Jedním jazykem lásky je přijímání darů

18. prosince 2010 v 23:38 | Edith Holá |  Texty duchovnějšího rázu
Mylně se domníváme, že všichni máme stejný jazyk lásky. Jazyků, kterými můžeme projevit lásku, je pět a každý z nás má jeden prioritní. Pro někoho je projevem lásky pozornost (nejvýznamějším aspektem je duševní blízkost, souznění, vcítění se do vnitřních prožitků druhého, důvěrné sdílení, vzájemné naslouchání; děti požadují plnou soustředěnost, když jsme s nimi). Pro jiného dotek (vyjadřujeme fyzickou blízkostí a něhou), pro dalšího je prioritou služba a péče o druhé. Pro jiný typ osobnosti jsou to slova ujištění (povzbuzování, schopnost vcítění se do potřeb druhého, laskavá a pokorná slova směřovaná k němu). Tím v každé kultuře nejznámějším projevem lásky jsou dárky. Je to vizuální symbol lásky. Nelze tedy říci, že obdarování hmotným darem je méně hodnotné než jiný jazyk lásky. Ne každý má však přijímání a poskytování darů za svůj primární jazyk. Je důležité zjistit, co je pro vás a pro vaše blízké tím prioritním jazykem lásky. Když není naplněn, tak i kdyby jste se rozkrájeli láskou, tak v dotyčném zůstane pocit věčné frustrace z nenaplnění jeho potřeb a emocí a cítí se nepochopen. Smutné, že? Zvláště pro rodiče, kteří se většinou domnívají, že pro děti dělají maximum. Láskou se přetrhnou a dítě jim to nevrací nebo dokonce svou citovou nádrž má prázdnou a vyhledává uspokojení jinde. Stejně tak to může být v partnerství. 

Vánoční dárky pro někoho mohou být neštěstím, protože miluje spíše návštěvy (i klidně bez dárků), atmosféru a souznění. Vyhrazený čas právě pro něj a jeho rodinu. Takový člověk má nejspíše prioritním jazykem pozornost. Jiní lidé si neumějí představit Štědrý den bez celodenního vyváření, aby na večerním stole bylo spousta chodů a u stromečku ještě mnoho dalšího k zakousnutí a břicha k prasknutí. Dar služby a péče o druhé jak vystřižený. Po domácku samozřejmě. Na Štědrý den si většina hobitů na novináře bez hranic nehraje. Nesnášíte-li obžerství na návštěvách a ani nevyhledáváte blízkost a souznění, máte ještě na vybranou ze tří dalších jazyků lásky. Slova ujištění, dotek a dárky. Můžete mít prioritním jazykem přijímání a dávání darů a druhým stěžejním třebas pozornost. Nejlepší ježíškovská kombinace pro zručné. Takoví lidé vymyslí ten nejvhodnější dárek a ještě ho vytvoří sami. Problém je pokud ho dají někomu, kdo má prioritou doteky a zapomenou ho u toho obejmout a večer ještě v případě dětí tuli - tuli a v případě partnera ještě větší tuli - tuli. Výše zmíněný typ méně zručný je dobrou kořistí pro obchodníky. Takový člověk si pro ten dárek, co mu intuice a dlouhé přemítání nad obdarovaným vnukla, uběhá nohy a dá za něj všechno, co má, jen aby obdarovaného potěšil právě tím, co si přeje nebo mu touží dát vše, co se kdy obdarovaný zmínil, že by potřeboval.

Tak ale dost srandy. Když to vidím kolem sebe a pročetla jsem si mnoho blogů na téma "Co si přeji k Vánocům", tak je to často spíše smutné čtení o velkém nedorozumění. O Vánocích právě vystupňované tím materiálním šílenstvím často braným jako povinnost. A mnohdy o dárcích sháněných na poslední chvíli v nonstop otevřených hypermarketech. Nebo si většina z vás nepřeje nic. Zřejmě mluvíte jiným jazykem lásky než milovníci dárečků. Někteří z vás i krásně popsali, co je naplňuje, co si duchovního a nehmotného přejí.

Vypadá to, že jazyk darů je nejjednodušším projevem lásky. Zdánlivě. Často jsem od blogerů četla věty: Neumím dávat dárky. Nic nechci. Neumím přijímat dárky. Doma jsem dostával dárky, které mě netěšily. Pokud se ale člověk zamyslí nad tím, že obdarovávání je projevem lásky a pro někoho třeba stěžejním, tak vězte, že se dá tento jazyk naučit nejsnadněji. Dárek je pro obdarovaného symbolem toho, že jste na něj mysleli, že jste věnovali čas přemýšlení nad ním, nad tím, co by ho potěšilo a pak jste ještě museli projevit úsilí dárek buď vyrobit nebo ho zakoupit. Pro člověka, který miluje dárky jako projev lásky od vás, není důležité, jak nákladný dárek je. Pro něj je důležité, co jste tím dárkem pro něj museli podstoupit. Dárek je tomuto člověku symbolem vaší náklonnosti k němu. Tento člověk i stejně rád obdarovává a jeho dárky jsou vždy trefně vybrané a splní vám vaše tajná přání.

Vánoce by nemusely být frustračními svátky, pokud se každý z nás zamyslí, a to je málo, zamedituje si nad každým člověkem, se kterým budeme trávit Vánoce a kterého chceme obdarovat. V této meditaci byl mohl zjistit, jakým jazykem lásky hovoří. U dětí je to často nejlépe vysledovatelné. Projevují ten svůj primární v čisté formě. Na nich je i možné se nejlépe naučit základní projevy jazyků lásky a pak už je jen vysledovávat v dospělých mutacích. Bohužel u dospělých lidí, jejichž city jsou už roky vyprahlé a v dětství nebyly naplněny, je velmi těžké zjistit, co je potěší. Oni sami těžko hledají, co vlastně považují za projev lásky, protože dlouhodobé nenaplnění jim úplně smaže pocit, že něco chtějí, co by jim tu prázdnou nádrž naplnilo. Musí sami polehoučku vysledovat, jak projevují lásku oni druhým a potom teprv zjistí, že vlastně to je to, co potřebují a potřebovali by sami.

Pokud jsem vám nějak víc poradila, tak jsem velice ráda. Neb mým prioritním jazykem lásky je souznění (sdělila jsem vám své myšlenky) tedy pozornost (doufám, že budu číst hodně komentářů od vás :-)). Druhým mým jazykem je pravděpodobně služba. Někdy si ale myslím, že spíše slova ujištění, které mi pomohou najít rozkymácenou hodnotu. Samozřejmě intuitivně vybraným dárkem, který je přesně to pravé ořechové pro mě, také pod stromečkem nepohrdnu. Mám pak radost, že dárce mi rozumí. A nebo si sama řeknu, co si přeji, i když to mnoho z vás odsuzuje. Mně to problém nedělá. Mým jazykem lásky nejsou dárky, takže to neřeším, ale blbosti dostávat nechci, protože bych pak byla frustrovaná, že se mnou dárce nesouzní, že se nade mnou nezamýšlel. A to je pak opravdu pro mě zraňující. Největším dárkem je pro mě právě popovídání, blízkost, sdílení. A výbornou kombinací je sejít se na předvánočním povídání někde u kávy nebo čaje a se svým blízkým člověkem tak něco prožít a jen tak mezi řečí tomuto bezradnému člověku poradit, co by mi mohl darovat, pokud opravdu chce a potřebuje mě hmotně potěšit. Ani tedy neodsuzuji lidi, kteří se ptají: Co chceš k Vánocům? Pro ně je dárek nějak stěžejní, jenom tak vyjadřují lásku a není jim jedno, že se tváříte blbě, když vám to nesedne. Pro takové lidi není asi poukázka do nějakého obchodu vždy jen rezignací a pohodlností, ale opravdu tím, že vás nechtějí špatně vybraným dárkem, když vám nerozumějí a váš vkus nechápou, urazit nebo zranit. A pokud je to rezignací nebo dokonce jen povinností, tak je opravdu na místě se ptát, jestli je ještě nutné vztah s takovým člověkem udržovat. 

Sama se někdy dotazuji, abych třeba tak přišla na přání, které dotyčný nikdy nahlas nevyslovil. Někdy se ptám i těch, co vždy stejně řeknou "nic". Jejich studna emocí je prázdná. Naopak potřebují víc, ale už ani nevědí co, tak tvrdí že nic. U nich je velmi těžké přijít za ně, co by jim alespoň po kapkách studnu láskou naplnilo. Je to hnidopišské sledování při každém hovoru s nimi, kdy se náhodou nad něčím usmějí nebo kdy náhodou pronesou, že se jim něco líbí. U těchto lidí musíte dávat pozor a naslouchat jim po celý rok. Možná potřebují slova ujištění, jimiž oceníme jejich hodnotu. Jazyk lásky, který je zřejmě nejtěžší. Děti umíme povzbuzovat a kladně hodnotit všichni. U dospělých už nám to jde hůře nebo vůbec. 

A pokud se i tentokrát Vánoce nevyvedou podle vašich představ, objednejte si nebo doběhněte pro knihu "Pět jazyků lásky". Bude se vám hodit v partnerství i ve výchově dětí. 

Víte, co je nejvyšším darem nehmotným a nehmatatelným? Darování sebe sama. Dar blízkosti. Vaše fyzická přítomnost v čase krize, smutku, v záteži, nemoci je největším darem, který můžete blízkému člověku dát, jestliže jeho primárním jazykem je přijímání darů. Myslím, že to obdaruje nejen jeho a domnívám se, že tento dar potřebujeme od blízkého člověka občas všichni.

Přeji všem i sobě naplněnou citovou nádrž a uspokojení potřeby být milován.


(K tématu týdne: Co si přeji k Vánocům)

P.S. Ještě zítra dodám fotku syna, jak vyrábí dárek pro svou kamarádku. Jeho primárním jazykem je pozornost a druhým zřejmě dary :-)  Už dnes padám únavou a straším doma zase jako jediná o půlnoci.

_______________________________________________________________________________

Volně podle knihy Pět jazyků lásky od Gary Chapmana (nakl. Návrat domů)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 19. prosince 2010 v 0:06 | Reagovat

mám větší potěšení po celý rok něco dát než dostávat, protože co potřebuji, si koupím beztak raději sám podle svých představ...
a co se týče Vánoc, je mi milejší s někým být koho mám rád... co by si člověk mohl přát víc, ne?

2 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 19. prosince 2010 v 0:06 | Reagovat

To musí být rozumná knížka! Já od svojí mámy dostávám jen věci, které mě netěší a někdy až přivedou k zoufalství. Nevím, co je mým "primárním" jazykem, protože asi tak nějak rozumím všem. S Markétou si některé dárky řekneme předem, některé necháme jako překvapení, ale doufám, že se oboustranně potěšíme. Je to opravdu hodně o tom, jak kdo druhého zná a jestli věnoval chvíli přemýšlení o něm. Nevhodný dárek je zraňující, to musím potvrdit. Kdyby mi máma nedala nic, mnohdy by to bylo lepší. To že mě nezná, to má své důvody. Měl bych je chápat, ale vždycky mě to dostane.

3 Atyiya Atyiya | Web | 19. prosince 2010 v 0:08 | Reagovat

No, klobouk dolů před tímto článkem, bohužel jsem už moc unavená, abych nad tím nějak více přemýšlela, ale zítra se k tomu vrátím.
Myslím, že kniha by neuškodila nikomu, já osobně se po ní někde podívám...

4 Labanda © Labanda © | E-mail | Web | 19. prosince 2010 v 0:45 | Reagovat

jsi paní spisovatelka a psycholožka v jednom ;-) :-) jsem ráda, že jsem aspoň poslední dny maminku obdarovávala co to šlo. x denně v nemocnici krom víkendů to jen 1x bo to tam 2x zašla sestra :-) mno a moje sestra ráda dárky dostává já zase je ráda dávám, takže je to docela v poho a povětšinou řekne co chce a nejvíc jí potěší obálka co taky jiného :-D tak to řešila i maminka ale ty poslední vánoce jsem jí řekla že mi nemá nic dávat, stejně má sama málo a já jí už tak i dlužila víc než dost a zrovna jsem přišla z nákupu a řekla jí že si zabalim ty věci co jsem si koupila a budu dělat překvapenou, dělala bych to klidně každý rok, kdyby tu se mnou naši byli promiň já ty vánoce nesnášim čím víc se to blíží tím hůř mi je :-( a každá vzpoménka mě rozepláče asi si musím pustit manky video u kterého s tetou čůráme pomalu magy v kostkách smíchy promiň ale opravdu to tak je mno škoda, ukázala bych ti ho smála by ses se mnou :-) jů já se culim nakonec přes ty zlzy to je fajn, že mám vzpomínky co mě rozveselí, ale  štědrej den vůbec nechci asi ho od letoška zrušim do doby než nebudu mít děti, jako by neexistovali ;-) :-)

5 Labanda © Labanda © | E-mail | Web | 19. prosince 2010 v 0:45 | Reagovat

cybí u toho x 2x promin

6 Labanda © Labanda © | E-mail | Web | 19. prosince 2010 v 0:48 | Reagovat

už budeš druhým článkem v tom mým žebříčku ;-)

7 punerank punerank | E-mail | Web | 19. prosince 2010 v 10:50 | Reagovat

Já měla dřív problém dávat - lámala jsem si hlavu s tím, co přesně a jestli je to dost dobrý, mám to dát na začátku návštěvy nebo na konci, ze slušnosti, když vlastně nechci a podobně.
Teď nemám problém zeptat se, co by kdo rád, když jsem to neuměla vypozorovat a taky řeknu, co bych chtěla, když to někdo zatouží vědět. ale dárky sháněný na rychlo, protože náhodou přijdu, to vrčím...
Obdarovaní si často myslí, že hned něco dluží, tak to ale nemá být. Nedaruju přece nikomu závazek, že mi to musí splatit. Jednomu dám a jiný mě překvapí...
Naše vánoce mají více vrstev a prvků. Už i to moje prozrazování "omylem" by nám asi chybělo. Dáváme si říkací dárky - ty co zbyly oddalujeme večer pohádkou.
Ta knížka mě dost zajímá, určitě je přínosná a ráda si ji přečtu.
Včera jsme dostali srdce z moduritu s korálkama - pravda, po první vteřině s otázkou, co s tím, jsem si říkala, co všechno je v něm asi ukryté. Potom mi došlo, že si ho přecejen schovám.
Díky za pěkný článeček!

8 Kerria Kerria | Web | 19. prosince 2010 v 13:00 | Reagovat

Já moc děkuji za tento článek. Obzvlášť teď před Vánoci jsme potřebovala něco takového slyšet nebo číst, protože mě trápí, že jsem "nemilující sobec". Absolutně totiž netuším jaké dárky komu dát a kromě hraček pro Hozníka stále ještě žádné nemám. Neumím dárky dávat ani přijímat. Když dostanu dárek, jsem v rozpacích.
Mýmy jazyky lásky jsou zřejmě služba a pozornost. Řekla bych, že je to nebezpečná (až sebevražedná kombinace), kterou lze snadno zneužít.

9 agrrr agrrr | Web | 19. prosince 2010 v 14:41 | Reagovat

Jak si to tak čtu asi budu přes dotyky.... Dárka radši dávám než dostávám, ale nejlepším dárkem pod stromečkem jsou ponožky. Bez ponožek nejde žít a jako dítě jsem si bez nich nedokázala Vánoce představit ;-) ale stejně mě to nedonutí mít vánoce ráda. ;-) :D

10 ratuska ratuska | Web | 19. prosince 2010 v 17:59 | Reagovat

Knížka bude asi opravdu zajímavá, taky se po ní porozhlídnu :-).

11 Mami Mami | Web | 20. prosince 2010 v 10:27 | Reagovat

Při čtení tohoto článku mi zní v uších něžná zvonkohra a drobné hvězdičky problikávají mezi řádky.

12 edithhola edithhola | E-mail | Web | 20. prosince 2010 v 10:59 | Reagovat

Ráda bych odpověděla všem, co jste mi napsali milé komentáře. Nejdřív mě ale napadlo něco k jazykům lasky Kerri :-)
Mila Kerrio, pokud mas sluzbu a pozornost, tak doufam, ze to vedi vsichni kolem Tebe a radne Te ocenuji za vsechno, co pro ne delas nejen o svatcich. A k tomu jeste s tebou sdileji tve vnitrni procesy. Pokud rada pecujes o druhe lidi (Tvuj primarni jazyk), tak to same potrebujes i ty. Jinak vyhoris nebo budes mit nadrz prazdnou a krivdy. Takze To be bych doporucila jako darek od blizkych nejake pouzkazy na masaze (peco o Tve telo) nebo aby Ti slibili, ze nejmene jednou za mesic, budes jeden des sedet s nohama na stole a budou o tebe po cely den pečovat, vařit, uklízet a ještě tě chválit. Pokud Tvůj manžel nemá prioritní jazyk službu, tak se musí ten tvuj naučit,a by tě pořádně právě za něj ocenil A Ty jeho!!!! Ja jsem si kdysi myslela, ze mam taky prioritni sluzbu az jsem uplne vyhorela. Ale nemam. Rada pecuji o druhe, jen, kdyz se mnou souzni a vytvareji pro me dulezitou blizkost a bezpeci. Jinak me pece o ne okamzite prinasi pocity ujmy, krivdy a vyhoreni.

13 edithhola edithhola | E-mail | Web | 20. prosince 2010 v 11:17 | Reagovat

Pro všechny: Pět jazyků lásky Gary Chapman 176 Kč, Pět jazyků lásky pro svobodné a osamělé Gary Chapman 208 Kč, Děti a pět jazyků lásky Gary Chapman 199 Kč.

Bohužel se obávám, že už nejsou moc k dostání. Zkuste prohledat on-line knihkupectví. Pokud na ně narazíte v knihovně, okopírujte si je. Jako to mám já. Vyjdou sice dráž, ale můžete si v nich podtrhávat a psát poznámky. Ono totiž naučit se poznat svůj jazyk lásky a naučit se hovořit jazykem lásky toho druhého není snadné. Je to na celý život:-) A taky je dobré, aby si to přečetl i ten, kdo s vámi žije :-)

14 Janinka Janinka | Web | 21. prosince 2010 v 8:28 | Reagovat

Tohle je moc krásný článek, člověka nutí popřemýšlet, kam on sám vlastně patří. U nás je to tak všelijak, u dětí i partnera kombinuji tuli tuli (u manžela ještě větší tuli tuli :-)) i dárečky. Jsem vděčná za intuici, kterou mám, nevím jak, ale dokážu odhadnout, po čem ten druhý touží a co v dané chvíli potřebuje...

15 Director Director | Web | 21. srpna 2012 v 8:27 | Reagovat

Moc pěkně píšeš, takový to zajímavý článek se mi moc líbi, Myslela jsem, že tě znám, ale to je jednom shoda jmén. Taky jsem četla že prý vydáváš knihu? Ty jsi nějaká známá spisovatelka ? kdyžtak odpověz ke mě - zpráva autorovi. Děkuji

16 replica watches for sale replica watches for sale | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:26 | Reagovat

I enjoy reading the valuable information you offer in your articles.Just thought youd be interested to know that I have added you to my bookmarks You make great points in a concise and pertinent fashion, This is a really good read for me, thank you very much for writing this.
http://www.theirwatches.com/

17 ball gown wedding dresses ball gown wedding dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:10 | Reagovat

Any way I will be subscribing to your feed and I hope you post again soon.
http://www.spelldress.net/wedding-dresses-designer-wedding-dresses-2013.html

18 cheap replica rolex watches cheap replica rolex watches | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:21 | Reagovat

I always like to read on these topics and one of the best thing is this
http://www.shouldwatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama