HP ... aneb za co bude Rowlingová souzena

4. prosince 2010 v 23:46 | Edith Holá |  Téma týdne
Tak jsem se přeci jen rozhodla dát jedné knize přednost před ostatníma, i když to považuji za zradu na těch dalších. Malý výčet knih, se kterými jsem probděla noc, jste si mohli přečíst v mém včerejším článku. I mezi lidma na blogu, které ráda čtu a vážím si jich, jsou někteří, co Harryho Pottera nemají rádi a někteří, i když ho nečetli. Viděli kousek z filmu. Považuji za zrůdnost, že toto dílo bylo zfilmováno a ještě k tomu zoufale blbě. Kdysi se rozhodovalo o tom, že by Pottera mohl režírovat Terry Gilliam. Pokud jeho nejen filmy znáte, tak my dáte za pravdu, že to mohla být alespoň nějaká šance. Filmy jsou opravdu pro děti. Zploštělé, nedostala se do nich jiná úroveň než příběhová ... Bohužel, bohužel. Samotná Rowlingová mě zklamala. Svými výroky o klecích v ČR, svým souhlasem k zfilmování a dalšímu byznysu kolem H. P. Možná jste o Potterovi toho četli už dost. Pokusím se tedy, jak je u mě obvyklé, napsat, proč zrovna mně učaroval. Nebo očaroval?

Už je tomu deset let, co jsem s napětím očekávala čtvrtý díl a psala do jednoho farního listu recenzi. S literární nadsázkou jsem tenkrát do recenze napsala něco ve smyslu, že je to důležitější než čekání na druhý příchod Krista. Katolíci mě kupodivu za to neumlátili. Naopak se jim to líbilo. Taky jsem nedávno psala na blog, že mi je vlastní ponor do duše s detektivním přídechem. Nic z toho nechybí v sedmidílné sérii o Harrym Potterovi. Skoro si teď představuji, jak se Malkiel ( http://malkiel.blog.cz/1010/fantasmagory-aneb-haryk-potrat-a-lysohlavky ) směje, kde jsem vzala v Potterovi ty hloubky a ještě detektivku? Zlo a strach ze zla prochází všemi díly. Voldemort a jeho služebníci napadají lidi, ale skutečně kdysi vraždil? V domácím poklidu začnete číst třetí díl a ... začíná popisem vraždy. Třetím dílem podle mě přestává být HP pro děti. Neumím si představit, jak by dítě přečetlo něco tak tlustého s takovým hororovitým laděním jako je nejen tento díl. A co pátý? Tady u nás jsme všichni žili v komunistickém režimu. Rowlingová ne. Přesto to, co dokázala její nová ředitelka udělat se svobodou profesorů a dětí na bradavické škole s tichým souhlasem ministerstva je přesný popis toho, co se může stát kdykoliv a kdekoliv se svobodou, když se bojíme a necháme se zastrašovat. Celým dílem probíhá důmyslný psychický a fyzický popis šikany Pottera ze strany nové ředitelky, která jinak byla jak ze škatulky a příjemná dáma ... Neříká náhodou Scott Peck, že nejvíce lidí propadených zlu najdeme mezi zdánlivě spořádanými lidmi?

Harry Potter. Kluk z komory pod schodama. Rodiče zavraždění. Pěstouni spořádaní usedlíci milující jen svého syna. Lidi, kteří se bojí hlavně toho, aby nebyli jiní, aby nevybočovali, ... a přejí si, aby jim ten "jiný" synovec vůbec nebyl dán na výchovu. Kolik takových pěstounů už bylo popsáno? Určitě si vzpomenete na několik knih, filmů nebo i pohádek o macechách, o šílených strýcích ... A jak to je v reálném životě? Milujeme to, co je nám podobné (to co je z naší krve) a ne to, co je jiné. Mám stejnou zkušenost jako HP. Kolik dětí má ještě v dětství pocity jako tenhle kluk z komory pod schodama? Proč jim Potter učaroval a navrátil je ke čtení, jak hlásala média? Harry Potter. Kluk, kterému bylo dáno rovnou měrou dobra i zla. V životě se nesčetněkrát musel rozhodnout, na které straně bude stát. Třeba v poslední sekundě. A zlo bylo velmi lákavé. Měl k němu dary. Propojení s Voldemortem a hadí jazyk. Měl k němu i dispozice jako osudem nemilované dítě. Měla jsem v životě pár snů o hadech. Vždy jsem rozuměla pocitu útočícího hada i pocitu toho, na kterého zaútočil. Znám tedy pocity oběti i útočníka. Stějně jako Potter. Možná je to vlastní více lidem (dětem) na světě. O to víc platí věta, že každou minutou v životě se rozhodujem pro dobro nebo zlo. Je to jen na nás.

Tohle jsem chtěla napsat. Nevím, jestli už to takhle někdo před mnou někdy napsal. V recenzích jsem to nenašla. Nechtěla jsem rozebírat lidi s fantazií a lidi bez ní. Je tam mnoho jiných úrovní a dalších obrazů, které stojí za zmínku. Už jen obraz mozkomora a jeho polibku, který vám vysaje z hlavy všechny pozitivní myšlenky a hezké vzpomínky a protipolem obraz patrona (v normálním jazyce střelná modlitba, vůle k pozitivní vzpomínce i v těžké depresi, pozitivní afirmace) ... no prostě úžasné, úžasné ... Tak jak už jsem napsala včera, Rowlingová dokázala zobrazit hloubku života jazykem a příběhem zdánlivě pro děti a to je pro mě meta. A její schopnost z detailíčku v jednom díle rozehrát v jiném díle fatální akci, to je dar. Ale v životě to tak je. Naše jedno gesto, výraz, slovo může spustit katarzi. Nemohu opomenout postavu Severuse Snape. Je to pro mě dodnes někdo, s kým jsem se v životě nesetkala. Marně hledám paralelu. Pravá tvář tohoto muže byla Harrymu ukázána až po jeho smrti, kdy si Harry prohlédne jeho vzpomínky, které mu Snape předá těsně před svou smrtí. Stejně jako Potterovi tak byla odhalena i nám čtenářům. Nikdo mu nevěřil, osudem zlomený, věčný zatracanec, arogantní muž balancující na hraně zla. To si může dovolit málokdo chodit se zlem a neztratit sám sebe. Snape sám sebe neztratil. Dokázal oklamat i Pána zla. A vlastně v rozhodujících okamžicích se postavil na stranu dobra. Často tajně a jeho v tajnosti učiněné dobré skutky byly pro vítězství dobra rozhodující, ale pro Snapa neměly vnější přínos. Byla to nejzásadnější a zároveň nejsmutnější postava celé série. Mnoho by se dalo psát, co je ukryto za příběhem pro děti. Ústředním motivem je oběť učiněná z mateřské lásky. Ta ochraňuje dítě po celý jeho život a vítězí i nad prokletím.

Napsala jsem tyhle řádky a tluče mi srdce jako pokaždé, když jsem Harryho Pottera četla dlouhé noci, ve dne v tramvajích, za chůze ... Dnes závidím lidem, kteří ho teprve čtou poprvé. Mohla bych pokračovat dál a dál popisem toho, co se Rowlingové podařilo dostat do knihy, když ji čteme s otevřenou myslí. Jestli bude Rowlingová někdy za něco souzena, tak za to, že umožnila Pottera zfilmovat. Vzala dalším generacím možnost vnořit se do hlubin sebe přes příběh zdánlivě psaný pro děti. 

(K tématu týdne: Má oblíbená kniha)

Pro zasvěcené: 
Dům Nicolase Flamela ještě stojí v Paříži a je nyní nejstarší dům ve městě. Přízemí obsahuje restauraci, v níž se dobře najíte.  
                                                                        

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 niki-uzumaki niki-uzumaki | Web | 5. prosince 2010 v 0:06 | Reagovat

Skvělý článek. Překvapivě jsem ho přečetla celý. Opravdu jsem o HP takhle ještě nepřemýšlela a díky za dobrý názor. :)

2 against-the-grain against-the-grain | 5. prosince 2010 v 0:40 | Reagovat

Úžasný :) HP čtu už od devíti let a můžu potvrdit, že jsem se díky němu opravdu naučila číst.

3 Babe Babe | Web | 5. prosince 2010 v 0:43 | Reagovat

K Flamelovi se chystám zajít. HP miluju. Ať si tvrdí kdo chce že je to sračka. Oni jsou kreténi, když nedokážou v ničem najít poselství lásky.

4 Rowan Rowan | Web | 5. prosince 2010 v 1:08 | Reagovat

Moc pěkný článek, vystihlas moje myšlenky :) A absolutně jsi se trefila do prohlášení, že závidíš těm, kteří ho čtou poprvé... Kolik mě tohle napadlo... :(

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 5. prosince 2010 v 14:08 | Reagovat

Zajímavý názor. Od Harryho Pottera jsem dala ruce pryč, jakmile to začala být prudce komerční záležitost. Rowlingová podle mě neumí dvě věci - proškrtat text, když nemusí, a vybrat skutečně důležité věci a vyzdvihnnout je. To se nejvíc projevilo v poslední 2-3 dílech. Bohužel.
Je to tak jak říkáš. Jenom bych doplnila, že postava SS podle mě nedostala tolik prostoru, kolik by potřebovala. Na to, že jejím vztahu s Harrym vlastně stojí celá sága... Místo toho se v posledních dílech objevila spousta slintání "ten miluje ji a ona jeho ne". Kvůli tomu jsem málem nedočetla šestku a na sedmičku už jsem neměla sílu - z té jsem přečetla prvních šedesát a kapitolu o Snapeovi a jeho smrti.
Jinak souhlasím, že něco na tom Potterovi je. :-)

6 Kerria Kerria | Web | 5. prosince 2010 v 17:43 | Reagovat

Nejsem ani fanoušek ani odpůrce HP. Je mi lhostejný - tedy alespoň zatím. Viděla jsem 2 nebo 3 díly v TV a nijak mě to neuchvátilo, ale jako zvuková kulisa k pletení nebo hačkování se to dá.

Tvůj článek ve mě vzbudil zvědavost. Možná si to jednou zkusím přečíst. Mám ráda knížky s nějakou hlubší myšlenkou.

7 edithhola edithhola | E-mail | Web | 5. prosince 2010 v 18:38 | Reagovat

[6]: Presne to bych si prala, aby si to lidi precetli (odpurci i ty co je jim HP jedno), ale s otevrenou mysli ... pro tu psychologii co je zatim

8 edithhola edithhola | E-mail | Web | 5. prosince 2010 v 18:45 | Reagovat

[5]: To je zajimave, co jste napsala. Literarne to tak zhodnotit neumim. Me bavily i pasaze, ktere by mozna mohly byt seskrtany ... v predposlednim dile mi byly nektere pasaze kdo ma rad koho a ma me rada, nema me rada az neprijemne ... ale rikala jsem si, ze je to nejaky muj osobni probelem s temito telecimi lety :-)
SS mel opravdu dost vice prostoru. Takova postava, kterou odjinud neznam, by si to zaslouzila. Jeji psychologie zustava jakoby utajena, chybi jeho dialogy se smrtijedy, jeho vnitrni pocity, kdyz vzdy v nem zvitezila dobra stranka, jeho vule milovat matku HP i po jeji smrti atd.

9 Mami Mami | Web | 6. prosince 2010 v 12:49 | Reagovat

Tak nějak cítím, že se tvé články k tématu týdne určitě objeví ve výpisu vybraných. Musí se objevit, jinak podám rekurz.

10 Malkiel Malkiel | Web | 6. prosince 2010 v 12:53 | Reagovat

Aha, tak proto se mi náhle zvýšila návštěvnost mého článku o HP. Ale pro mně toto téma skončilo společně koncem tématu týdne HP. Jinak mám na HP podobný názor jako Kerria. Je mi lhostejný. Jen jsem teď v této diskuzi s překvapením zjistil, že v Harry Potterovi vystupuje dokonce i nějaký esesák.:-D

11 Mami Mami | Web | 6. prosince 2010 v 12:53 | Reagovat

Edith obdivuje Rowlingovou, já obdivuji Edith.

12 edithhola edithhola | 6. prosince 2010 v 13:05 | Reagovat

[10]: To je silene, ze i my mimo tuto knihu jsme ho taky ocejchovali ... SS ... nojo, je to opravdu postava smutna ... nezaslouzi si malo prostoru v knize i nase cejchy ...
Anebo je to neverending story :-)

13 edithhola edithhola | 6. prosince 2010 v 13:22 | Reagovat

[11]: Mami, diky moc!!!!!!

14 Arcana Arcana | Web | 6. prosince 2010 v 14:58 | Reagovat

HP je skvělý příběh. Líbil se mi i ten konec, který všichni tak odsuzují, je to krásné navrácení se k pohádce prvních dílů, pozitivní zakončení po postupném sestupu do deprese a temna a zároveň dává možnosti rozletu čtenářské fantazie, copak asi bude prožívat další generace.

Mým nejoblíbenějším dílem také zůstane třetí díl a nikdy Rowlingové neodpustím, že v pátém zabila mou oblíbenou postavu. A vědomí, že to byl skvělý spisovatelský tah mi nijak nepomůže ;)

15 ef ef | Web | 6. prosince 2010 v 17:43 | Reagovat

Skvělý rozbor. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlela. A skvěle jsi vystihla Snapea, mou nejoblíbenější postavu. Děkuju za to, jak jsi to napsala.

16 gisell gisell | Web | 6. prosince 2010 v 17:53 | Reagovat

jojo :) taky dávám přednost knížkám o hp ♥ a článek je hodně zajimavý :)

17 Werí Werí | Web | 6. prosince 2010 v 21:32 | Reagovat

úžasně napsaná recenze, radost jí číst...úplně se mi vybavovaly scény z knihy a mé pocity, když jsem se k pasážím, o kterých píšeš dostala poprvé :)

18 Michalind@ Michalind@ | Web | 8. prosince 2010 v 11:36 | Reagovat

Ano Harry je skvělý a také jsem si prošla tím šílenstvím a čekáním na nové díly. Stejně mi buší srdce když ho čtu i po několikaté a nemohu se nabažit.
Filmy za nic moc nestoji... Ale ta 7 se vcelku drží hodně knižní podoby. Psala jsem i takovou menší recenzi na film, mužete si přečíst.http://michalinda.blog.cz/1011/tak-co-nove-relikvie-harry-potter-a-relikvie-smrti A jinak, budu ráda, když si mě zařadíte k dobrým článkům na téma týdně :-)

19 Scissors Scissors | Web | 8. prosince 2010 v 17:44 | Reagovat

I já jsem byla ta, které byla - jak ty říkáš - vzata možnost ponořit se do sebe skrze Pottera. Knihy jsem začala číst před třemi lety, ale všech pět tehdy natočených dílů jsem viděla. Když jsem tedy začínala s četbou kvůli povinnému čtenářskému deníku, věděla jsem, co mě čeká. Musím ale říct, že mi to vůbec nevadilo. Díky filmům poznáme jen zevrubnou kostru příběhu, kdežto knihy nás zasvětí do všech detailů. Chci tím říct, že já proti filmům nijak vysazená nejsem, ačkoliv se mi vážně nelíbí rozdělení sedmého dílu. Říkám si, že jestli se mělo něco rozdělit, pak  díl pátý, který má slušných osm set stran a který filmově naprosto zničili...

20 Vendikm Vendikm | Web | 9. prosince 2010 v 21:04 | Reagovat

No jsem prvočtenářka této série úžasných knih...výborná kritika...

21 terus112 terus112 | Web | 9. prosince 2010 v 21:24 | Reagovat

Páni. Máš můj obdiv!

22 Polgara Polgara | Web | 10. prosince 2010 v 14:23 | Reagovat

Harry Potter je kouzelný příběh, i když se mi nelíbí některé části a s něčím, jak to napsala paní Rowlingová nesouhlasím, ale přesto jsem právě díky ní začala psát fan fiction, našla si díky tomu přátelé (nejenom ty internetové) a dostala se k vlastní tvorbě.
Ať si říká kdo chce co chce, Potter je knížka, která má sice chyby, ale svoji oblíbenost mezi čtenáři si zasloužila právem. A tvůj článek zaujal a nebýt tvého komentáře na Srdci blogu, mine mě :-)

23 edithhola edithhola | E-mail | Web | 10. prosince 2010 v 15:09 | Reagovat

[22]: Tak to jsem rada, ze jsi muj clanek objevila :-) Diky za komentar k memu clanku o HP. Jinak mas fakt uzasnou knihovnu. Ja jsem ji nefotila, protoze se uz trosku prokmitla na fotce k memu clanku http://edithhola.blog.cz/1008/zpivejte-a-tancete a nechtela jsem, aby si me podle knihovny lidi nekam zarazovali viz muj clanek http://edithhola.blog.cz/1012/rekni-mi-co-ctes
Taky jsem behavala po antikvariatech. Ted mam, ktery po antikvariatech beha za me. Uz si to s detma nemohu dovolit, ale cas od casu po nejake knizce zatouzim a on mi ji prinese :-)

24 Vendy Vendy | Web | 11. prosince 2010 v 15:18 | Reagovat

S tvými slovy souhlasím - převážně. Na Harryho mám podobný názor. Silný motiv. Vražda rodičů, kluk vyrůstající bez lásky, nevíc ocejchovaný neviditelným znamením Voldermortovy duše. Až s příchodem do Bradavic získává první kamarády - a jejich kamarádství je trvalé. I když je svět kouzel a čar okouzlující, není bezchybný, a to se mi taky líbí. Tam skutečně není žádná postava jednoznačně kladná ani záporná - snad s výjimkou Voldemorta, který skutečně byl záporák do posledního dechu, naprostý sobec a egoista.
Zčásti souhlasím s Terezou Matouškovou, v posledních dílech se opravdu objevilo dost vaty, která nadstavovala obsah. A to nekonečné muckání místo skutečných citů mi taky vadilo. Ale budiž, překousla jsem to, protože zbytek příběhu byl úžasný.
Ani mě nerozhodil fakt, že z HP se stala komerční záležitost. Kniha se mi líbila dřív, než se rozjel komerční bům... a kvůli nějaké komerci si nenechám znechutit oblíbené dílo. (Spousta lidí Harryho nečetla právě kvůli tomu rozruchu kolem, a vlastně se připravili o kouzelný zážitek. To je přece blbost, takhle reagovat na komerční ohlas.)
Postavu Severuse jsem milovala, a i když už víme, jaký vlastně byl, jeho skutečné záměry jsem tušila (nebo v ně doufala) asi od třetího dílu. Vždyť to bylo do očí bijící - v jednom kuse kritizoval jeho otce, ale ani jednou se nezmínil o jeho matce! Navíc Harrymu několikrát zachraňoval zadek, i když v reálu mu to dával pěkně zežrat - stržené body, neustálé peskování a kritizování.
Kouzlo Harryho příběhu bylo i v tom, že každý díl vyvolával nové otázky. Svého času jsem ráda chodila na server o Harrym Potterovi - vyskytlo se tam několik set různých názorů a teorií na téma postav kouzelnického světa. (A některé názory velmi dobré).
Nezapomenu na to, jak nadšeně jsem hltala každý nový díl. Jak mě tento svět pohltil, každý den jsem přemýšlela o tom, co bude dál, prožívala jeho strach, cítila jeho bolest, když slyšel hlasy svých rodičů (při setkání s mozkomorem).
Svět Harryho Pottera se Rowlingové povedl - a filmy na toto téma se mi vyjímečně líbí. Neberu je jako knihu, ale jako filmy. A myslím, že velmi dobře natočené, i když hlavního hrdinu jsem si představovala trochu jinak a Hermionu také, rozhodně ne takovou krásku, ale spíš chytrou holku se šarmem. Filmový Snape nepůsobí tak úskočně jako knižní, ale je neuvěřitelně charismatický. Alan Rickman se toho zhostil se ctí.
Promiň ten velekomentář, když mě něco baví, nemůžu se zastavit...
Jediné dvě věci bych Rowlingové vytkla (a filmování jejích knih to není) - její poznámka o tom, že Brumbál je gay (tady mi připadá, že chtěla trochu udělat rozruch, protože zájem pomalu upadal) a její poznámka o klecových lůžkách v některých ústavech. Aniž si zjistila fakta, rozpoutala zájem médií a výsledkem bylo co? Znesnadnění práce ošetřovatelkám. Kdyby si jednou zkusila, co taková práce obnáší.

25 Vened Vened | 11. prosince 2010 v 15:27 | Reagovat
26 Vendy Vendy | 11. prosince 2010 v 15:28 | Reagovat

[20]: Čteš Harryho poprvé? To ti závidím. Ale asi jsi viděla filmy, takže kouzlo překvapení se nekoná, a to je největší škoda. Naštěstí je v knihách víc věcí, které ve filmu nebyly, takže kouzlo překvapení přece jen nějaké bude.
P.S. předchozí komentář jsem špatně odklikla, takže je to spíš spam...

27 Nuray Nuray | Web | 11. prosince 2010 v 16:44 | Reagovat

Děkuji ti za tvůj komentář na blogu... nemám to sice lehké ale... život jde přece jen dál...
Jinak zajímavý článek a krásný blog :)

28 Jirka Jirka | 3. ledna 2011 v 18:41 | Reagovat

To je právě ono. Dojem z filmů a z knížek (aspoň z prvních asi 3 dílů) je docela jiný.
Filmy dost pomíjejí původní hloubku i poezii příběhu, i když i tady platí, že první dva jsou lepší než ty další. Škoda. A poslední díl HP jsem sice přečetl, ale zklamal mě a jeho filmová podoba mě už vůbec neláká.
Kdo viděl jen filmy, neviděl nic a neměl by se šidit o knihu.

29 Arcana Arcana | Web | 5. července 2012 v 19:55 | Reagovat

Tohle zhodnocení díla je prostě skvělé a musela jsem si ho přečíst znovu. Dalo mi trochu práci ho zase najít (aneb než jsem přišla na to, jak si spustit hledani ;-) ), ale jsem tu a ještě se asi vrátím.

Ve spoustě knížek se toho dá spousta najít. I v tom chudákovi Stmívání jsem našla věci, které bych do toho na první pohled nikdy neřekla :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama