Červenec 2010

CKMM 9 - Den, kdy bych poslala do háje i anděla

30. července 2010 v 19:20 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Před obědem přišla žena z mého snu. Z toho snu, kde byly dvě nečakané ženy, kočky a dětská myčka, z níž málem vytekla fialovočerná špína, kdybych včas nezareagovala.

Zbytek si budete moci přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

CKMM 8 - Prosby o slzy

30. července 2010 v 19:07 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Uspávala jsem Matěje a v hlavě mi najednou vytrysklo volání. "Mami, mami, mami, mami ... ", a z očí mi skanulo pár slz. "Prosím, najdi odvahu a ozvi se". Od té doby, co jsem odeslala dopis, uplynulo téměř šest dnů. Občas mi najednou tečou slzy. Upouští se samy, aby nedošlo k zatopení.

Ráda si pročítám žalmy.

Zbytek si budete moci přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

Cesta k mým matkám 7 - Bojím se hadů

29. července 2010 v 17:23 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Muž otvírá panelákové vchodové dvěře a jde rovnou k výtahu. Je v pohodě. Otvírá dveře výtahu, vchází dovnitř, zavírá za sebou, mačká čudlík a výtah se rozjíždí nahoru. Na stropě výtahu je stočený had. Návštěva a zvuk rozjíždějícího výtahu ho vyděsí. Oči muže a hada se setkají. Oba se vyděsí. Had ze strachu zaútočí.

Zbytek si budete moci přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

_______________________________________________________________________________


2. Bible Nu 21,8-9 a J 3,14-15


4. http://silamoudrosti.unas.cz/cs/texts/sm12.php, internové vydání knihy Evžena Štekla -

SÍLA MOUDROSTICesta k mým matkám 6 - Cestička k domovu

29. července 2010 v 17:18 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Celý můj život si občas vzpomenu na slova mé matky, která napsala do mého památníčku, když mi bylo sedm let. Skrytě mě formují dodnes. Památníček jsem dostala během první třídy. Byl to tenkrát veliký hit. Všichni jsme si navzájem do něj kreslili obrázky na památku. Ani nevím, jestli to dělají děti i dnes. Spíše ne. První obrázek jsem chtěla od rodičů. Máma pod něj napsala slova: že at se děje co, se děje, domů se mohu vrátit vždycky. I když mi ve světě bude dobře, i když mi tam bude špatně, vždy se mohu vrátit. Dívala jsem se na ta slova a zůstala mi vryta do paměti, i když je dnes nemohu nalézt. A pocit mám stále stejný. Ambivalentní. Mám domov, nemám domov. Převažuje žal nad tím nikdy nenabitým, nad tím ztraceným, nad tím co byl a nad tím co je.

Zbytek si budete moci přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

__________________________________________________________________________________

1. Hellinger, B. - Hövel ten, G. : Rodinné konstelace ...(Triton 2004), kapitola Děti patří svým
rodičům, str. 103 - 104

Cesta k mým matkám 5 - Takový normální den

27. července 2010 v 14:15 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Včera bylo pondělí. Většinou šílený den. Táta dětem zmizí do práce a ony jsou z toho na zabití. Z nepochopitelných důvodů to dávaj sežrat mně. Je to změna a každá změna je u dětí k horšímu:-) Máma jim nestačí a krom toho ještě musí vařit. Od rána kvičí, knučí, brečí, řvou, poštuchují se, perou, koušou se, mlátí... a mně na migrénu nezabírá ani druhý prášek. Unikáme na procházku, ale ani ta nepomůže. Děti vřískají, jakmile není po jejich, chtěj vše, co vidí, každé utíká na jinou stranu ... a já vypouštím z pusy slova a dokonce celé věty, které jsou strašné a o to víc je mi hůř a tím pádem i dětem. Nakonec zavelím dost, to se radši budeme vzájemně otravovat doma!

Ve schránce nic, paní sousedka nezvoní. Bojím se, že ...

Zbytek si můžete přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

Cesta k mým matkám 4 - Doufání ...

27. července 2010 v 13:49 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Intuice mi v pátek říkala, že moje biologická máma dostala dopis, ve kterém se dozvěděla, že ji hledám. Po mnoha letech se dozvídá, že její dcera, kterou opustila v prvním měsíci života, žije, jaké má křestní jméno a že se s ní chci setkat.

Má celý víkend nad čím přemýšlet. A možná bude přemýšlet a váhat dlouho. Možná bude muset podstoupit svůj vlastní proces a setkání se svým stínem, aby našla odvahu vidět mě.

Zbytek si můžete přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

Cesta k mým matkám 3 - Sen o matce

25. července 2010 v 10:42 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Venku drobně mží a já se dívám do naší zahrady, která je pod tím drobným deštíkem jakoby schoulená ... Děti jsou s manželem venku. Někde v tom dešti se radují a jezdí na motorkách.

Slyším ženský hlas, co zpívá slova:

Zbytek si můžete přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.______________________________________________________________________________

1. Antonina Krzysztoń: Nigdy Nie http://www.youtube.com/watch?v=ij_j_kNffYE

2. Hellinger, B. - Hövel ten, G.: Rodinné konstelace objevná síla (Triton 2004), kapitola Děti patří svým
rodičům, str. 103 - 104

Cesta k mým matkám 2 - Příběh duše

24. července 2010 v 14:01 | EdithHola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Někdy se s vámi v životě udějí věci, kterým vůbec nerozumíte. A může to být i dlouhodobá záležitost. Je to na úrovni duše. Duše odžívá něco, co dostala za úkol. Možná něco, co někdo před vámi zkazil, nedokončil, před úkolem unikl ... A vám se to děje a nevíte, co se s vámi děje a proč, všichni kolem vás jsou z toho neštastní, nechápou a když to trvá dlouho prskají, nadávají až začnou prchat. Nejdříve mentálně a časem i fyzicky. A vám je hůř a hůř. Nakonec dojdete k názoru, že přeci jen jsou nutné léky. Opakované žádosti o antidepresiva nikdo však neslyší. Proč? Možná příběh duše je nutné si odžít, aby se už přetrhla červená nit osudu, aby to nemusel za vás řešit další člověk (většinou vaše dítě).

Zbytek si můžete přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

________________________________________________________________________________

1. Hellinger, B. - Hövel ten, G.: Rodinné konstelace objevná síla (Triton 2004), kapitola Děti patří svým
rodičům, str. 103

2. tamtéž, str. 103

Cesta k mým matkám 1 - Rozpojené osudy se znovu spojují

23. července 2010 v 14:07 | edithhola |  CESTA K MÝM MATKÁM - nejen ukázky z knihy
Už tolikrát jsem si představovala, jaké to bude, až se setkám se svou biologickou matkou. Žije? Nežije? Stihnu to ještě? Nebo to bude setkání až na druhém břehu?

Najednou všechno do sebe zapadává. Info že na matrice musí být jméno mé biologické mámy. Kopie matričního listu uschovaná v deskách. S tajemnou bázní nahlížím v tramvaji do papírů. Je tam. Polské jméno. Věděla jsem, že byla Polka. Neumím polsky, neumím vlastně ani vyslovit jméno své mámy. Jméno babičky i dědy. Adresa trvalého bydliště v Polsku. Obor. Datum narození. Rychle počítám. O rok mladší než moje náhradní máma. Padesát devět let. To by snad ještě mohla žít.

Uvniř sebe slyším svou srdeční modlitbu. "Pan jest moca swojego ludu. Piesnia moja jest Pan. Moja tarcza i moja moc, On jest mym Bogiem, nie jestem sam. W Nim moja sila, nie jestem sam." /1/

Na netu nic. Polské město je někde až nad Tatrami. Manžel obvolává kamarády s dlouhými prsty. Stačí mi info, že žije. Rozbuší mi to srdce. Za pár dní i přes utajení víme adresu. Nejradši bych jela hned. Tak jsem si to vždy představovala. S kamerou na rameni. Filmový střih, zazvonění a první pohled z očí do očí.

Sousedka z nadace Natama mi říká, že až naleznu odvahu, napíše jí dopis a zprostředkuje nám setkání. Směju se. Jaká odvaha. Vždyt se s ní chci sejít už dávno.


Zbytek si budete moci přečíst v mé knize Cesta k mým matkám, kterou vydá nakladatelství Jota.

____________________________________________________________________________________

1. modlitba Taizé (v češtině je její název Každý den Pán mi sílu dává)