecké" a nehodné někoho, kdo si říká myslící bytost.

11 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 0:44 | Reagovat

Možná ta vaše víra ve znamení souvisí s vaší potřebou mít všechno pěkně v kategoriích. Tohle jsou ryby, tamto blíženci. Jak krásně můžete zahrnout milion naprosto odlišných jedinců pod jedno znamení, že? Ale řeknu vám, že to nefunguje. Znám mnoho lidí narozených stejně jako já začátkem března, ale oni jsou každý úplně jiný! Na to namítnete, že ve "vědecké astrologii" je důležité každé datum, i čas narození. No, když myslíte?

12 Malkiel Malkiel | Web | 30. prosince 2010 v 0:57 | Reagovat

[8]: "Jinak svobodu ano, ale pro ty, kdo si ji zaslouží. Dejte každému svobodu a lidstvo se vystřílí." Velmi hluboká a pravdivá věta. Příkladem mohou sloužit zejména některé africké národy, které dostaly svobodu od kolonizátorů.

13 Janinka Janinka | Web | 30. prosince 2010 v 8:04 | Reagovat

Díky za výlet do světa yaoi a za zo, že jsi mi ušetřila spoustu času, kdy bych ze zvědavosti klikala na nějaké yaoiistické dílko.
A jen tak na okraj, taky miluji Buscemiho... :-)

14 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 9:01 | Reagovat

[11]: Nenamítám na to nic. Je to moje cesta ... mé zájmy ...

15 domminyka domminyka | Web | 30. prosince 2010 v 9:22 | Reagovat

Koukněte ke mně ----> Klikačka prosím :)Pro zábavu

16 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 9:29 | Reagovat

Jo, a zmenila jsem sloveso bojovat na hájit ... třeba to nebude tolik citlive muzske duse popouzet ... zbrane jsem davno slozila, takze i z mluvy vypoustim sloveso bojovat ....

17 Kerria Kerria | Web | 30. prosince 2010 v 13:18 | Reagovat

Před tvou snahou o nějaké zhodnocení tohoto žánru tedy klobouk dolů. Ale jak jsem pochopila, zřejmě to má i souvislost s tvojí profesí. Já tak daleko nešla, názor jsem si udělala jen tak z toho, co se ke mě doneslo převážně z úst yaoistek.

18 mad-yoko mad-yoko | Web | 30. prosince 2010 v 13:34 | Reagovat

Díky za komentář ^^
No, což o to, povídky se dají najít na každém rohu, pokud teda nepočítáme kvalitu. Spíš čtu anglické na fanfiction.net, nebo hledám přímo na nějaký doujinshi pár. Nějaké píšu i já, ty mám na blogu.
Nedávno sem četla pěkné tady - www.sax-say.estranky.cz/ , ale jinak moc stránek přímo zaměřeně jen na dobré S-A a yaoi povídky neznám ;)
A s těmi jmény - Právě protože je to yaoi a miluju Japonsko, dávám Japonská jména. Petr a Honza je určitě reálnější, ale já mám se jmény spojené různé pocity a proto dávám ta, která mi tam prostě sedí, nevybírám tužkou náhodně zapíchlou v kalendáři :)

19 Mad-yoko Mad-yoko | Web | 30. prosince 2010 v 13:38 | Reagovat

[7]: Velice správný postřeh :D
Ono je to vlastně docela vtipný - v shonen-ai se objevují takové situace, které nikdo na papír u hetero páru nezachytil... a za tím si stojím, a to červenou knihovnu ráda moc nemám.  Děvčata jednak slintají nad krásnými chlapci (otaku jsou na ten styl kreslení prostě zvyklé) a jednak si řikají - kruci, proč se tohle nemůže stát mě..

20 mini267 mini267 | Web | 30. prosince 2010 v 16:16 | Reagovat

som rada,že sa ti páčil môj článok na tému Bolesť na duši...ja som len tak očkom mrkla na tvoj blog a na preštudovanie tvojho blogu potrebuje človek veľmi veľa času,čistú hlavu a chuť premýšľať...keď som sa dozvedela,aká je téma týždňa,vôbec som nevedela,čo to je..myslela som si,že je to skomolenina slovka ahoj :D našťastie sestra ma poučila...ja sama sa k tejto téme nebudem vyjadrovať,pre mňa je dosť náročná a musím sa priznať,ani ma celkom nezaujíma.ale rozšíriť obzory si určite chcem,keď študujem na žurnalistike :)páči sa mi,že nenapíšeš iba jeden článok na tému týždňa, ale snažíš sa ju rozobrať zo všetkých strán.len tak ďalej a veľmi rada sa budem na tvoj blog vracať

21 edithhola edithhola | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 21:09 | Reagovat

[6]: Děkuji, právě infarktovou situaci nechci :-) Takže Most raději vynechám ...

22 edithhola edithhola | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 21:13 | Reagovat

[7]: Tvuj nazor se mi libi. myslím si totez. Je to spise cervena knihovna v modernim havu. Teda ne ty s tim tvrdsim obsahem. Tomu opravdu rikam NE.

23 edithhola edithhola | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 21:22 | Reagovat

[19]: Tvuj komentar me potesil. Snad opravdu nekdo chape, co jsem tim mezi nami devcaty chtela rici. Ze je to spise cervena knihovna v modernim havu. A mas pravdu, ze tam asi casto je pribeh a situace, ktere v literature s heterosexualnim parem nejsou a to se ríka, že uz bylo napsano vse:-). Zrovna v Tve povidce se mi moc libily detaily a postrehy pri kominikaci tech dvou. Diky za info,kde najdu jine povidky. Ja jsem spise chtela najit, jestli nekdo z blogeru bude psat k tomuto tematu neco sveho jako Ty (krome uvah :-))

24 edithhola edithhola | E-mail | Web | 30. prosince 2010 v 21:31 | Reagovat

[20]: Jo, opravdu Tve fotky chodeb jsou kouzelne, ale i strasidelne. Jinak diky, ze se Ti muj blog taky libi. Mas pravdu, ze me clanky nejdou precist najednou. K TT se vyjadruji az posledni dobou vice clanky. Mam nejak vic napadu. Taky nemma napad na "knihu". Napsala sjem Cest k mym matkam a ted "odpocivam" pri tematech tydne. Taky se priznam, ze jsem chtela psat odmalicka a 15 let jsem pracovala v mediich. Ale jako seda eminence (produkcni a knihovnice). Takze jsem to tam okoukala, ze je dobre tematem se zabyvat ze vsech stran a klast otazky k zamysleni:-) Dekuji, taky se budu k Tobe vracet. Kde studujes zurnalistiku a jaky obor?

25 Ria Kon Ria Kon | Web | 1. ledna 2011 v 20:01 | Reagovat

2. odstavec - tomu říkám skutečně Bingo! ... nikdy mi to nedošlo, dokud ste to nenapsala ... ano my bychom si přály být na ukeho pozici, ale nechceme tam vidět jinou ženu páč jen bysme žárlily ... páni co já se od vás dneska o sobě nedozvim :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama